left DivX Sinema Forum logo_right

Hoşgeldin Misafir ( Giriş | Kayıt Ol )

Sinema Filmleri

> Oda Kuralları

Sağlık odasının amacı üyelerimizin sağlık konusunda merak ettikleri noktaları aydınlatmaktır. Başlık herhangi bir tanı/teşhis/tedavi amacı gütmemektedir. Sorularınıza Cevap verecek olanlar da sizler gibi üye'ler oldukları için sorunuza cevap verilmesi gibi bir şart yoktur, aksi davranışlarda bulunan üyeler forumdan uzaklaştırılacaktır.

Bel Fıtığı ve Korse Kullanımı

Konuya Cevap EkleYeni Konu Baslat
left > Bel Fıtığı ve Korse Kullanımı, Bilenlerden yardım alalım... seperator Ayarlar V right
Sevban
mesaj Feb 13 2008, 03:05:06 PM
İleti #1

mcake±
Group Icon

Grup: Uzman
Nereden: Çok uzak
Üye No.: 137

Selam Arkadaşlar. wave.gif

Son 3 aydır belim ağrıyordu. Ayaklarda da (ilginçtir sol ayakta) ağrılarım vardı. 1 aydır ağırlaşınca ve yatamaz hale gelince bir doktora gittim. Doktor MR istedi çektirdim tabi. Sonuç: Bel fıtığı. smile.gif
MR raporunu aktarıyorum: (MR'ı da koymak isterdim ama tarayıcım yok)

Bulgular:
L5-S1 diskinde dejenerasyona sekonder T2A kesitlerde hipointens görünüm (sıvı kaybı) izlenmektedir.
L5-S1 diskinde sağ foraminal protrüzyon dikkati çekmiştir. Sağ nöral foramen daralmıştır.
T11-12 diskinde posterior protrüzyon mevcuttur.
Vertebra korpus yükseklikleri, formları ve intensiteleri tabidir.
İncelenen seviyelerde diskal protrüzyon izlenmedi.
Konus medüllaris normal seviyesinde sonlanmış olup, kord intensitesi tabidir.
Spinal knal ve kanal içi oluşumlar tabidir.
Intraspinal solid-kistik kitle lezyon yoktur.
Tüm düzeylerde nöral foramenler simetrik ve açıktır.
Paraspinal kas ve yumuşak dokular tabidir.
SONUÇ:
* L5-S1 diskinde sağ foraminal protrüzyon
* T11-12 diskinde posterior protrüzyon

Neyse efendim doktor MR'ı karşıma koyup şurada, burada fıtık var. bak burada açıkça görülüyor falan dedi.(Ben de anlamış gibi başımı salladım tabi tongue.gif ) Birkaç tane ilaç verdi. 10 gün sonra tekrar gel dedi.Soğuk almış olabilir miyim dedim. Tetiklemiş olabilir dedi. Normalde küçüklüğümden beri çok üşüyen bir yapım var. Şu an çok soğuk bir yerde değilim. (tamam mevsim olarak soğuk ama öyle çok fazla soğuk da değil)

İnternetteki kısa araştırmama göre şimdilik acil yapmam gereken birşey yok. İlaçları alıp kendime dikkat etmem lazımmış. Bu dertten çok çekmiş bir arkadaşım korse kullanmamı önerdi. Tamamen yün olanlardan ve kaliteli birşey al dedi. Hem beli sarıyor hem sıcak tutuyor hem de çok faydalı oluyormuş. Küçükken yaşlı dedelerimizde ve nenelerimizde gördüğüm o şeylerden takmaya tabii ki pek hevesli değilim ama sağlık işin içinde olunca gereken neyse tereddütsüz yapmak zorundayız.

SORULARIM VAR:
1- Sizce korse kullanmalı mıyım? Herhangi bir sakıncası var mı? Kalite farkı nasıl oluyor?
2- Tedavi amaçlı başka basit türden ne yapabilirim.
3- Spor yapmak (mesela koşmak veya top oynamak zarar verir mi?

2,5 ay daha askerim ona göre söyleyin. Şimdilik öyle kaplıcaya gitme lüksüm falan yok. biggrin.gif

offtp.gif Not:
Nerde o eski hastaneler yahu. Adamlar fiş ile sıraya alıyorlar. Kapıda kuyruk yok. sırası gelen giriyor. Doktorlar birhayli ilgili. Kimse kimseye bağırmıyor, çağırmıyor. Güvenlik elemanları ortalıkta geziyor. Tamam birsürü eksikleri var hala ama. Ben Kahramanmaraş Devlet Hastanesine asker olarak gittim. Hiç ilgilenmeyebilirlerdi yada Sallayabilirlerdi. Çocukken hastanelere çok fazla giden biri olarak resmen şok oldum. 15-20 senede nereden nereye gelmişiz.
User is offlineProfiline GitÖM
Go to the top of the page
+Quote Post
AdamOlmaz
mesaj Feb 13 2008, 03:34:19 PM
İleti #2

Master

Grup: Üyeler
Nereden: Kaf Dağının Ardından
Üye No.: 1,327

Öncelikle Allah şifalar versin. Bel fıtığı yada korsa hakkında birşey diyemem. 2,5 ay askere gideceğini söylemişsin. Askere giderken sağlık raporunu mutlaka yanında götür. Askerde zorlanacağın spor hareketlerini yapmamanı sağlayacaktır.

Bu ileti msahin tarafından Feb 13 2008, 03:38:20 PM yeniden düzenlenmiştir.
+Quote Post
pirpir
mesaj Feb 13 2008, 03:36:40 PM
İleti #3

Masalcılar familyası...
Group Icon

Grup: Moderator
Nereden: tembel tenekelerin yanı!
Üye No.: 35,284

Bir arkadaşımda bel fıtığı annemde de boyun fıtığı var. Arkadaşım fizik tedaviye gitti ve şu an çok şükür iyi. Anneme doktorun tavsiyesi fizik tedavi, uygun yastık kullanımı ve kesinlikle ağır kaldırmaması yönünde.
Bence futbol yada koşmak gibi ağır aktivitelerden kaçın
Doktor arkadaşların neler tavsiye edeceğini ise merakla bekliyorum smile.gif
Geçmiş olsun mcake smile.gif
+Quote Post
Sevban
mesaj Feb 13 2008, 03:45:40 PM
İleti #4

mcake±
Group Icon

@msahin
Dostum 2,5 ay daha askerim dedim. Yani 2,5 ayım kaldı manasına. şimdi ordayım. biggrin.gif
+Quote Post
yoruk
mesaj Feb 13 2008, 05:09:37 PM
İleti #5

Allah bes baki heves...
Group Icon

Grup: Admin
Nereden: Nirvanaya gittim geleceğim.
Üye No.: 1,352

QUOTE(mcake @ Feb 13 2008, 03:45:40 PM) *

@msahin
Dostum 2,5 ay daha askerim dedim. Yani 2,5 ayım kaldı manasına. şimdi ordayım. biggrin.gif

Hiç belli etmiyon yahu tongue.gif
+Quote Post
DayDreamer
mesaj Feb 13 2008, 08:35:40 PM
İleti #6

Hayalperest
Group Icon

Nereden: 空想
Üye No.: 15,910

Dostum geçmiş olsun. Bu arada aklıma bişiy takıldı sen hem nasıl emekli olup hem askere gidip hemde bu yaşta fıtığa yakalanıyorsun biggrin.gif
+Quote Post
Sevban
mesaj Feb 22 2008, 12:05:47 PM
İleti #7

mcake±
Group Icon

* Askere geç gittim. (Çok geç)
* Yaşıma göre "emekli" değilim. Geçici süre aktif olmadığım için sitede emekliyim. Döndüğümde ne kadar aktif olacağım şu an için meçhul.
* Bel fıtığına nasıl yakalandım bilmiyorum. Kendimi bildim bileli PC başındayım. Ne spor yapıyordum ne de zor iş yapıyordum. Şimdi dahi askerde olmam ve rapor almamama rağmen 1 kg. ağırlık kaldırmış değilim. Ailede ilk oluyor.

Not: Askerde mesleği veya özelliği olan hep rahat ediyor. İzmir, Bilecik, Manisa, K.Maraş ve bzen gittiğim Gaziantep'te gördüğüm bu... smile.gif

Not: Yardımcı olan arkadaşlara teşekkürler...
+Quote Post
IRoN
mesaj Feb 22 2008, 12:17:09 PM
İleti #8

Bence, hayat bir oyun. Bonus'un yoksa sen bir hiçsin ve GAMEOVER !..
Group Icon

Grup: Etkin Üye
Nereden: İstanbuL
Üye No.: 3,642

Öncelikle geçmiş olsun.
Son zamanlarda oturarak özellikle PC başında uzun saatlergeçirenlerde fazlası ile baş gösteren bir durum bel fıtığı.
L5 S1 de bende de ileri derece bel fıtığı mevcut yaklaşık 2-3 aydır.
Korsenin gerçekten faydası var ama size benim başka bir önerim olacak korse konusunda.
Ben motorsiklet kullanıyorum ve bel fıtığı tetikleyen neden o idi buna adım gibi eminim ama bende PC başında uzun saatler geçiren işim gereği neredeyse oturduğum yerden kalkmayan biriyim.
İLk başlarda adım bile atamıyordum ve acilen ameliyat denildi.
Herkesin kulaktan dolma olarak bildiği SERT YERDE yat konusuna aslainanmayın ve mümkün ise ortopedik yatakta yatmaya çalışın yeter.
Ve korse içinde motorsiklet kullandığım için,böbrekleri kollamak adına kullandığım bellik vardı.
Ben korse yerine onu kullanıyorum ve bir eczacı arkadaşım bendeki belliği kontrol etti inceledi,bizdeki ve piyasadaki ürünlerden çok daha kaliteli ve çok daha iyi korur bu beli asla dasoğuk geçirmez dedi.
Ve nitekim ben 2 aydır bu belliği yatma harici kullanıyorum ve sanki hiç birşeyim yokmuş hayatıma devam ediyorum.
Ameliyat sadece diskten dışarıya sarkan kısmı alarak sinirlere dokunmasını önlemek ve sizi rahatlamak için son çare olarak uygulanan bir durum ve çevremde bu hastalıkla muhattap olan kime sordu isem % 100 iyileşme diye birşey yok.Tekrarlaması her an olabilecek bir durum yani.
İLk başlarda ben muscolin+ voltaren iğne ile ağrımı hafiflettirip kaslarımın rahatlamasını sağlattım ki bu da yaklaşık 10 gün sürdü ( bu kısmını doktorunuz ile paylaşıp çok ağrınız var ise uygulatabilirsiniz gerçekten çok faydası var)
Siz sadece belliği kullanıp,oturup kalkarken dahil dikkat ederseniz ve küçük bir paketi bile kaldırırken çok dikkatli olursanız bir süre sonra rahatladığınızı göreceksiniz.
Umarım bir nebze olsun işinize yarayacak bilgiler aktarabilmişimdir.
Geçmiş olsun.

Saygılarımla.

edit : eksik yazı.

Bu ileti hook tarafından Feb 22 2008, 12:21:08 PM yeniden düzenlenmiştir.
+Quote Post
Sevban
mesaj Feb 23 2008, 12:21:17 PM
İleti #9

mcake±
Group Icon

Eve iğne ve ilaç tedavisi önerildi. 3 gün devam edebildim çünkü revir ters ve uzak bir yerde ve 10 dakika dahi olsa yerimi terk etmemem gerekiyor. Yerime 20 gün sonra adam atanacak. 20 gün daha dayanabilsem direk yatışa geçeceğim için itiraz etmek veya amiyane tabirler ağlamak istemiyorum.

Dostum şu bellik dediğin nasıl birşey. Nereden ve kaça alabileceğim konusunda yardımcı olursan sevinirim.

İlgin alakan için teşekkürler... friends.gif

Bu ileti mcake tarafından Feb 23 2008, 12:25:06 PM yeniden düzenlenmiştir.
+Quote Post
IRoN
mesaj Feb 24 2008, 01:07:06 AM
İleti #10

Bence, hayat bir oyun. Bonus'un yoksa sen bir hiçsin ve GAMEOVER !..
Group Icon

Grup: Etkin Üye
Nereden: İstanbuL
Üye No.: 3,642

QUOTE(mcake @ Feb 23 2008, 12:21:17 PM) *

Eve iğne ve ilaç tedavisi önerildi. 3 gün devam edebildim çünkü revir ters ve uzak bir yerde ve 10 dakika dahi olsa yerimi terk etmemem gerekiyor. Yerime 20 gün sonra adam atanacak. 20 gün daha dayanabilsem direk yatışa geçeceğim için itiraz etmek veya amiyane tabirler ağlamak istemiyorum.

Dostum şu bellik dediğin nasıl birşey. Nereden ve kaça alabileceğim konusunda yardımcı olursan sevinirim.

İlgin alakan için teşekkürler... friends.gif

Rica ederim.Umarım işinize yarar.
Bellik ; böbreklerinizide koruyan korse görünümünde, motorsiklet aksesuarı satan her yerde mutlaka bulunabilecek bir şey.
Benim kullandığım bellik HELD marka ki gayet yeterli ve fiyatıda yanılmıyorisem 70-80 YTL birşeydi.
Belinizi lastikli olduğu için sıkı bir şekilde sarabilemkte ve kesinlikle böbrekleriniz dahil belinizi sıcak tutmakta.
Sıcak tutması nedeni ile de fayda sağlamakta.

Tekrar geçmiş olsun.
Acil şifalar dilerim.

Saygılarımla.
+Quote Post
Konuya Cevap EkleYeni Konu Baslat
1 kullanıcı bu başlığı okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanıcı)
0 Üye:

rss Basit Görünüm Şuan: 23rd October 2014 - 04:17:51 AM