left DivX Sinema Forum logo_right

Hoşgeldin Misafir ( Giriş | Kayıt Ol )

Sinema Filmleri

Askerlik ve düz taban olma durumu

5 Sayfa V « < 2 3 4 5 >  
Konuya Cevap EkleYeni Konu Baslat
left > Askerlik ve düz taban olma durumu seperator Ayarlar V right
Eyes_Only
mesaj Sep 22 2008, 11:31:16 PM
İleti #46

Unisntall dyelxsia... Persismion Denigned...
Group Icon

Grup: Uzman
Nereden: Hertfordshire, UK
Üye No.: 938

QUOTE(x-files @ Sep 22 2008, 11:09:11 PM) *

Arkadaşlar afedersiniz ama ben askerlik şubesi başkanlığı yapmama rağmen kılı kırk yararak yazabiliyorum. Siz bu kadar rahat nasıl yazabiiyorsunuz? anlayamıyorum. Size herhangi bir keyfi uygulama yapıldıysa bu bir istisnadır ve kaideyi bozmaz. Biz askerde kulaktan dolma bilgilerle teçhiz yükümlülerden çektiğimiz kadar kimseden çekmedik...

Herhangi bir kişiye yönelik yazmadım ama üzerine alınan olursada olsun...
Önemli bir ifade - bir keyfiyet olmaz. Gerçekten keyfiyetin sonucu Komutana da, Mehmetciğe de zarar verebilir çünkü.

Benim o cümleyi dikkatli kurmanızla ilgili söylediklerim de şu düşünülerek; düşünün ki günde 30 tane askere bakıyorsunuz ve bir kısmı gerçekten de hasta bile olmamasına rağmen kaytarmak için orada. Bir süre sonra (hastanın verdiği verilere fazlası ile dayanan bir işlem olan) tanı koyma işleminde seçeneklerinizi değerlendirmeye ve art niyeti var gibi görünen kişilere onun isteği değil sorun çıkartmayacak diğer seçeneği seçerek cevap veriyorsunuz.

Normali budur.

Bana da denk geldi, o esnada Komutanıma çok bozulmuştum ama sonra anladım durumu - özellikle 1400 kişinin 900 tanesi ilaç almaya başladığında smile.gif

Sevgiler...
User is offlineProfiline GitÖM
Go to the top of the page
+Quote Post
orboris
mesaj Sep 23 2008, 12:17:48 AM
İleti #47

.

Grup: Üyeler
Üye No.: 11,810

QUOTE(Eyes_Only @ Sep 23 2008, 12:31:16 AM) *

Benim o cümleyi dikkatli kurmanızla ilgili söylediklerim de şu düşünülerek; düşünün ki günde 30 tane askere bakıyorsunuz ve bir kısmı gerçekten de hasta bile olmamasına rağmen kaytarmak için orada. Bir süre sonra (hastanın verdiği verilere fazlası ile dayanan bir işlem olan) tanı koyma işleminde seçeneklerinizi değerlendirmeye ve art niyeti var gibi görünen kişilere onun isteği değil sorun çıkartmayacak diğer seçeneği seçerek cevap veriyorsunuz.

Normali budur.

Bana da denk geldi, o esnada Komutanıma çok bozulmuştum ama sonra anladım durumu - özellikle 1400 kişinin 900 tanesi ilaç almaya başladığında smile.gif

Sevgiler...

Yoklama muayenesiyle revir muayenesi karışmış sanırım. Askerlik şubelerinde ya da Sağlık Ocaklarında yapılan son yoklama muayenesinde "şuram ağrıyor", "arasıra başım dönüyor", "dişim çürük" gibi ifadeler dikkate alınmaz. Genel vücut görünümüne bakılır, kabaca kalp-akciğer ve göz muayenesi yapılır ve sürekli yakınma/kaza/ameliyat sorulur. Belgeyle kanıtlanabilen hastalıklar, kronik sağlık sorunları ve görünür kusur/eksiklikler değerlendirilir. Gerekiyorsa aday Askeri Hastaneye gönderilir. Buradan alınacak sonuca göre kişi askere gider/koşullu gider/askerliği ertelenir ya da muafiyet verilir.

Acemi birliğine teslim olduktan sonra yapılan yoklama muayenesi de benzerdir, gözden kaçanlar bu muayenede saptanır.

Askerliğe başladıktan sonra, revire çıkmak güzel bir kaytarma yöntemidir. Acemiliğimde ben de yaptım. biggrin.gif Buradaki hekim tutumu ayrı bir konu. Günde 300 askere baktığımı bilirim.
+Quote Post
L.Goshin
mesaj Sep 23 2008, 12:17:33 PM
İleti #48

Baba Ve Oğulları

Üye No.: 1,031

Öğrencilikle ilişiğim olmadığını belgeleyen döküman ile şubeye gitmem kafi mi acaba Muayene prosedürü için?

Bir de, Ekim ayında gideceğim yani er tayin dönemi dışında. Çok beklememek adına -mümkünse tabi biggrin.gif - saat kaç gibi şubeye gitmemi önerirsiniz? (İstanbul Fatih Şubesi).

Ve son olarak şubedeki muayeneye göz ve kalp rahatsızlığımla ilgili raporları götüreyim mi, yoksa sevk ettikleri yere mi götüreyim?

Teşekkür ederim şimdiden. smile.gif
+Quote Post
x-files
mesaj Sep 23 2008, 04:00:57 PM
İleti #49

"Trust No One"
Group Icon

Grup: Kıdemli Üye
Nereden: İstanbul
Üye No.: 63,494

Daha önce hiç muayane olmadı iseniz

a. Dört yıl ve daha fazla süreli fakülte akademi, yüksekokul ve enstitüleri bitirenler ile yurt dışı yüksek öğrenim kurumlarını bitirip dört yıl ve daha fazla süreli yüksek öğrenim gördüklerine dair YÖK. Başkanlığınca denkliği onananların, iki ay içerisinde aşağıda yazılı belgelerle yerli veya ikametlerine en yakın askerlik şubesine müracaat ederek askerlik kararını aldırmaları gereklidir.

(1) Dilekçe, (As. Ş. Bşk.na hitaben) (Dilekçe örneği için Bkz.:EK-1)

(2) Diploma veya mezuniyet (Çıkış) belgesi aslı ve üç adet fotokopisi,

(3) Nüfus cüzdan aslı ve iki adet fotokopisi,

(4) 8 Adet vesikalık fotoğraf,

b. Askerlik kararınızın alınması esnasında sağlık durumunuzun tam olarak tespit edilebilmesi için, varsa önceki yıllarda geçirmiş olduğunuz ameliyat veya tedavilere ait sağlık raporlarınızı yanınızda bulundurunuz ve muayene eden ilgili tabibe mutlaka bildiriniz.

Ek : http://www.asal.msb.gov.tr/uyarilar.htm

Sanıyorum sorularınızın cevapları bu metinde mevcut. Saat tercihi çok bir şeyi değiştirmez sabah erken giderseniz (8.00 - 8.30 civarı) tahminimce 1 veya 2 iş günü içerisinde ilk işlemleri halledersiniz...

Bu ileti x-files tarafından Sep 23 2008, 04:02:51 PM yeniden düzenlenmiştir.
+Quote Post
San Mames
mesaj Sep 24 2008, 04:07:07 PM
İleti #50

etxeberria
**

Nereden: Bilbao
Üye No.: 59,198

Sadece gelişmeleri bildireyim,merak eden takip eden vardır belki;

Zaten devlet hastanesinden heyet raporum vardı bir de Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne görüneyim dedim.Hem de rapor almak için.Gerçekten çok iyi bir muayene yaptılar,raporumu da aldım ve dedikleri "sol gözümün yüzde 2 bile görmediği".Bir tek eksik belgem var onu da tamamlayıp cuma günü askerlik şubesine gideceğim.

Dedim belki bir günde işlemler bitmez,askerlik şubesine telefon açtım sabah erkenden gelirseniz gün içinde hem diğer işlemler hem de askeri hastaneye sevk işlemleriniz bitecektir dedi.

Durum şimdilik bundan ibaret,hakkımızda hayırlısı neyse o olsun artık.

Bu ileti San Mames tarafından Sep 24 2008, 04:10:08 PM yeniden düzenlenmiştir.
+Quote Post
San Mames
mesaj Oct 6 2008, 11:09:53 PM
İleti #51

etxeberria
**

Evet arkadaşlar anca askerlik şubesine gitmek bugün nasip oldu.Elimde önceden de dediğim gibi üniversiteden ve hastaneden aldığım raporlarımla gitti ve gerçekten o raporların çok önemli olduğunu gördüm.Şikayetin ne dediğinde anlattım ve raporlarım olup olmadığını sordu ,muayene etmeden önce yaklaşık 20 dakika raporları inceledi.Ardından da muayene etti,daha sonra daha iyi incelemem için klasik her beş dakika da bir gözüme damla damlatıldı.Son olarak tekrar muayene ettiğinde şunları söyledi "sol gözün neredeyse hiç görmüyor,b türü(ya da tipi) çürük alırsın" dedi. "b türü çürük ne demek" diye sordum.

"Askerlik yok" dedi.

Fakat hemen ardından şunu ekledi "buraradaki teknolojimizle bu görme kaybını açıklayacak bir bulgu,sebebim yok" dedi aynı diğer doktorlar gibi.Bu yüzden İzmir Askeri Hastanesi'ne sevk yaptı ve ekledi çok büyük ihtimal askerden muaf olursun dedi.Artık yarın ya da yarından sonra İzmir'e gidip işlemleri yaptıracağım.Yine gelişmeleri buraya yazarım.

Bu ileti San Mames tarafından Oct 6 2008, 11:11:28 PM yeniden düzenlenmiştir.
+Quote Post
San Mames
mesaj Oct 8 2008, 06:17:13 PM
İleti #52

etxeberria
**

İzmir'e gittim bugün ve ömrümün en ilginç günlerinden birini yaşadım.

Gerekli evrak,sıra alma vs. işlemlerinden sonra hemşire ismimi söyledi girdim içeri,otur dedi doktor,eline aldı bir tane yanıp sönen kalem gibi bir şey,bir sol gözümü bir sağ gözümü kapadı,yaklaşık bir dakika buna devam etti ardından "beni ikna edemedin,bir de askere gidince doktora söyle" dedi."dışarda bekleyebilirsin" dedi.Şoktaydım,te kalk Denizli'den çık gel,ileri tetkik vs. olacağını san,elindeki raporlara bile bakmasın,ardında da kamonda bile olursun sen densin.Tek gözü görmeyen adama diyorsun bunu.Şoktayım ki hala şoktayım.İleri tetkik için geldiğim İzmir Askeri Hastanesi'nde muayene için içeride kaldığım süre 2 dakikayı saniye geçmemiştir.

Neyse dışarı çıktım raporumu bekliyorum,hemşire hanım geldi verdi raporu elime,bunu askerlik şubesine veriyorsun onlar gerekli işlemi yapar diyor.Şöyle bir raporu alıyorum elime,bi bakıyorum ki ne göreyim."Astigmat" 26 yaşındayım 26 yıldır onlarca farklı doktor gezdim daha astigmat tespiti koyan doktor olmadı bir ilki yaşadım.Şahsıma ehliyet verilmemiştir daha ne diyeyim ben.Neyse bir arada tekrar girdim içeri anlattım doktora derdimi "ehliyet bile alamadığımı söyledim,ileri tetkiklerimin yapılmasını,orda gerçeklerin çıkacağını söyledim ancak kendisi "bence gayet görüyorsun,bir de askere gidince söylersin onlar baksın hadi işimiz var" dedi.Çıldırdım,oldu bittiye getirdiler dımdızlak kaldım.Neyse her şeyin bir itiraz hakkı vardır heralde.Gittim araştırdım nasıl itiraz ederim diye askerlik şubesine gidip dilekçe yazmam gerekiyormuş.Hadi bakalım allah kolaylık versin bana ne diyeyim oldukça stres dolu,yorgun bir gündü.
+Quote Post
slither
mesaj Oct 8 2008, 06:44:26 PM
İleti #53

Master

Üye No.: 13,639

askerliğin ilk kuralı olan mantık aramamayı öğrenmiş oldun dostum .. tahmin ediyorum ki acemi birliğinde de buna benzer bir doktor ile karşılacaksın. o da git usta birliğinde derdini anlat der.usta birliğinde büyük ihtimal çürük raporu alıp askerlikle ilişiğini kesersin.acı ama gerçek bu sad.gif
+Quote Post
Mavi
mesaj Jun 22 2009, 09:12:31 PM
İleti #54

Master
Group Icon

Grup: Etkin Üye
Üye No.: 31,137

Arkadaşlar ben 1 kere Askeri hastane GATA ' da muayene oldum. Bu muayene de düz taban olduğumdan bahsetmedim.

Şimdi ben Ağustos ayında askere gitmek istiyorum. Ve gözle görülür bariz bir şekilde düz tabanım (ağrım sızım yok)

Bu durum ile ilgili devlet hastanesinden rapor mu almam gerekiyor ? Bunu askerlikten yırtmak için sormuyorum, spor aktivitelerinden muaf olmak için soruyorum.

Bazı arkadaşlar ağrım, sızım var diye belirtin demişler. Ben ağrım, sızım olmadığı hatta deli gibi koştuğum halde bunu bu şekilde söylemelimiyim ? Ortaya çıkmaz mı yalan söylediğim ? huh.gif

+Quote Post
x-files
mesaj Jun 22 2009, 09:24:06 PM
İleti #55

"Trust No One"
Group Icon

Sevki sırasında rahatsızlığını beyan edenler hastaneye (askeri bir ihtimal sivil) sevk edilir. Burada düzenlenecek rapora göre işlem yapılır. Devlet hastanesinden rapor alırsanız sadece sevk edildiğiniz yerde bakmalarına yarar. Esas olan sevk edildiğiniz yerde verilen karardır. Söyleme şeklide size kalmış...
+Quote Post
Mavi
mesaj Jun 22 2009, 09:36:38 PM
İleti #56

Master
Group Icon

Sevk sırasında derken neyi kastediyorsunuz ? Biraz daha açarmısınız ?

Askerlik şubesine mi bildirmem gerekiyor ?
+Quote Post
x-files
mesaj Jun 22 2009, 09:43:10 PM
İleti #57

"Trust No One"
Group Icon

Diyelim ki verdiğiniz dilekçe (dilekçe vermeyi düşünüyordunuz) kabul edildi Ağustosta gidiyorsunuz. Sevk evraklarınızı (halk arasında sülüs diye bilinir ) almaya gittiğinizde (gidiceğiniz celp döneminde 10-15 gün öncesi civarında başlar) rahatsızlığınızı beyan edersiniz yukarıda yazdıklarım yapılır.

Bu ileti x-files tarafından Jun 22 2009, 09:43:44 PM yeniden düzenlenmiştir.
+Quote Post
bluemynx
mesaj Jun 23 2009, 06:22:38 PM
İleti #58

Member
Group Icon

Üye No.: 5,400

@mavi

Birliğe katılış muayenesi denilen bir olay var. Oradaki muhtemel asteğmen doktora bu sorununuzu belirtirseniz sizin dosyanızda bulunan 'spordan muaftır' şeklindeki ibareyi durumunuza göre düzenleyebilir. Eğer ki bulunduğunuz birlik, kışla, tugay vs. imkanları varsa sizi en yakın asker hastanesine sevk eder ve durumunuz orada açığa kavuşur...
+Quote Post
Mavi
mesaj Jun 23 2009, 09:53:44 PM
İleti #59

Master
Group Icon

Yanıtlar için teşekkür ederim arkadaşlar.
+Quote Post
Jack Bauer
mesaj Sep 24 2014, 10:57:10 PM
İleti #60

Cehalet mutluluktur.
Group Icon

Nereden: Zonguldak
Üye No.: 64,426

Dün askerlik şubesi tarafından GATA'ya sevk edildim. Sadece ertelemek için gitmiştim başıma bir sürü iş geldi. Altı üstü erteleyip askerlik durum belgesi vereceklerdi.Muayene olmadan olmazmış. Sağlık ocağındaki doktora hafif düz tabanlık ve gözlerimde bozukluk var dedim. Adam sol gözümün %70 görmemesine önemsiz demesine rağmen düz tabanlığa önemli dedi, anlamadım gitti. Neyse 1 günlük yol ve yemek masrafını (25.90ytl)aldıktan sonra bugün GATA'ya gittim. Sabah sekizde orada olmama rağmen 37.sırayı alabildim. Öğlen iki gibi sıram geldi. Üstteğmen doktor baktı, yere bastırdı ve röntgene gönderdi. Onlar da sonucu iki gün sonra al dediler. Rapor istemiyle sevk etmiş sanırım.
Benim tek derdim en kısa sürede erteletip askerlik durum belgesi almak. Hastanede tanıştığım insanlar heyet raporu almak için ortalama on gündür uğraşıyormuş. Bu prosedürü hızlandırmamızın bir yolu var mıdır acaba?
Ya da alternatif olarak muayene işlemleri sürerken askerlik şubesinden bu durumdan bağımsız olarak askerlik durum belgesi alabilir miyim? Bu konuda bilgisi olan arkadaşlardan yardım talep ediyorum.
+Quote Post
5 Sayfa V « < 2 3 4 5 >
Konuya Cevap EkleYeni Konu Baslat
2 kullanıcı bu başlığı okuyor (2 Misafir ve 0 Gizli Kullanıcı)
0 Üye:

rss Basit Görünüm Şuan: 25th October 2014 - 04:28:35 PM