left DivX Sinema Forum logo_right

Hoşgeldin Misafir ( Giriş | Kayıt Ol )

Sinema Filmleri

x264 Codec'li videoların DXVA ile ekran kartına çözdürülmesi v2.0

72 Sayfa V « < 69 70 71 72 >  
Konuya Cevap EkleYeni Konu Baslat
left > x264 Codec'li videoların DXVA ile ekran kartına çözdürülmesi v2.0 seperator Ayarlar V right
proper_nick23
mesaj Jan 16 2012, 03:59:50 AM
İleti #1051

Grup: Yeni Üye
Üye No.: 171,391

Kullandığım zamanlarda ffdshow dxva modunda altyazıları eklediğinde hızlandırıcı bir özellik kapanıyor ve işlemci kulanımı artıyordu. Dxva desteği en gelişmiş yazılım MPC home cinema idi. GOM da düzgün dxva desteği yok. Şu anda MPC home cinema tabanını ciddi şekilde geliştirmiş DXVA desteğinde iyice tavan yapmış Daum pot player'i kullanıyorum. x32 ve x64 sürümlerini dvbsupport sitesinden edinebilirsiniz. Ayrıca burada powerdvd ve farklı firmaların normalde paralı codecleri ile dxva hızlandırması edinmesi mümküm. Windows 7 ve vista içinse ince ayara kolay ve sağlam yoldan izin veren kaliteli codec pakedi ise http://shark007.net

720p özellikle ağır bitrateli büyük 1080p x264 v.b. formatlı videolar iyi işlemci kullanıyor. İşlemciniz yetmediğinde fps kaybı olur filmi eksik yada tam slight show gibi izleme durumu ortaya çıkar. Yada filmi laptop piliyle izlersiniz yolculukta şarz süresini arttırmak istersiniz.

Windows sözkonusu en az vista yada windows 7 nin gerekli sürümlerinde ( home premium ve ultimatte sorun yok ) dxva destekleniyor.

Nvidia ekran kartlarının 8x serisi ve üstünde x64 e uygun dxva desteği var. Model geliştikçe video hızlandırma xvidleride kapsayacak hale geliyor ama onlarda zaten fazla ihtiyaç yok.

Amd-ati radeon hd 2xxx ve üstü cihazlarda dxva desteği var... Aynı şekilde model geliştikçe xvidler kapsama alanında aynı şeyler geçerli...

Intel onboardlarda http://en.wikipedia.org/wiki/Intel_GMA bu listede köşesinde MC + LF MC + LF ve full full full yazanlarda var. Fullerdeki daha gelişmiş. Xvid....

En iyi sonuç için en son ekran kartı sürücülerinin yüklenmesi gerekli. Internette pek çok yerde dxva uyumsuzluk sorun v.s. durumlarında potplayerin başarılı olduğu yazılı. Zaten sorun ihtimallerinde özel dxva uyumluluk modu opsiyonu tam ekranda görüntüyü windows efektlerinden tamamen ayırıp saf video çıktışı vermek gibi özellikleri var. ( Tabi bu sıradan tam ekran aç kapalarda windows efektleri gidiyor ve bu işlem kolayca yapılamıyor... ama videonuzla masaüstü efektleri arasındaki tüm bağlantı koptuğunda iyide oluyor ). Potplayer dxva için ve genel olarak çok fazla ince ayar seçeneği tanıyor ve mutlaka istediğinizi yakalama şansınız olur...
...................................

Nvidia ekran kartlarında windows xp de olsa windows media playerda gom da kullansanız ( windows media playerda dxva pek çok durumda bozuluyor yada ffdshowun kendi altyazı eklemesini kullanıyorsunuz bu seferde dxva performansı düşüyor v.s. v.s. v.s.... ) coreavc nin cuda desteğinden faydalanabilirdiniz. DXVA olarak değil ama başka bi yönden CUDA ile video çözdürmede gpudan faydalanıyor ve işlemci kullanımı düşüyor. Ayrıca core avc işin duayeni çok kaliteli bir codec... Yanlış hatırlamıyorsam nvidia ekran kartlarında ikonu yeşile dönüyordu buda cuda özelliğini kullandığı anlamına geliyordu.
.................................

Linuxta ekran kartı hızlandırmasından faydalanmak isterseniz işin sonu yok gibi... teknik olarak onun detaylarına girersek işin cılkı çıkar... oraya girmeyelim ama şunu diyebilirim...

isterse en yavaş celeron 800 mhz işlemcisi olsun ( gerçi dxvada da olur bu... ) geforce 8xxx ekran kartı ve üstü olsun ( 8400 lerde ve bazı onboardlarda sıkıntı olası... ) xbmc diye çok güzel bir media center var... windowsta dxva genel standardı olduğu gibi linuxta tamemen nvidia için VDPAU var. XBMC her videoyu oynatan altyazı ekleyen çok güzel bir media pc uygulaması. 720p ve 1080p x264 videolarınızı altyazıda ekleyerek zangır zangır çalıştırır. windows sürümüde varmış http://xbmc.org/

dxva ile nasıl çalışacak onun içinde pek hoş isimli bir açıklama olmamış ama böyle bir http://forum.xbmc.org/showthread.php?t=111185 çok ayrıntılı döküman vermişler...
......................................

Ek olarak gördüğüm tecrübeler... Kendi mkv x264 çözen bi çok tv spdif passtrough'u doğru dürüst yapmıyor... En iyi sonuç bilgisayarınızdan bağlantıyı yapıp kendiniz codeten yada playerdan ayarlayın olabiliyor...

Bağlantı ( tv + pc ) tam doğru ayarlanmış ati ekran kartı + windowsun hdmi dan verdiği ses ve görüntü çıkışına harici player yada tvnin kendi video çözmesi bile yaklaşamıyor... Görmediğim özel bir cihaz yoksa...
User is offlineProfiline GitÖM
Go to the top of the page
+Quote Post
proper_nick23
mesaj Jan 16 2012, 04:09:46 AM
İleti #1052

Grup: Yeni Üye
Üye No.: 171,391

EEEPC 1000H'de gma 950 var. 720p x264 te fps kaybı olacak 1080p ise iyice izlenmez hal alır. 720p xvidlerde çok daha iyi sonuç alırsınız baya izlenebilir olur. sözkonusu olan windowssa bilinen tüm playerları 720p xvid videolarla denemenizi öneririm çünkü x264 lerle mutlaka fps kaybı olacak. Aynı marka değil ama konfigirasyonda denemeler yapmıştım. VLC güzel sonuç verebilir xvidlerle işlemci kullanımı başarılıydı...

Yaptığım denemelerde en iyi sonucu linuxta terminalden çalıştırdığım mplayer ile almıştım. Sanırım kullandığım kernel ve distro ile ilgiliydi ses devreye girdiğinde performans kaybı oluyordu....

Düşündükçe aklıma gelen belkide yeterince light bir distro kullanmamıştım. http://distrowatch.com/table.php?distribution=antix bu distro süpriz performans sonuçları verebilir... pentium II 400 de fps kaybı olmadan 480p xvid dizileri izletiyordu...

en iyi sonucu linuxta gerekli optimizasyonlardan sonra alırsınız ama onuda yapacak birini bulmak gerekir....

Bu ileti arroabyarroa tarafından Jan 16 2012, 04:12:10 AM yeniden düzenlenmiştir.
+Quote Post
grknglr
mesaj Jan 16 2012, 02:42:34 PM
İleti #1053

Encoder Eğitmeni / Tarihçi Adayı
Group Icon

Grup: Uzman
Üye No.: 71,902

ffdshow'u yıllardır kullanıyorum, DXVA ile hiç sorun olmadı. smile.gif
+Quote Post
Ramyth
mesaj Jan 30 2012, 01:28:37 PM
İleti #1054

Master

Grup: Üyeler
Üye No.: 61,656

Media Player Classic Homecinema'da EQ ayarını bulamadım. Yok mudur?
+Quote Post
grknglr
mesaj Jan 30 2012, 06:28:33 PM
İleti #1055

Group Icon

QUOTE(Ramyth @ Jan 30 2012, 01:28:37 PM) *

Media Player Classic Homecinema'da EQ ayarını bulamadım. Yok mudur?

Yok diye biliyorum, ffdshow kurup sesleri oradan çözüp EQ, delay, reverb, crossover vb. ayarları yapabilirsiniz.
+Quote Post
Ramyth
mesaj Jan 30 2012, 06:57:46 PM
İleti #1056

Master

Üye No.: 61,656

Niye koymazlar ki? Şaşırtıcı. Filmlerde sorun değil pek de konser videolarında insan arıyor.
+Quote Post
MustangGTx
mesaj Feb 6 2012, 10:28:51 PM
İleti #1057

Member
**

Üye No.: 125,863

Ben de konuyu şimdi gördüm ve gerçekten yararlı olduğunu düşünüyorum.Sormak istediğim 1-2 şey var benim de arkadaşlar.

Öncelikle PC de K-Lite Codec Pack (v6.6.6) yüklü ve açıkçası Pure Codec Pack'in kurulmasıyla vs. uğraşmak istemiyorum.Çünkü daha önce K-Lite Codec Pack'i sildiğimde bazı problemler yaşamıştım; film dosyaları önizleme şekliyle değil de daha basit program iconu şekliyle gözüküyordu, bu durumu düzeltmek için de bayağı bir uğraşmıştım ve sonunda da çözmüştüm.Şimdi tekrar böyle bir durumun oluşmaması için de kodek paketini silip güncelleme veya başka bir kodek paketi kurma gibi bir düşüncem yok.

Benim sorunum da basitçe, DXVA'nın aktif olmasından mı yoksa başka bir nedenden mi bilemiyorum ama sanki çok akıcı görüntü alamıyorum PC'den (PC dediğim Samsung R520 laptop).Konuyu elimden geldiğince inceledim ve gördüğüm kadarıyla da daha çok MPC-HC'nin "Internal Filters" altındaki bütün filtrelerinin (Source Filters ve Transform Filters) devre dışı bırakılması gerektiği söylenmiş.Ben de aynen uyguladım.Öncekine göre daha akıcı oldu sanki ancak bu sefer de işlemci %10-15 lerden %50-55 lere kadar çıktı.

Öğrenmek istediğim şu arkadaşlar; kaliteli non-scene grupların 720p-1080p filmlerini oldukça fazla tercih ediyorum (ESiR, CtrlHD, D-Z0N3, EuReKA, CHD, HiDt vs).Fakat sanki tam verim alamıyorum gibime geliyor yani olması gerekenden daha sönük gözüküyor bazı filmler.Sorun bu gruplarda olmadığına göre mevcut durumun nedeni filmleri Laptoptan seyretmem mi yoksa Media Player Classic ayarlarının bunun üzerinde büyük etkisi oluyor mu?Eğer bunda MPC etkiliyse ayarlar tam olarak nasıl olmalı?Üstte de belirttiğim gibi DXVA ve diğer bütün filtreler pasifken daha verimli gibime geldi ama o zamanda sistem kasılmaya başlıyor biraz.

İşletim Sistemi:Vista x86
Ekran Kartı:Ati Mobility Radeon HD 4650
İşlemci:Intel Core 2 Duo P8700
+Quote Post
C[a]N
mesaj Feb 7 2012, 06:53:08 PM
İleti #1058

Sunred
Group Icon

Grup: Kıdemli Üye
Üye No.: 63,257

@MustangGTx
Konuyu elimden geldiğince inceledim ve gördüğüm kadarıyla da daha çok MPC-HC'nin "Internal Filters" altındaki bütün filtrelerinin (Source Filters ve Transform Filters) devre dışı bırakılması gerektiği söylenmiş.

Konunun neresinde okudunuz bunu bilemiyorum ama tamamen yanlış.

Öncelikle "Source Filters" kısmında ne yaptığınızı bilmiyorsanız hiçbir şeyi değiştirmeyin.
"Transform Filters" kısmında da MPC-HC'nin dahili DXVA filtresini kullanmak istiyorsanız, yanında parantez içinde DXVA yazan filtrelerin onay kutucukları işaretli olmalı.
Donanım kullanan filtrelerde(DXVA, CUDA vb.) görüntü, yazılım filtrelere göre biraz daha mat oluyor.

Dahili filtrelerin tamamını iptal ettiğiniz zaman sistemde varsayılan filtre ne ise MPC-HC o filtreyi kullanır.
+Quote Post
crows005
mesaj Feb 29 2012, 10:04:18 AM
İleti #1059

Member
**

Üye No.: 113,680

Selamlar.
Şöyle bir sorum olacaktı, Hi10 ile codlanmış videolarda, takılmalar donmalar ve ses de sonradan gelmeler yaşıyorum,
bu başlıktaki pure codec ayarlarını yaparsam sorunuma derman olur mu ki?

Normal 720p codlanmış videoları rahatlıkla izliyorum fakat hi10 ile codlananlarda sorun yaşıyorum.
Sistemimde K-Lite Codec Pack ve Gom Player yüklü sadece.

İşletim sistemim XP sp3
İşlencim Pentium® 4 2.66
Ekran kartım ZOTAC 9500 GT Nvidia
Ram 1gb Kingston
HD 360gb samsung 7200rp

Bu ileti crows005 tarafından Feb 29 2012, 10:04:49 AM yeniden düzenlenmiştir.
+Quote Post
C[a]N
mesaj Feb 29 2012, 12:19:10 PM
İleti #1060

Sunred
Group Icon

@crows005
Olmaz. Çünkü 10bit donanım desteği yok yani 10bit olan dosyalarda DXVA çalışmıyor. 10bit dosyaları aşağıdaki kombinasyonlarla deneyin:
Oynatıcı: MPC-HC
Renderer: madVR
Kodek(video): LAV Filters
Kodek(ses): ffdshow
Splitter: Haali Media Splitter

Renderer: VMR9 Renderless ya da Overlay Mixer
Kodek(video): ffdshow

Renderer: VMR9 Renderless ya da Overlay Mixer
Kodek(video): CoreAVC

Not: Animeler için oynatıcı olarak MPC-HC, kodek paketi -illa kullanacaksanız- olarak da CCCP tercih edin.
+Quote Post
achfighter
mesaj Feb 29 2012, 12:25:42 PM
İleti #1061

Master

Nereden: İstanbul
Üye No.: 25,763

Konu dışı olacak ama lafı geçmişken sorayım. Ben de 10 bitlik sunumları gördüm de çoğu animasyon gibi filmlerdi. Peki bu 10 bitlik görüntünün 8 bitlik standart görüntüye oranla bariz bir şekilde daha güzel olduğunu söyleyebilir miyiz?

Hadi diyelim beğendik bilgisayarda çalışıyor ama televizyonda çalışır mı orada endişelerim var.
+Quote Post
C[a]N
mesaj Feb 29 2012, 12:35:34 PM
İleti #1062

Sunred
Group Icon

@achfighter
Özellikle banding ve dosya boyutu açısından fark yaratıyor. 10bit sunumlarda hem banding daha az hem de dosya boyutu %20-%40 oranında daha küçük(encoderın yeteneğine/tecrübesine bağlı).
Televizyonda çalışmaz. Maalesef henüz 10bit donanım desteği yok.
Örnek: http://screenshotcomparison.com/comparison/66764/
+Quote Post
vimjunon
mesaj Mar 24 2013, 07:31:55 AM
İleti #1063

vimjunon
**

Üye No.: 19,819

Birçok yeni program ve o programların güncellemeleri yayınlandı Ustaların görüşlerinde bir değişiklik var mı acaba? Şimdilerde ne kullanıyorlar, ne öneriyorlar?
+Quote Post
grknglr
mesaj Mar 24 2013, 03:52:19 PM
İleti #1064

Group Icon

QUOTE(vimjunon @ Mar 24 2013, 07:31:55 AM) *

Birçok yeni program ve o programların güncellemeleri yayınlandı Ustaların görüşlerinde bir değişiklik var mı acaba? Şimdilerde ne kullanıyorlar, ne öneriyorlar?

MPC_HC + ffdshow.

İşlemci kullanımım %3-%5 arası oynuyor. Uzun süredir deneme tahtası gibi kullandığım şişmiş bir Windows. Splitterim Haali. Hatta bu görüntüyü aldığımda da solda FB messenger açık, tam almadım o yüzden. oleyo.gif

Temiz bir sistemde %1-%2 görüyorum. Söylediğim gibi şu an kullandığım Windows şişmiş durumda. İşlemcim i5-760 Lynfield quad-core. CPU, GPU ve belleklerde herhangi bir OC yok.

Bu ileti grknglr tarafından Mar 24 2013, 04:05:43 PM yeniden düzenlenmiştir.
+Quote Post
kanat
mesaj Sep 8 2013, 11:10:48 AM
İleti #1065

Member
**

Üye No.: 8,586

Selamlar! Küçük bir sorum olacak yardımcı olursanız sevinirim. Format sonrası k-lite codec full yükledim ve kmplayer yeni sürümü bir türlü kullanamadım görüntü takılıyor beyazlaşıyor ,yırtılıyor. şu an vlc+bsplayer ve mpc-hc var sistemde. Dikkatimi çeken film izlerken lav video decoder kullanıyor sistem spdif ayarını da onun üzerinden yaptım. mpc-hc seçeneklerinde Dahili filtreler kısmında H2h4/AVC seçili değil ve harici filtreler kısmında da hiçbirşey yok. Bu konuda kalite için bir değşiklik yapmam gerekir mi? K-lite kaldır sadece şu codec ya da şu decoderi kurman yeterli gibi bir öneriniz olur mu?

Bu ileti kanat tarafından Sep 8 2013, 11:21:25 AM yeniden düzenlenmiştir.
+Quote Post
72 Sayfa V « < 69 70 71 72 >
Konuya Cevap EkleYeni Konu Baslat
1 kullanıcı bu başlığı okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanıcı)
0 Üye:

rss Basit Görünüm Şuan: 19th April 2014 - 06:20:16 AM