left DivX Sinema Forum logo_right

Hoşgeldin Misafir ( Giriş | Kayıt Ol )

Sinema Filmleri

> Genel Sohbet Odasında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

-Lütfen; "Posta kutuma şu geldi, paylaşayım" şeklinde başlık açmayınız, spam sayılabilecek elektronik postaları forumda paylaşmayınız...
Ve siyasi tartışmalardan kaçınınız...

- Dilimizde "dahi" anlamına gelen "de"nin ayrı yazılması gerekmektedir. Ayrıca dilimiz "w" ve "q" harflerini barındırmamaktadır. Bununla birlikte, "s" harfi süreksiz sert ünsüz değildir ve hiçbir durumda yumuşamaz, sonucunda "herkez" kullanımı hatalı bir kullanımdır. ( Bunları hepimiz biliyoruz, sadece hatırlatmak istedik. )

- "DiVXPlanet Genel Sohbet" odası "chat" odası değildir. Bu odada açılan konular diğer odalarımıza uymayan konulardır. Forum kuralları ve forum ilkeleri aynen bu oda için de geçerlidir. "chat" amaçlı olarak Yahoo, Hotmail, Google gibi içerik sağlayıcılarının "IM" araçları son derece işlevsel araçlardır.

- "Face'de şunu gördüm paylaşayım"."MySpace'imde bu var, bir bakın", "Face'de beni beğenin" tarzında sosyal içerik ortamlarındaki öğeleri bu oda altında paylaşmayınız.

TRT-3 HD yayın frekansları.

5 Sayfa V  1 2 3 > »   
Konuya Cevap EkleYeni Konu Baslat
left > TRT-3 HD yayın frekansları. seperator Ayarlar V right
ZOOM
mesaj Aug 10 2008, 02:25:08 PM
İleti #1

HERŞEY İÇİN TEŞEKKÜRLER.
Group Icon

Grup: Banned
Nereden: Hayatın İçinden
Üye No.: 63,370

Arkadaşlar Cuma günü çalıştığım fabrikada Uydu cihazlarını test ederken TRT-3 ün HD yayını ile karşılaştım.Tam anlamıyla şok oldum smile.gif Hemen Full HD Tv'yi bağladım ve uzun süre yayını izledim.Yapılan yayın Eutelsat uydusu üzerinden yapılıyordu ve kalite de gerçekten güzeldi.Eğer denemek isteyen olursa ve HD cihazı + Full HD Tv'si varsa uyduda otomatik arama yapabilir.

Not: Normal cihazlar HD kanalları bulamaz boşuna uğraşmayın smile.gif

Birkaç fotoğraf buldum ama sanırım TV Full Hd değil.Hd Ready.

A11
Hesabim_var89
08.08.2008 10928 H
DVB-S2/8PSK 30000 2/3 DigiTurk
Eurosport HD - Lig TV HD - TRT 3 HD - MMAX HD
National Geographic Channel Turkey HD -w- Cryptoworks
Irdeto2 W3A
Europe B on
TRT 3 HD

Edit : Digiturk şifrelemiş kanalı. Devlet kanalları neden şifrelenir ki hiç anlamadım şimdi.Yazık ya vallaha yazık.Sanki TRT Sadece Digitürk'ün reklamı için HD yayına başladı.Protesto ediyorum ve TRT ye mail atıyorum.

Şikayetlerimizi buraya iletelim arkadaşlar.

Uydu -
Kablo Yayın
TRT'nin Uydu ve Kablo TV yayınlarına ilişkin eleştiri ve önerileriniz için,
[email protected]

Yollamış olduğum maili yayınlıyorum.Bu maili aynı zamanda Fatih ALTAYLI'ya da yolladım.Kendisi sanırım bu konu hakkında bir iki kalem birşey yazar smile.gif

Merhaba sayın yetkililer ;

Ben bir şikayetimi aktarmak istiyorum.Öncelikle TRT geç de olsa teknolojiyi takip ederek HD yayına başladı.Tebrik ederim, çok güzel gelişme.Fakat görüyoruz ki yayını sadece Digitürk kartları ile izlemek mümkün oluyor. TRT Digitürk ün alt kuruluşu oldu da bizim haberimiz mi yok acaba ?

TRT Hd yayın için o kadar çok masraf ediyor ama bundan tek kazançlı çıkan Digitürk oluyor.Resmen devletimiz hortumlanıyor.Siz yetkililere sesleniyorum.Lütfen bu ayrımcılığa son verin ve yayınların şifreli sistemden çıkmasını sağlayın.Artık TRT sömürülmesin ve Türk halkı kullanılmasın.

Bu ileti ZOOM tarafından Aug 10 2008, 02:47:42 PM yeniden düzenlenmiştir.
User is offlineProfiline GitÖM
Go to the top of the page
+Quote Post
KIRPIK
mesaj Aug 10 2008, 03:48:56 PM
İleti #2

.
Group Icon

Grup: Emekli
Üye No.: 7,774

Umarım mantıklı bir açıklama yapmanın ötesinde, mantıklı bir çözüm yolu sunarlar. HD altyapısı olan kişiler için TRT3'ü, hele ki Pekin 2008 Olimpiyatları'nın olduğu bu günlerde HD kalitesinde izlemek çok özel bir olay. Bu tür şifrelemeler ile tüm tadı kaçıyor olayın... sad.gif
+Quote Post
Hayali İcraat
mesaj Aug 10 2008, 04:00:29 PM
İleti #3

It hurts when I remember me...

Grup: Validating
Üye No.: 255

Digiturk sadece Türkiye'ye değil, Avrupa ve Türkî Cumhuriyetlere de yayın yapıyor. Oysa TRT'nin yayın yetkisi sadece Türkiye için geçerli. Şifrelenmesinin sebebi budur büyük ihtimalle. Sadece Türkiye'deki kartlara açık yayın yapabilmeleri için şifrelemeleri lazım. Şifresiz yayında bölgelere göre yetki belirleyemezler.

Bu ileti EgoMaster tarafından Aug 10 2008, 04:02:38 PM yeniden düzenlenmiştir.
+Quote Post
ZOOM
mesaj Aug 10 2008, 06:26:55 PM
İleti #4

HERŞEY İÇİN TEŞEKKÜRLER.
Group Icon

QUOTE(EgoMaster @ Aug 10 2008, 05:00:29 PM) *

Digiturk sadece Türkiye'ye değil, Avrupa ve Türkî Cumhuriyetlere de yayın yapıyor. Oysa TRT'nin yayın yetkisi sadece Türkiye için geçerli. Şifrelenmesinin sebebi budur büyük ihtimalle. Sadece Türkiye'deki kartlara açık yayın yapabilmeleri için şifrelemeleri lazım. Şifresiz yayında bölgelere göre yetki belirleyemezler.

O zaman ATV'nin EURO 2008 de yaptığı gibi bisskey kullansalardı. Ben iddaa ediyorum. Digitürk'ün reklamı için TRT nin kullanılması olayıdır bu.

Bu ileti ZOOM tarafından Aug 10 2008, 06:27:10 PM yeniden düzenlenmiştir.
+Quote Post
Hayali İcraat
mesaj Aug 10 2008, 06:41:15 PM
İleti #5

QUOTE(ZOOM @ Aug 10 2008, 07:26:55 PM) *

O zaman ATV'nin EURO 2008 de yaptığı gibi bisskey kullansalardı. Ben iddaa ediyorum. Digitürk'ün reklamı için TRT nin kullanılması olayıdır bu.

Digiturk'le ATV bambaşka şeyler. Üstelik Digiturk normalde de şifreli yayın yapıyor ve kullandığı bir şifreleme sistemi var. Sırf sizin keyfinizi hoş tutmak için 15 günlük bir olay uğruna yatırım yapıp yeni bir şifreleme sisteminin lisansını da alacak halleri yok. Hem Digiturk'ün kendi şifreleme sistemini kullanmasıyla Biss key kullanması arasında ne fark var? İkisi de şifreleme değil mi sonuçta? Digiturk'ün avukatı değilim ama iddianız desteksiz. Şifreleme talebi TRT'den bile gelmiş olabilir.

İnanıp inanmamakta serbestsiniz. Ben işlerin nasıl döndüğünü bildiğim için bir açıklama yaptım. Konunun polemiğe dönüşmesini istemediğim için başlığa bir daha yazmayacağım.
+Quote Post
ZOOM
mesaj Aug 10 2008, 06:55:49 PM
İleti #6

HERŞEY İÇİN TEŞEKKÜRLER.
Group Icon

QUOTE(EgoMaster @ Aug 10 2008, 07:41:15 PM) *

QUOTE(ZOOM @ Aug 10 2008, 07:26:55 PM) *

Digiturk'le ATV bambaşka şeyler. Üstelik Digiturk normalde de şifreli yayın yapıyor ve kullandığı bir şifreleme sistemi var. Sırf sizin keyfinizi hoş tutmak için 15 günlük bir olay uğruna yatırım yapıp yeni bir şifreleme sisteminin lisansını da alacak halleri yok. Hem Digiturk'ün kendi şifreleme sistemini kullanmasıyla Biss key kullanması arasında ne fark var? İkisi de şifreleme değil mi sonuçta? Digiturk'ün avukatı değilim ama iddianız desteksiz. Şifreleme talebi TRT'den bile gelmiş olabilir.

İnanıp inanmamakta serbestsiniz. Ben işlerin nasıl döndüğünü bildiğim için bir açıklama yaptım. Konunun polemiğe dönüşmesini istemediğim için başlığa bir daha yazmayacağım.

Birşeyler yazınca polemiğe dönüşmesinden ne için korkuyorsunuz anlamadım.Burası forum ve bizim amacımızda tartışmak, fikirlerimizi söylemek.Cevap verip vermemek artık sana kalmış.

Digitürk EutelsatW3A uydusu üzerinden yayın yapıyor.Bu uyduda şifresiz yayınlanan 3-4 kanal var ve bunlar Devlet kanalları. Yani TRT 1-2-3 ( TJK Tv gibi 1-2 kanal da açık, neyse konua döneyim ) .Yani bisskey Digitürk ün tüm kanalları için uygulanmak zorunda değil.Yanlızca bir kanala uygulayarak sadece Türk halkının seyretmesi sağlanabilirdi.Sonuçta ATV bunu yaptı ve biz cihazlarımıza bisskey koudunu ( 1111111 gibi basit bir kod seçtiler ) yazarak EURO 2008'i izledik.Fakat Digitürk'ün kullandığı şifeleme sistemi yani CyrptoWorks ile bunu yapmak mümkün değil.O yüzden bisskey kullanmalarını önerdim.Böyle pahalı bir sistem kullanan kanal da bisskey lisansından korkmaz. ATV, TRT'den daha mı zengin ? Ayrıca HD yayın yapan bir devlet kanalı asla ve asla yayının şifreli yayınlanmasını talep etmez.

Devlet kanalımız HD yayına başlıyor fakat bunu sadece kesesi dolu insanlar izleyebiliyor. Bu da bazı arkdaşalara çok normal geliyor smile.gif İyi arkadaşlar o zaman sesimizi yükseltmeyelim , bende tekrar mail atayım ve TRT nin çok iyi bir iş yaptığını hatta TRT-1-2-3 ü de şifrelemesi gerektiğini söyliyeyim.

Bu ileti ZOOM tarafından Aug 10 2008, 06:58:56 PM yeniden düzenlenmiştir.
+Quote Post
Hayali İcraat
mesaj Aug 10 2008, 07:03:07 PM
İleti #7

Birşeyler yazınca polemiğe dönüşmesinden ne için korkuyorsunuz anlamadım.

Size özel bir şey değil. Ben yazdığım her konuda taşırım o korkuyu. biggrin.gif

Mesele normal olması değil. Olay da o kadar basit değil. Digiturk kendi yapısı gereği biss key'i kullanamayabilir. Bir şey soracağım, TRT3'ün standart yayını şifresiz de sadece yüksek tanımlı yayını mı şifreleniyor, yoksa ikisi de mi şifreli? İkisi de şifreliyse olayların benim dediğim gibi olması muhtemel. Sadece YT yayın şifreliyse siz haklı olabilirsiniz.

Bu ileti EgoMaster tarafından Aug 10 2008, 07:06:08 PM yeniden düzenlenmiştir.
+Quote Post
ZOOM
mesaj Aug 10 2008, 07:08:14 PM
İleti #8

HERŞEY İÇİN TEŞEKKÜRLER.
Group Icon

QUOTE(EgoMaster @ Aug 10 2008, 08:03:07 PM) *

Mesele normal olması değil. Olay da sandığınız kadar basit değil. Digiturk kendi yapısı gereği biss key'i kullanamayabilir. Bir şey soracağım, TRT3'ün standart yayını şifresiz de sadece yüksek tanımlı yayını mı şifreleniyor, yoksa ikisi de mi şifreli? İkisi de şifreliyse olayların benim dediğim gibi olması kuvvetle muhtemel. Sadece YT yayın şifreliyse siz haklısınız.

Şu anda evde olduğum için Eutelsat uydum yok, o sebeple bakamıyorum.Olan arkadaşlar bakarsa sevinirim.
( Gerçi olimpiyatlar saat kaç arası yayınlanıyor bilmiyorum.)

Ben şunu söylemek istiyorum.TRT-3 Hd yayını Digiturk altyapısını kullanmak zorunda değil ki? Eutelsat W3A uydusunun yayın hakları durumunu bilmiyorum.Belki bu uydunun tüm yayın hakları Digitürk'ün olabilir.Fakat TRT gibi bir devlet kanalı bu uydunun bir frekansını belirli bir süre kiralayacak güce sahip olmalıdır. Diyelim ki Eutelsat'a gücü yetmedi veya izin verilmedi.Türksat'da HD yayın desteklemiyor ( Bunu bilmiyorum , varsayım ) .O zaman Hotbird üzerinden kendisi bisskey ile şifreleyerek yayını verebilirdi. Bu olay reklam kokuyor ama inanmıyorsun bana smile.gif

Bu ileti ZOOM tarafından Aug 10 2008, 07:10:09 PM yeniden düzenlenmiştir.
+Quote Post
Hayali İcraat
mesaj Aug 10 2008, 07:15:51 PM
İleti #9

QUOTE(ZOOM @ Aug 10 2008, 08:08:14 PM) *

Ben şunu söylemek istiyorum.TRT-3 Hd yayını Digiturk altyapısını kullanmak zorunda değil ki? Eutelsat W3A uydusunun yayın hakları durumunu bilmiyorum.Belki bu uydunun tüm yayın hakları Digitürk'ün olabilir.Fakat TRT gibi bir devlet kanalı bu uydunun bir frekansını belirli bir süre kiralayacak güce sahip olmalıdır. Diyelim ki Eutelsat'a gücü yetmedi veya izin verilmedi.Türksat'da HD yayın desteklemiyor ( Bunu bilmiyorum , varsayım ) .O zaman Hotbird üzerinden kendisi bisskey ile şifreleyerek yayını verebilirdi. Bu olay reklam kokuyor ama inanmıyorsun bana smile.gif

Olabilirdi, yapılabilirdi, TRT olimpiyatları hiç yayınlayabilirdi de. Bunlar TRT'nin bileceği işler ve bir yatırım meselesi. İster TRT olsun, ister Papua Yeni Gine Devlet Televizyonnu (PYGDT), siz zaten belli bir bedel ödeyerek yayın hakkı almışsınız. Bir de üstüne 15 günlüğüne uydu frekansı ve şifreleme sistemi alıp, ikinci ve üçüncü masraf kalemlerinin altına mı girersiniz, yoksa Digiturk'e telefon açıp "baba, bizim yayını şifrelesene, Avrupa'dan mırın kırın ediyolar" mı dersiniz?

Bu ileti EgoMaster tarafından Aug 10 2008, 07:20:16 PM yeniden düzenlenmiştir.
+Quote Post
dj_tallboy
mesaj Aug 10 2008, 07:16:59 PM
İleti #10

Master

Grup: Üyeler
Üye No.: 12,576

Ben dedim size TRT 3 HD olarak gösteriyor diye smile.gif

İnşallah ilerde diğer kanallarda geçer good.gif

Tabi şifreli olacağı kesin doh.gif
+Quote Post
ZOOM
mesaj Aug 10 2008, 07:24:27 PM
İleti #11

HERŞEY İÇİN TEŞEKKÜRLER.
Group Icon

QUOTE(EgoMaster @ Aug 10 2008, 08:15:51 PM) *

QUOTE(ZOOM @ Aug 10 2008, 08:08:14 PM) *

Olabilirdi, yapılabilirdi, TRT olimpiyatları hiç yayınlayabilirdi de. Bunlar TRT'nin bileceği işler ve bir yatırım meselesi. İster TRT olsun, ister Papua Yeni Gine Devlet Televizyonnu (PYGDT), siz zaten belli bir bedel ödeyerek yayın hakkı almışsınız. Bir de üstüne 15 günlüğüne uydu frekansı ve şifreleme sistemi alıp, ikinci ve üçüncü masraf kalemlerinin altına mı girersiniz, yoksa Digiturk'e telefon açıp "baba, bizim yayını şifrelesene, Avrupa'dan mırın kırın ediyolar" mı dersiniz?

Tamam dediğin gibi olsun. Bu mantıkla gidersek önümüze ne koyuluyorsa onu yeriz artık smile.gif

İlk mesajımı baştan sona tekrar okumanı tavsiye ediyorum sadece smile.gif
+Quote Post
Hayali İcraat
mesaj Aug 10 2008, 07:31:19 PM
İleti #12

QUOTE(ZOOM @ Aug 10 2008, 08:24:27 PM) *

Tamam dediğin gibi olsun. Bu mantıkla gidersek önümüze ne koyuluyorsa onu yeriz artık smile.gif

İlk mesajımı baştan sona tekrar okumanı tavsiye ediyorum sadece smile.gif

Şimdi olayın yanlış olması ayrı, reklâm olması ayrı. Ben doğruluğu yanlışlığı konusunda yorum yapmadım dikkat ederseniz. Sadece 5 yıl piyasanın içinde çalışmış biri olarak olayların farklı şekillerde gelişmiş olabileceğini söyledim. Bu tür spor olaylarında Digiturk platformu dahilindeki kanalların bazen kanalların kendi talepleri üzerine şifrelendiğini biliyorum. Digiturk bukesinden çıkan normal TRT yayınının da şifrelenmiş olması gerekir işin içinde yayın hakları varsa. Bunun cevabı gelmeden sonuca varmayalım isterseniz.
+Quote Post
ZOOM
mesaj Aug 10 2008, 07:40:05 PM
İleti #13

HERŞEY İÇİN TEŞEKKÜRLER.
Group Icon

Tamam anlaştık biraz bekleyelim.Pazartesi ben tekrar incelerim bir sonuca varırız smile.gif
+Quote Post
dj_tallboy
mesaj Aug 10 2008, 07:44:29 PM
İleti #14

Master

Grup: Üyeler
Üye No.: 12,576

Avrupa Şampiyonası'nda da ATV yurtdışından izlenmeyi engellemişti, yayını satın almıştı ve yabancılar seyredip diğer kanallarla papaz olmamak için smile.gif

Bu da öyle olabilir, HD yayını bütçe gerektirir. Ama bari sadece Türkiye'ye şifresiz olsa thinking.gif
+Quote Post
Hayali İcraat
mesaj Aug 10 2008, 07:48:36 PM
İleti #15

QUOTE(dj_tallboy @ Aug 10 2008, 08:44:29 PM) *

Ama bari sadece Türkiye'ye şifresiz olsa thinking.gif

O nasıl olacak? biggrin.gif
+Quote Post
5 Sayfa V  1 2 3 > » 
Konuya Cevap EkleYeni Konu Baslat
2 kullanıcı bu başlığı okuyor (2 Misafir ve 0 Gizli Kullanıcı)
0 Üye:

rss Basit Görünüm Şuan: 21st September 2014 - 04:04:43 PM