left DivX Sinema Forum logo_right

Hoşgeldin Misafir ( Giriş | Kayıt Ol )

Sinema Filmleri

> Bölüm Kuralları

1-Hukukçu olmayanlar bu odada açılan iletilere hukuksal içerikli ve/veya hukuki yol gösteren cevap yazmamalıdır.

2-Gruba üye olmayan Hukukçu arkadaşların cevap verdiği başlıklara grup üyelerinden hiçkimse ayrıca herhangi bir cevap yazmayacaktır.
Hukukçu olup da gruba üye olmayanların cevaplarında hukukçu olduklarını belirtmeleri halinde iletileri silinmeyecektir.

Bu kurallara uymayan iletiler haber verilmeden silinecektir.

Hukukçular Grubu

Kaybolan nüfus cüzdanı ve yenisini çıkartmak için gerekenler

2 Sayfa V < 1 2  
Konuya Cevap EkleYeni Konu Baslat
left > Kaybolan nüfus cüzdanı ve yenisini çıkartmak için gerekenler seperator Ayarlar V right
volcano
mesaj May 6 2009, 12:29:44 PM
İleti #16

Master
Group Icon

Grup: Çevirmen
Nereden: Sarıyer
Üye No.: 63,324

QUOTE(selmaturgay @ May 5 2009, 09:33:52 PM) *

Pratikte muhtar başvurmak kalkmış görünse bile,nüfus müdürlüğü sizden muhtardan evrak istiyor,tabi karakola başvurunuzda şart,kabahatler kanunu olayımızdada geçerli.Aman karakola başvurmayı sayın ihmal etmeyin ve kendinizde kalacak ikinci bir örnkte sizde sürekli bulunsun.Avukatlık hayatımda kimlikleri kaybolmuş olup,kimlikleri başkaları tarafından kullanılarak,kurulan şirketler,banka kredi borçları,kredi kartları,senetler,karşılıksız çek davaları,telefon abonelikleri ile karşılaştım,öyleki bazı müvekkilerime birden fazla klasör oluşturmak zorunda kaldım.HUKUKU BİLELİM.

Nüfus cüzdanı kayıplarında karakola başvurmanıza gerek yok, gazeteye "hükümsüzdür" ilanı vermenize de gerek yok, karakoldan alacağınız kayıp belgesinin aynısını muhtarlık da veriyor, ikisi de devlet kurumu olduğundan verilen belgenin hukuki açıdan geçerliliği aynıdır. Sonuçta karakol da muhtarlık da kişinin beyanını esas alıyor. Kişi yalan söylüyor olsa bile, bunu bilmenin imkanı yok.

İkinci bir husus, nüfus cüzdanını kaybetmeniz akabinde vakit geçirmeden bunu ilgili yerlere bildirip yenisini çıkarın. Aksi takdirde kaybetmiş olduğunuz nüfus cüzdanı ile bir suça karışan şahsın işlemiş olduğu suçtan siz sorumlu olursunuz. Kayıp tarihine bakılarak, o sırada böyle bir kayıp vakası olup olmadığına bakarlar, eğer zamanında başvurmamış iseniz sizin için sıkıntı olur.

Son olarak da her şeyi usulüne uygun olarak yapsanız bile, bahse konu kayıp nüfus cüzdanı ile birisi bir suça karışsa, sizin elinizde kayıp belgeniz olsa bile GBT ce aranmanız çıkacağı için o geceyi göz altında geçireceksiniz, bunun için bir çözüm yolu yok, karakoldaki görevlilere kayıp belgenizi göstermeniz hiçbir şey ifade etmeyecektir, çünkü mahkemeye çıkıp bunu ispatlamanız gerekecektir. Bu yüzden elinde klasörlerle gezen birçok nüfus cüzdanı kaybeden vatandaş gördüm. Aman dikkatli olun, nüfus cüzdanınızı kaybetmeyin, hayatınız boyunca başınız ağrır.
User is offlineProfiline GitÖM
Go to the top of the page
+Quote Post
tyler78
mesaj May 6 2009, 03:01:50 PM
İleti #17

barabapbapbap...
Group Icon

Grup: Kıdemli Üye
Nereden: Aydın
Üye No.: 26,023

@volcano
Dostum, inspektırım, gözümü çok korkutmuştun son mesajınla. biggrin.gif
Düşürdüğümü ve çaldırdığımı sanmıyordum. Bir yerden çıkar diyordum.
Nitekim iş yerimdeki dolabımdan çıktı nüfus cüzdanım bugün. Diğer eşyalarımın altında kalmış. 2 gündür kafayı yiyordum. Bilgiler için sağ ol, aklımızda bulunsun.

Bu ileti tyler78 tarafından May 6 2009, 03:02:30 PM yeniden düzenlenmiştir.
+Quote Post
subway2
mesaj May 6 2009, 08:24:12 PM
İleti #18

Advanced Member

Grup: Üyeler
Üye No.: 12,930

QUOTE(volcano @ May 6 2009, 10:29:44 AM) *

Son olarak da her şeyi usulüne uygun olarak yapsanız bile, bahse konu kayıp nüfus cüzdanı ile birisi bir suça karışsa, sizin elinizde kayıp belgeniz olsa bile GBT ce aranmanız çıkacağı için o geceyi göz altında geçireceksiniz, bunun için bir çözüm yolu yok, karakoldaki görevlilere kayıp belgenizi göstermeniz hiçbir şey ifade etmeyecektir, çünkü mahkemeye çıkıp bunu ispatlamanız gerekecektir. Bu yüzden elinde klasörlerle gezen birçok nüfus cüzdanı kaybeden vatandaş gördüm. Aman dikkatli olun, nüfus cüzdanınızı kaybetmeyin, hayatınız boyunca başınız ağrır.

Aslında nüfus cüzdanınızı kaybetmenize bile gerek yok bazı durumlarda. Arkadaşım böyle bir kaybetme olayı yaşamadığı halde hiç gitmediği Kocaeli'de adına açılmış bir telefonun ödenmemiş faturalarını faiziyle birlikte ödemek zorunda kaldı. Ha dava açsa kazanırdı tabii ki ancak bir kar/zarar hesabı yapıp ardından mahkemelerin işleyişini de düşününce okkalı bir lanet okuyup hiç kullanmadığı bu telefonun tüm borcunu ödedi. crying.gif
+Quote Post
volkiceper
mesaj May 19 2009, 07:04:18 PM
İleti #19

Member
**

Grup: Üyeler
Nereden: İstanbul
Üye No.: 71,555

Muhtardan ikamet alip gidiyorsun bide resim tabi...Nufus memurluğuna gidip çikarabiliyorsun zahmetsiz
+Quote Post
Kenz-i Mahfî
mesaj Sep 15 2012, 11:11:00 PM
İleti #20

Son Osmanlı
Group Icon

Grup: Kıdemli Üye
Nereden: Maveraünnehir
Üye No.: 107,287

Nüfus cüzdanımı yenilemek istiyorum. Kayıplarda para cezası vardı. Yenilemede de ücret alınıyor mudur acaba?

Ekşi Duyuru'da şöyle bir şey var:

Eski nüfus cüzdanı elinizdeyse ve 2001 yılından daha eski değilse muhtara falan gerek yok. Eski nüfus cüzdanı, 2 fotoğraf, ve 5,75 lira ile 5 dakikada yeniliyorlar.

Son günlerde yenileyen arkadaş var mıdır teyit edebilecek? 2003'te yenilemiştim en son. Muhtardan belgeye hâcet yok mu? Çarşıya gidip boşa düşmek istemiyorum.

Bu ileti Kenz-i Mahfî tarafından Sep 15 2012, 11:24:25 PM yeniden düzenlenmiştir.
+Quote Post
terakki mermer
mesaj Dec 18 2012, 09:42:09 PM
İleti #21

Grup: Yeni Üye
Üye No.: 219,989

QUOTE(Kenz-i Mahfî @ Sep 15 2012, 11:11:00 PM) *

Nüfus cüzdanımı yenilemek istiyorum. Kayıplarda para cezası vardı. Yenilemede de ücret alınıyor mudur acaba?

Ekşi Duyuru'da şöyle bir şey var:

Eski nüfus cüzdanı elinizdeyse ve 2001 yılından daha eski değilse muhtara falan gerek yok. Eski nüfus cüzdanı, 2 fotoğraf, ve 5,75 lira ile 5 dakikada yeniliyorlar.

Son günlerde yenileyen arkadaş var mıdır teyit edebilecek? 2003'te yenilemiştim en son. Muhtardan belgeye hâcet yok mu? Çarşıya gidip boşa düşmek istemiyorum.

yenilemede kimliğin üstündeki mühür net okunuyor ve kimlik çok yıpranmamışsa, son 6 aylık iki adet fotoğraf yeterlidir.. kaybetmeniz halinde muhtardan veya devlet memuruysanız kurumunuzdan cüzdan talep belgesi alıp bağlı bulunduğunuz nüfus müdürlüğüne gideceksiniz (yaşadığınız yer veya memursanız en yakın nüfus müdürlüğü) ayrıca kabahatler kanunu uyarınca kayıp kimliklerde ceza uygulaması da var.. bilginize..
+Quote Post
2 Sayfa V < 1 2
Konuya Cevap EkleYeni Konu Baslat
1 kullanıcı bu başlığı okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanıcı)
0 Üye:

rss Basit Görünüm Şuan: 17th September 2014 - 01:32:36 PM