left DivX Sinema Forum logo_right

Hoşgeldin Misafir ( Giriş | Kayıt Ol )

Sinema Filmleri

> Genel Sohbet Odasında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

-Lütfen; "Posta kutuma şu geldi, paylaşayım" şeklinde başlık açmayınız, spam sayılabilecek elektronik postaları forumda paylaşmayınız...
Ve siyasi tartışmalardan kaçınınız...

- Dilimizde "dahi" anlamına gelen "de"nin ayrı yazılması gerekmektedir. Ayrıca dilimiz "w" ve "q" harflerini barındırmamaktadır. Bununla birlikte, "s" harfi süreksiz sert ünsüz değildir ve hiçbir durumda yumuşamaz, sonucunda "herkez" kullanımı hatalı bir kullanımdır. ( Bunları hepimiz biliyoruz, sadece hatırlatmak istedik. )

- "DiVXPlanet Genel Sohbet" odası "chat" odası değildir. Bu odada açılan konular diğer odalarımıza uymayan konulardır. Forum kuralları ve forum ilkeleri aynen bu oda için de geçerlidir. "chat" amaçlı olarak Yahoo, Hotmail, Google gibi içerik sağlayıcılarının "IM" araçları son derece işlevsel araçlardır.

- "Face'de şunu gördüm paylaşayım"."MySpace'imde bu var, bir bakın", "Face'de beni beğenin" tarzında sosyal içerik ortamlarındaki öğeleri bu oda altında paylaşmayınız.

Bahçedeki Köstebekten kurtulma yolları ?

2 Sayfa V  1 2 >  
Konuya Cevap EkleYeni Konu Baslat
left > Bahçedeki Köstebekten kurtulma yolları ?, Nelerdir? seperator Ayarlar V right
Albea
mesaj Nov 1 2008, 06:39:52 PM
İleti #1

Master
Group Icon

Grup: Banned
Nereden: İstanbul
Üye No.: 62,749

Herkese selam, arkadaşlar babamların bahçesine köstebek dadanmış. Bahçenin altını metroya dönüştürmüşhayvan. Şimdiden bir ağacın hakkından gelmiş bile smile.gif Bizimkiler bu işlerden pek anlamaz, bir köstebek tüfeğinden bahsedilmiş çözüm için ama bu hem pahalı hemde kullanımı tehlikeli bir yolmuş. Bu sebeple kurtulmak için çereler arıyorlar. Bende biraz araştırdım , "Köstebek Kovan" diye bir ürün buldum. Yaydığı sinyal ile hayvanı uzak tutuyormuş bahçeden.Bu tip bir ürün kullanan oldu mu, iş görüyor mudur acaba? Ya da farklı tavsiyeleriniz olur mu? Teşekkürler.

http://www.hilalav.com.tr/default.asp?git=9&urun=395
User is offlineProfiline GitÖM
Go to the top of the page
+Quote Post
Supreme
mesaj Nov 1 2008, 07:51:19 PM
İleti #2

Master
Group Icon

Grup: Etkin Üye
Nereden: Virginia
Üye No.: 1,590

40 yıl düşünsem böyle bir başlık açılacağını düşünmezdim:)
En kısa zamanda kurtulman dileğiyle dostum...
+Quote Post
eozen81
mesaj Nov 1 2008, 08:12:19 PM
İleti #3

..addicted to the past..
Group Icon

Grup: Veteran
Üye No.: 1,779

Geçmiş olsun, bu tip aletler malum her türlü haşeratlar için satılıyor, bende 2 sene önce 100 küsür YTL verip evdeki hamamböceği sorununu çözme niyetindeydim ancak işe yaradığını söyleyemem. O açıdan çok bel bağlamayın bu alete derim. En iyisi zehir falan vermek herhalde.
+Quote Post
DynaFormer
mesaj Nov 1 2008, 08:51:46 PM
İleti #4

Always A Classic
Group Icon

Nereden: İslâmbol
Üye No.: 63,214

Benim size tavsiyem canlı yakalama kapanı kullanmanız. Kediler için olanları mevcut. Tabi köstebeğin boyutunu da bilmek gerekir. Biz firmamızda kediler için bu tip yakalama kapanları kullanıyoruz. Sorununuzu çözeceğine inanıyorum...
+Quote Post
BlackSoiL
mesaj Nov 1 2008, 09:01:48 PM
İleti #5

Member
**

Grup: Üyeler
Üye No.: 63,266

QUOTE(Supreme @ Nov 1 2008, 08:51:19 PM) *

40 yıl düşünsem böyle bir başlık açılacağını düşünmezdim:)
En kısa zamanda kurtulman dileğiyle dostum...

Al benden de o kadar flaugh.gif
Bu arada kolay gelsin Albea.
+Quote Post
mimizmir
mesaj Nov 1 2008, 09:06:13 PM
İleti #6

Animated by mimizmir
Group Icon

Üye No.: 1,874

çok küçüktüm,
Anneanenin bahçesinde bu tip delikler vardı.
Tarım sulama suyunu bu deliğe vermişlerdi.
Sanırım, köstebeği boğmak için.
Sonradan sorunun bittiğini hatırlıyorum.

Bence bol su verin deliklere.

kolay gelsin.
+Quote Post
omeringen
mesaj Nov 1 2008, 09:13:25 PM
İleti #7

¬_¬

Nereden: irc.freenode.org
Üye No.: 20,913

Abi yazık hayvana. Bir şekilde yakalayıp da ormana falan bırakmak mümkün değil mi flaugh.gif
+Quote Post
Dinosaur
mesaj Nov 1 2008, 09:16:35 PM
İleti #8

Oldest of Forum
Group Icon

Grup: Uzman
Nereden: Denize yakın,yeşil bir yer...
Üye No.: 27,483

QUOTE(DynaFormer @ Nov 1 2008, 06:51:46 PM) *

Benim size tavsiyem canlı yakalama kapanı kullanmanız. Kediler için olanları mevcut. Tabi köstebeğin boyutunu da bilmek gerekir. Biz firmamızda kediler için bu tip yakalama kapanları kullanıyoruz. Sorununuzu çözeceğine inanıyorum...

Nerede satılır acep.Dükkana dadanan tacizci kedileri yakalayamıyoruz... smile.gif
+Quote Post
alaturka
mesaj Nov 1 2008, 09:30:37 PM
İleti #9

Nereden nereye!
Group Icon

Grup: Kıdemli Üye
Nereden: Ötelerden
Üye No.: 4,668

Rahat bırakın hayvanı, vazifesini yapıyor. oleyo.gif

Köstebeklerin tüylerinin tek yöne doğru uzamadıklarını biliyor musunuz? Kentlerde yaşayanların yabancı oldukları köstebek, çiftçileri ve bahçe işleriyle uğraşanları çileden çıkartabilecek kadar sinir bozucu olabilir. Kökleri ve bitkileri yiyen köstebek yeraltında açtığı geçitler içinde yaşar.

Bu geçitleri açabilmek için de toprağı burnuyla yukarı doğru sürerek küçük tepeler oluşturur. Ve bir de bakmışsınız kaşla göz arasında güzelim bahçeniz minik köstebek tepeleriyle dolmuş. Yeraltının en hızlı mimarları olarak tanımlanabilecek bu minik kemirgenler o kadar çevik ki asla göremezsiniz, dolayısıyla da yakalamanız çok zordur. Galiba insanları en fazla sinirlendiren özellikleri de bu olsa gerek

Oysa tarlalarda veya bahçelerde köstebeklerin dolaşması aslında iyiye işarettir. Onların varlıkları toprağın sağlıklı olduğunu ve içinde minik canlıların yaşandığını gösterir. Çünkü köstebek aslında etçil bir hayvandır ve solucan, salyangoz, larva ve tırtıl gibi diğer omurgasızlarla beslenir. Size inanılmaz gelebilir ama bu küçücük kemirgenin bir yılda tükettikleri 37 kiloyu bulur.

Tahammülü zor

Dahası çiftleşme dışında yanında başka hiç kimseye tahammül edemediği için kendi geçit sistemini kullanan tarla faresi gibi ürünlere zarar veren diğer hayvanları da kovalar. Bu kovalamaca sayesinde de toprak "havalanmış" olur ki bu da aslında çiftçilerin ve bahçe severlerin yararınadır.

Müthiş geçit ustası dallı budaklı yaşam alanını inşa ederken, kürek biçimindeki önayaklarından yararlanıyor. Köstebek ön ayaklarıyla beden ağırlığının 20 mislisi toprağı kazabilir. Bu arada burnunun ve kafasının da çok güçlü olduğunu söylemeye unutmayalım. Sonuçta kazmış olduğu toprakları burnu ve kafasıyla sürerek tümsekler oluşturur.

Zorunlu olmadıkça yer altı geçitlerinden çıkmayan köstebek, kış uykusuna yatmadan sürekli yeni geçitler yaparak yaşamını sürdürmeye devam eder. Geçit ustası minik kemirgenler günde üç ila dört saatlerine kazarak geçirirler. Diğer zamanlarında ise dinlenirler veya geçitlerini kontrol ederler.

Tüyleri her yöne uzar

Köstebeklerin geçitler içinde rahatça dolaşabilmeleri için yani hem öne hem de arkaya doğru hareket edebilmeleri için diğer memelilere karşın tüyleri belli bir yöne doğru uzamaz. Toprakla uyumlu boz rengindeki tüyleri her yöne doğru yatmaya müsaittir.

Halk arasında yaygın olan bir kanının aksine köstebekler tamamen kör değildir. Gözleri yeraltındaki yaşama uyum sağladıkları için çok küçüktür ve tüylerinin altında gizlenmiştir. Ama buna karşın olağanüstü dokunma ve koku duyusuna ve mükemmel bir işitme yetisine sahipler. Mesela geçidine küçük bir böcek bile girdiğinde anında tepki verebilirler.
+Quote Post
DynaFormer
mesaj Nov 1 2008, 09:44:46 PM
İleti #10

Always A Classic
Group Icon

Nereden: İslâmbol
Üye No.: 63,214

QUOTE(Dinosaur @ Nov 1 2008, 10:16:35 PM) *

QUOTE(DynaFormer @ Nov 1 2008, 06:51:46 PM) *

Nerede satılır acep.Dükkana dadanan tacizci kedileri yakalayamıyoruz... smile.gif

Bizim firmada satılıyor. Pest Kontrol yaptığımız için birçok fabrika ve depoda sıkıntı yaşayabiliyoruz, o yüzden bu sorunu bu şekilde aşıyoruz. Eğer ilgilenirseniz ve sorununuzu tam olarak iletebilirseniz bu kapanın uygun olup olmayacağını ve mümkün olan çareler hakkında bilgi verebilirim... smile.gif

QUOTE(omeringen @ Nov 1 2008, 10:13:25 PM) *

Abi yazık hayvana. Bir şekilde yakalayıp da ormana falan bırakmak mümkün değil mi flaugh.gif

Canlı yakalama ile doğaya salma imkanımız oluyor good.gif

Bu ileti DynaFormer tarafından Nov 1 2008, 09:47:08 PM yeniden düzenlenmiştir.
+Quote Post
Prophecy
mesaj Nov 1 2008, 10:03:11 PM
İleti #11

Member
**

Üye No.: 22,910

Bauhauslarda köstebek savar gibi aletler var acaba işlevi ne kadar başarılı.Onlarıda araştırın kolay gelsin
+Quote Post
Dinosaur
mesaj Nov 2 2008, 01:15:43 AM
İleti #12

Oldest of Forum
Group Icon

Grup: Uzman
Nereden: Denize yakın,yeşil bir yer...
Üye No.: 27,483

Bu aralar herkes ''köstebek''peşinde....Onları takip et...:-)))
+Quote Post
mamut
mesaj Nov 2 2008, 08:59:31 AM
İleti #13

Ortalama Sinema İzleyicisinin Biraz Üstünde Konumlandırılabilir İnsan
Group Icon

Nereden: Ankara
Üye No.: 29,048

Eğer öldürmek de bir çözüm olur diyorsanız yapacağınız işlem basit...Köstebeğin yaptığı tepeciklerden birini iyice eşeleyerek genişletiyoruz...Bu hayvanın mağaralarına taze hava girmesini sağlıyor ve çok rahatsız oluyor...Hava gelen yere gelip kapatmak istiyor...Bu arada siz ucunu bir çatal odunun üstüne kpyduğunuz tüfekle çukurun başında beklemekte oluyorsunuz...Kıpırtıları gördüğünüz anda bir atış ve dertleriniz bitiyor...Biraz sabır isteyen bir yöntem...Ama başarı seviyesi oldukça yüksek...

Deliklere su gönderme fikri de fena değil , ancak düz bir zemin yoksa genelde başarılı olmuyor...
+Quote Post
Nekro
mesaj Nov 2 2008, 03:51:46 PM
İleti #14

Yapıştır!
Group Icon

Üye No.: 2,916

Hayvanla bir konuşmayı deneseydiniz. oleyo2.gif tongue.gif

+Quote Post
manâbîlânt
mesaj Nov 2 2008, 10:25:40 PM
İleti #15

membır
Group Icon

Üye No.: 4,440

Nisan 2008 Bilim ve Teknik Dergisini karıştırıyordum ki şöyle bir şey buldum. Artık nerede satılır, kaç paradır bilemem ama bu şekilde de bir çözüm varmış. Arkadaşımın yazlığının bahçesinde bunlardan vardı. Gündüz güneş enerjisini toplayıp, gece sabaha kadar çevreyi (çevreyi dediysem, anca bir mumum aydınlatabileceği yer kadar) andınlatıyorlardı. Ancak öyle kemirgen kovma becerisi olan bir cihaz değildi! Bu biraz daha gelişmiş modeli galiba.

+Quote Post
2 Sayfa V  1 2 >
Konuya Cevap EkleYeni Konu Baslat
1 kullanıcı bu başlığı okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanıcı)
0 Üye:

rss Basit Görünüm Şuan: 30th July 2014 - 03:06:51 PM