left DivX Sinema Forum logo_right

Hoşgeldin Misafir ( Giriş | Kayıt Ol )

Sinema Filmleri

Minimus USB AVR Kit- (PS3 Jailbreak) Rehberi

17 Sayfa V  1 2 3 > »   
Konuya Cevap EkleYeni Konu Baslat
left > Minimus USB AVR Kit- (PS3 Jailbreak) Rehberi, Minimus içine istediğiniz yazılımı atın- Jailbreak yapın seperator Ayarlar V right
residentour
mesaj Sep 28 2010, 07:34:23 PM
İleti #1

Master
Group Icon

Grup: Kıdemli Üye
Nereden: Geldim Nerelere Gideceğim.
Üye No.: 72,444

________________________________________________________________________________
__

MINIMUS AVR DEVELOPMENT KIT İLE JAILBREAK REHBERİ

Öncelikle Minimus AVR kitimizi tanıyalım:
forum resmi
AVR kitler Atmel marka entegrelere sahip USB bağlantılı geliştirme kitlerinin ismidir. Minimus ise bu tür bir kitin kaliteli elemanlarla tekrar tasarlanıp küçültülmüş halidir. Bu tür ünlü Teensy 1.0 kitinin bir nevi kopyasıdır.

Teknik Detaylar :

Product Specifications:

.ATMEL AT90USB162
.22 Programmable I/O Lines
.16Kbyte Flash
.512 Byte SRAM
.512 byte EEPROM
.16 MIPS Throughput
.USB 2.0 High Speed
.5V USB Powered
.16MHz Quartz Crystal Oscillator Circuit
.Power / Status LED's
.Male USB Connector - No Cable Required.
.Access to all 22 I/O's
.Easy Program / Update with Atmel FLIP (Flexible In-system Programmer).
.Robust HW/Reset Buttons (Simple Once-Only Operation When Programming)
.Full LUFA Compatability
.Full LibUSB Compatability
.Simple Plug n Play

Minimus AVR kitimiz Team Xecuter tarafından Amerika'da yüksek kalitede işlemler ile üretilmektedir. Diğer PS Jailbreak klonları gibi elde yapılmadığını gibi Çin'de düşük kalite elemanlar kullanılarak yapılmamıştır.
Minimus almak için Team Xecuter ın tavsiye ettiği official sitelerden en iyisi diyebileceğimiz Modtrader.co.uk İngiltere sitesini kullanabiliriz.(Biz öyle aldık smile.gif ).
Site linki : http://www.modtraders.co.uk/minimus-avr-us...ment-board.html
Ayrıca daha pahalı entegre(atmega) kullanan Minimus 32 AVR de kullanabilirsiniz ama burada anlatılacak işlemlerden bazılarında farklı seçenekleri seçmeniz gerekmekte.
Minimus 32 AVR : http://www.modtraders.co.uk/minimus32.html

Minimus kullanma Kılavuzu : http://www.minimususb.com/minimus_v13.pdf

Minimus' u Programlama:

Bu AVR kitimiz fabrika üretimi bootloader ile yüklü gelmektedir. Yani siz bunu PC'ye USB ile bağladığınızda PC bu kiti görmekte ve program flashlanacak halde işlem yapabilmektedir. Eğer kendiniz bir ACR kit yapacaksanız ve ATmel gibi bir entegre tek başına aldıysanız içinde bootloader olmaz ve bunu entegre programlayıcılar ile bootloader kısmını yazmanız gerekir.

Biz siteden hazır bu kiti aldığımız için bizim açımızdan problem yok.

Bize Gerekli Dosyalar:

1) Atmel FLIP sürücü ve flashlama Programı (3.4.2 JAVA runtime ekli versiyon) : http://www.atmel.com/dyn/resources/prod_do...aller_3.4.2.exe

2) Minimus PSGroove 1.1 , FTP Server 1.0b , Stealth Backup Manager (RAR ŞİFRESİ : divxplanet) : http://www.esnips.com/doc/90a21086-bc79-4a...faa32a/Dosyalar

Bu dosyaları çektikten sonra FLIP 3.4.2 yi setup dosyası ile kurun ama çalıştırmayın. Daha sonra Minimus AVR kitimizi PC nizini boş bir USB giriş-çıkışına takın.

1) Eğer 64 bit bir işletim sisteminiz var ise ( XP, Vista veya 7' nin x64 versiyonu) bilgisayarınızı restart edin ve İşletim sistemi yüklenmeden önce F8 tuşuna basın( bolca basabilirsiniz problem çıkarmaz). Gelen seçeneklerde alt tarafta "Sürücü imza zorlamasını devre dışı bırak" seçeneğini seçin ve Windows un yüklenmesine devam edin. Atmel in sürücüleri Windows yetki imzasına sahip değiller bu yüzden bu adımı yaparak bir seferlik sürücülerin yüklenmesini sağladık. Bundan sonra flashlama için tekrar kiti takarken yine her seferinde sürücü imzası olayını yapmamız lazım. 32 bit Windows larda bunlara gerek yok.

2) Kitimizin sürücüleri otomatik yüklenmemiş ise (aygıt yöneticisinde AT90USB162 yanında sarı ünlem varsa sürücü yüklenmemiş demektir) , Aygıt Yöneticisinden Minimus kitimizi temsil eden "AT90USB162 DFU" ya sağ tıklayıp Sürücü güncelleştir diyoruz.
forum resmi

Sonra Dosya konumunu kendim seçeceğim deyip Atmel Flip 3.4.2 nin kurulduğu dizindeki Atmel sürücülerini seçiyoruz [ varsayılan konum : "C:\Program Files (x86)\Atmel\Flip 3.4.2\usb" ]

forum resmi

forum resmi

3)
Aşağıdaki resimdeki gibi sürücü başarılı yüklendi ise artık flashlama kısmına geçebiliriz.

forum resmi

4) Atmel FLIP Programımızı çalıştırıyoruz. Program başladığında seçebileceğim tek seçenek olan üzerinde entegre işareti olan sol en üstteki tuşa basıyoruz.
forum resmi
Sonra Açılan seçeneklerden Minimus AVR kitimizin kalbini oluşturan AT90USB162 entegresini seçiyoruz
forum resmi
Daha sonra Bağlantı türü seçimine geliyoruz ve USB yi seçip Penceredeki OPEN tuşuna basıyoruz.
forum resmi

forum resmi

Artık AVR kitimiz ile bağlantı kuruldu ve bootloader okunup herşey hazır duruma geldi. Aşağıdaki gibi bir resim elde etmeniz gerekiyor.

forum resmi

5) Şimdi FLIP deki file > Load Hex seçeneğini ya da ( CTRL + L ) tuşlarına basarak indirdiğiniz Dosyalar.rar (RAR şifresi : divxplanet) içindeki Minimus PSGroove 1.1 klasöründeki "Minimus PsGroove 1.1.hex " dosyasını seçiyoruz.
forum resmi

6) FLIP deki sol alt kısımdaki RUN tuşuna basıyoruz ve kitimize programımız flashlanmaya başlayıp kısa sürede bitiyor.

forum resmi

7) İşlem başarı ile bittiyse şu şekilde verify edilmiş olmalı :

forum resmi

8) Artık USB kitimizi pc USB giriş-çıkışından çıkartabiliriz. Şu an kitimiz hazır ve PS3 ün boş bir USB sine takmanız yeterli.

9) Eğer USB kitimize başka bir program yazmak istersek yapacağım adımlar şu şekilde olmalı :
- 64 bit windows için yeniden pc başlatılıp sürücü zorlaması kısmını seçiyoruz
- 32 bit windows için pc yi başlatmaya gerek yok
- Kiti PC nin USB sine takıyoruz ama FLIP programını başlatmıyoruz.
- Minimus USB de takılı iken üstündeki tuşlardan "RESET" yazana basıyoruz ve basılı tutuyoruz.
- Bu halde iken "HWB" tuşuna da basıyorux ve basılı tutyoruz .
- İki tuş da basılı tutulmuş halde iken önce reset tuşundan elimizi çekiyoruz daha sonra da HWB tuşundan.
- Artık kitimiz yeni bir program yazılmaya hazır. Bu vaziyette iken flashlama adımlarına ( yukarıdaki 1. adım)
en baştan başlayarak istediğimiz diğer bir programı yazıyoruz kite.

PS3 Jailbreak İşlemi
: Minimus flahlandığına göre jailbreak işlemine geçebiliriz. PS3 ün USB portuna takılı Minimus u aktif hale getirmek için önce PS3 ün gücünü kesiyoruz( FAT PS3 için arkadaki güç tuşunu kapatıyoruz, Slim PS3 için PS3 fişini prizden çekiyoruz). Daha sonra gücü tekrar açıp önce PS3 ün açma tuşuna sonra kısa süre içerisinde eject tuşuna basıyoruz. PS3 her zamankinden biraz daha geç açılacak ve XMB de GAME ikonunun altında "Install Package " ve birkaç seçenek daha gelmiş olacak.

Dosyalar.rar dosyasının içindeki "Stealth Backup Manager" ve "FTP Server 1.0b" klasöründeki tüm dosyaları bir USB flash bellek ya da external hdd nin ana kök klasörüne kopyalayın . Daha sonra başka birPS3 USB portuna bu bellek ya da hdd yi takın ve yeni seçeneğimiz olan "install package" ' e girip bu dosyaları tek tek seçip kurun.

Artık Backup Manager ve PS3 FTP Server programlarının ikonları XMB deki GAME alt başlığının altında görünmekte. Bu iki programı kullanrak istediğiniz Backup işlemlerini yapabilirsiniz.
________________________________________________________________________________
_____

Sorusu olanlar burada mesaj olarak yazarlarsa herkes faydalanır. Özelden atılan mesajlar da yazınca diğerleri faydalanamıyor.

Bu ileti residentour tarafından Sep 28 2010, 08:05:02 PM yeniden düzenlenmiştir.
User is offlineProfiline GitÖM
Go to the top of the page
+Quote Post
residentour
mesaj Sep 28 2010, 07:36:33 PM
İleti #2

Master
Group Icon

Ayırıldı. biggrin.gif

Bu ileti residentour tarafından Sep 28 2010, 07:42:00 PM yeniden düzenlenmiştir.
+Quote Post
tikifiki
mesaj Sep 28 2010, 07:39:23 PM
İleti #3

24'ten ötesini tanımam...
Group Icon

Grup: Etkin Üye
Nereden: Kodo Village / Sado Island
Üye No.: 22,585

Hayırdır hocam, nerede sorun var...
+Quote Post
residentour
mesaj Sep 28 2010, 07:40:22 PM
İleti #4

Master
Group Icon

Mesajım boş görünüyor. Bir sürü yazı var. smile.gif

Düzenleme: Alıntı içine aldım ancak düzeldi.

Bu ileti residentour tarafından Sep 28 2010, 07:41:17 PM yeniden düzenlenmiştir.
+Quote Post
tikifiki
mesaj Sep 28 2010, 07:41:33 PM
İleti #5

Group Icon

Buna da şükür. En azından görebiliyoruz artık... flaugh.gif Ellerine sağlık. Henüz elime geçmedi ama çok yakınıma kadar geldi.
Geldiğinde birebir denerim... Sabitlenirse iyi olur...

esnips.comdaki dosyaları indiremiyorum. başka bir yere yükleyebilmen mümkün mü?

QUOTE(residentour @ Sep 23 2010, 03:16:19 PM) *

Sadece Backup manager değil çip üzerine yazılan program da değişti. PSgroove hermes patch lazım ki bizim Minimus gelince direkt bunu yazarız smile.gif

Böyle bir şeyden bahsetmiştin. Dosyayı indirmiştim. Onu da kullanıyor muyuz?

Bu ileti tikifiki tarafından Sep 28 2010, 08:17:12 PM yeniden düzenlenmiştir.
+Quote Post
residentour
mesaj Sep 28 2010, 08:22:04 PM
İleti #6

Master
Group Icon

esnips.comdaki dosyaları indiremiyorum. başka bir yere yükleyebilmen mümkün mü?

QUOTE(residentour @ Sep 23 2010, 03:16:19 PM) *

Sadece Backup manager değil çip üzerine yazılan program da değişti. PSgroove hermes patch lazım ki bizim Minimus gelince direkt bunu yazarız smile.gif

Böyle bir şeyden bahsetmiştin. Dosyayı indirmiştim. Onu da kullanıyor muyuz?

Rapide attım ama premium olmadığından silinebilir : http://rapidshare.com/files/421991767/Dosyalar.rar

Önce Psgroove 2.0 ile Bluray disk olmadan backup kurup çalıştırmak mantıklı gelmişti ama bazıları çalışmadığı için bir önceki Psgroove 1.1 ve normal bir backup manager yeterli yeni düzgünü çıkana kadar. fool.gif
+Quote Post
Stifler
mesaj Sep 28 2010, 08:29:25 PM
İleti #7

Oh my god! They is kiled Kenny! You bastards!

Grup: Üyeler
Üye No.: 65,093

Teşekkür ederim hocam. Flashladım şimdi. Son 500mb fifa için. insin deneyeceğim.
+Quote Post
tikifiki
mesaj Sep 28 2010, 08:32:34 PM
İleti #8

Group Icon

Tamam hocam işin piri sensin. Ne dersen yapacağız artık.

Rapidden indirdim sağolasın... Rapidden silinme ihtimaline karşın 4shared hesabıma yükledim. Bir değişiklik olmadıkça silinmeyecektir...

http://www.4shared.com/file/Mn_ZzVLW/Dosyalar.html

Bu ileti tikifiki tarafından Sep 28 2010, 08:48:09 PM yeniden düzenlenmiştir.
+Quote Post
Stifler
mesaj Sep 28 2010, 08:51:03 PM
İleti #9

Yukarıdaki işlemin hepsini yaptım. Fakat aşağıdaki hatayı alıyorum.

PS3 ün açma tuşuna sonra kısa süre içerisinde eject tuşuna basıyorum ama hem kırmızı hem yeşil ışık yanıyor. Game seçeneğinde de hiçbirşey olmuyor.

Avr'yi pc ye taktığımda generic hub olarak görmeye başladı :S

Reset tuşuyla resetleyerek yazılımı tekrar atıyorum ama hala aynı sorun.

@residentour hocam sen ps3 de yapabildin mi bu işlemi ?

Edit: Düzenleme.

Bu ileti Stifler tarafından Sep 28 2010, 09:44:45 PM yeniden düzenlenmiştir.
+Quote Post
residentour
mesaj Sep 28 2010, 10:13:43 PM
İleti #10

Master
Group Icon

Her iki ışık da yanması lazım başlarken. PS3 ü her zaman arkadaki power dan kapatıp açman lazım her seferinde. Ben Tüm bunları verdiğim dosyalar ve elimdeki diğer tüm psgroove, backup manager ve ftp server ile test ettim. Buradaki dosyalar.rar daki dosyalar her işimi görüyor. Gran turismo 5 prologue ve 22 GB lık Uncharted 2 de test ettim çalışıyor oyunlar.
+Quote Post
Stifler
mesaj Sep 28 2010, 10:20:11 PM
İleti #11

Cihaz kapalıyken takıyorum aleti. Sonra power i açıyorum arkadan. Sonra power tuşuna dokunuyorum ardından eject tuşuna dokunuyorum. dıdıdıt diye ses geliyor malum. Sonra hiçbirşey olmuyor. Oyun save'leri falan duruyor başka hiçbirşey olduğu yok malesef. Atladığım biyer mi var yoksa ?

Edit: Yaptım. Kabloyu söküp takmam gerekiyormuş.

Oyunların nasıl çalıştıracağımızıda anlatırsan çok iyi olur smile.gif

Bu ileti Stifler tarafından Sep 28 2010, 10:34:38 PM yeniden düzenlenmiştir.
+Quote Post
residentour
mesaj Sep 28 2010, 11:38:01 PM
İleti #12

Master
Group Icon

Hocam kabloya gerek yok. Fat PS3 de ben arkadaki tuşu 1 sn de kapatıp açsam bile sorunsuz oluyor. Her seferinde kablo tak çıkar başa çıkmaz.

Oyunalrı oynamak için ben external HDD ye değil de ps3 ün içine oyunları yolladım. Onun açıklamasını da ekleyecektim ama bu forumda eski mesajları editleme seçeneği kalkıyor galiba. İlk 3 mesajımın editleme seçeneği yok artık sad.gif . Neyse buraya yazarım gayri.
+Quote Post
Stifler
mesaj Sep 28 2010, 11:57:26 PM
İleti #13

Flash disk e atacağım oyunu da bir klasör falan oluşturmam gerekiyor mu ki ? 500gb hdd takacağım yarın falan artık bu saatte uğraşılmaz da oyunu çalıştırmadan da uyuyamayacağım.
+Quote Post
residentour
mesaj Sep 29 2010, 12:37:18 AM
İleti #14

Master
Group Icon

Oyunun ismi içinde atıyorum "BSEC1932874" olsun. Bunu external hdd nin ana klasöründe bir tane "GAMEZ" adlı klasör yaratıp içine atıyorsun. Olay tamamdır. Ama 4GB dan büyük dosyası varsa bunu ftp server ile iç hdd ye atman lazım.

External HDD atıyorum F: ise

F:\GAMEZ\BSEC1932874 olacak.

Internal HDD de ftp server kurup başlatınca ekranda bırakıyorsun ve pc de filezilla benzeri bir FTP client ile bağlantı kuruyorsun. Bağlantı kurarken HOSt IP adresi olarak ps3 de ftp server programının gösterdiği IP yi yazıyorsun. FT client da PORT olarak 21 kullanıcı adı ve şifre kısmını da boş bırakırsan bağlanıyor ve oyunları /dev_hdd0/game/LAUN12345/GAMEZ/
e atıyorsun yani şu gibi oalcak en son

/dev_hdd0/game/LAUN12345/GAMEZ/BSEC1932874
gibi.

LAUN12345 ve GAMEZ klasörlerini sen yaratıyorsun.

+Quote Post
Stifler
mesaj Sep 29 2010, 01:48:04 PM
İleti #15

GAMEZ diye klasör açınca çalıştırdım oyunu. Ama orjinal disk takıyoruz yinede ;)
+Quote Post
17 Sayfa V  1 2 3 > » 
Konuya Cevap EkleYeni Konu Baslat
1 kullanıcı bu başlığı okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanıcı)
0 Üye:

rss Basit Görünüm Şuan: 25th October 2014 - 04:28:29 PM