left DivX Sinema Forum logo_right

Hoşgeldin Misafir ( Giriş | Kayıt Ol )

Sinema Filmleri

Donnie Darko

8 Sayfa V  1 2 3 > »   
Konuya Cevap EkleYeni Konu Baslat
left > Donnie Darko, Malesef Anlayamadım! seperator Ayarlar V right
selosked
mesaj May 1 2004, 10:22:13 PM
İleti #1

Eski Şirin
Group Icon

Grup: Uzman
Üye No.: 139

bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine bugün oturdum donnie darko'yu seyrettim.. filmin atmosferi çok etkileyici, oyunculuklar gerçekçi fakat kurgusu biraz karışık geldi bana. belki seyretme ortmamım da çok müsait değildi bilmiyorum ama ben pek anlayamadım galiba..

şu mudur.. psikolojik sorunları olan bir gencin ölümden bir şekilde kurtulmasından sonra yaşadığı daha kötü durumlar ve zamanı geri döndürmeyi başararak ölümden kurtulduğu tarihe dönüp bu sefer ölmeyi seçmesi..

yoksa saçmalıyor muyum, böyle birşey değil mi anlatılmak istenen..

yorumlarınızı bekliyorum, arkadaşım film nasıldı dediğinde rezil olmayayım değil mi.. tongue.gif

IMDB
» Donnie Darko (2001)

Donnie Darko (2001)
Yönetmen: Richard Kelly
Tür: Drama,Mystery,Sci-Fi
Ülke: USA
Konu: A troubled teenager is plagued by visions of a large bunny rabbit that manipulates him to commit a series of crimes, after narrowly escaping a bizarre accident.
Süre: 113 Dk.
Oyuncular (ilk 10) : Jake Gyllenhaal, Holmes Osborne, Maggie Gyllenhaal, Daveigh Chase, Mary McDonnell, James Duval, Arthur Taxier, Patrick Swayze, Mark Hoffman, David St. James

IMDB: http://www.imdb.com/title/tt0246578/
User is offlineProfiline GitÖM
Go to the top of the page
+Quote Post
Agent
mesaj May 1 2004, 10:47:29 PM
İleti #2

Member
**

Grup: Üyeler
Üye No.: 1,201

Aslında Donnie Darko üzerinde çok konuşulması gereken bir film. Richard Kelly, tam bir sona bağlamıyor filmi.

Aslında bulmaca gibi biraz film. En az 2-3 kere seyretmek gerekiyor.

Uzun uzun konuşuruz Donnie Darko'yu. Yalnız şu an üşeniyorum o kadar yazmaya. :D
+Quote Post
Agent
mesaj May 1 2004, 10:57:41 PM
İleti #3

Member
**

Bu arada harddiskin derinliklerinde şunu buldum.

user posted image

Bir arkadaş uğraşıp böyle bir çözüm yapmış fakat bunda bile açık noktalar kalıyor.
+Quote Post
daedalus
mesaj May 1 2004, 11:10:00 PM
İleti #4

Master
Group Icon

Grup: Banned
Üye No.: 133

Başlığı görünce ilk şöyle dedim: "Merak etme çoğunluğa dahil oldun" :lol:

Bence filmi hemen bir kere daha seyret. Sen filmden öyle bir anlam çıkarmışsın. Benim düşüncem ise iki farklı Donnie gösteriliyor şeklindeydi. İki paralel ama içeriği farklı zamanda geçiyor film demiştim (sliding doors gibi).
+Quote Post
ufukufuk
mesaj May 1 2004, 11:24:39 PM
İleti #5

Full of charisma!!!
Group Icon

Grup: Etkin Üye
Üye No.: 1,345

QUOTE(Agent @ May 1 2004, 10:57 PM)
Bu arada harddiskin derinliklerinde şunu buldum.

user posted image

Bir arkadaş uğraşıp böyle bir çözüm yapmış fakat bunda bile açık noktalar kalıyor.

insanların yaratıcılıkları karşısında söyleyecek bişey bulamıyorum blink.gif
+Quote Post
sun_under_curtain
mesaj May 3 2004, 01:52:02 PM
İleti #6

7/24 SeeDer

Üye No.: 1,681

şu tanjant evreninde zaman geriye doğru mu akıyor? K.N. 0landığı nokta mı? ondan sonra - rakamlara mı iniyor? Hehe bi de filmi izledikten sonra gülümsetti biraz beni.. Zamanı x, y kordinatlarıyla fonksiyon sorusu çözer gibi çözmeye çalışmış bir arkadaş "hehe :)" Karmaşık bir film bir kez daha izleyeceğim sanırım fakat şimdi farkettiklerimden fazlasını bulacak mıyım, bulacak daha fazla bir şey var mı, bulunca ne olacak... , ... bilemiyorum... Şu sıralar "zaman" mevzusuna takıldı filmler sanırım (zaman diye acayip bişe var yeni keşfettiler bunu), hem yeterince karmaşık, herkesin istediği yöne çekebileceği bir konu oluyor.. Merak ettiğim senarist, yönetmen, vs.. ne kadarını anlıyor kendi yaptığı şeyin... "Donnie ölmeseydi zaman kısır döngüye mi uğrayacaktı? haha" Madem böyle diyorsun T.E. olan olaylar gerçek evrendeki olaylarla şekilleniyor ve bir noktada kesiştiklerinde o evrenden bu evrene geçen bir uçak motoru var.. yani madem ölerek zamanın kısır döngüye uğramasını değiştiriyor bu eleman (ki T.E. ni de değişiyor demek bu sanırsam) o zaman ölmesi ile beraber zaten bazı şeyler değişecek ve öleceğini de haber alamayacak vs vs.. Bence bu durumda Back to the future serisindeki "zamanda kırılma" teorisi işin içine girebilir. Böylece ya farklı zaman seyrini yaşayan farklı bir evren (neden Tanjant evreni koyduysanız adını.. Ali-Veli evreni olur belki yenisinin adı da..) ya da zamandaki kırılma nedeniyle birbirini tekrarlamak zorunda olan bir ya da daha fazla zamanlı evren evya kırılma nedeniyle zamansızlığa karışan bir zaman..vs..vs.. olabilri.. Zaman hakkında teoriler uretmek için fazla safız bu konularda sanırım..
Dediklerimle varılamayan son cümlem: Donnie Darko'yu izleyin tavsiye ederim, keyifli seyirler..
+Quote Post
JaguaR
mesaj May 3 2004, 03:16:00 PM
İleti #7

film azmanı
Group Icon

Grup: Sinefil
Üye No.: 926

Şimdi yazılanları okuyup şekli de görünce aklıma bazı sorular takılmadı değil..

1. Tanjant evreni ile gerçek evren çakışmayabilir yani bunlar eşpotansiyel evrenler şeklinde de tezahür edebilir, bir uzayda ki burada bir de bu evrenleri kapsayan genel uzaydan bahsetmemiz lazım, birbiriyle kesişmeyen evrenler olabilir. Ama bu bir bilim kurgu ve burada kesişen iki evren kabullenilmiş, olabilir.
2. Evren tanımını da pek benimseyemedim, bence zaman çizgisi demek lazım, ya da zaman boyutu demek lazım, binaelaleyh burada söz konusu olan aynı evrenler olsa gerek.
3. Aslında izafiyet teorisine girmesem mi dedim ama bu sonuçta filmin altyapısında bu teoriyle ilintili olduğunun belirtileri de yok değil:
Relativite teorisi genel olarak zamanın, uzunluğun yani maddenin boyutlarının, ve eş-zamanlılığın (bir işin iki veya daha fazla kişi için aynı anda vuku bulma durumu) mutlak ve değişmez değerlere sahip olmadığını aksine bunların gözlemcinin hızına göre değiştiğini açıklar. Ancak Einstein bunun hiçte böyle olmadığını açıkladı,
yani ışık hızına yakın hızlarda zamanın yavaşladığını, boyutların kısaldığını ve eş-zamanlılık meselesinin ortadan kalktığını ifade etti.
Bundan mütevellit nickleT'nin yorumu bana akıllıca geldi.

* Dipnot: A. Einstein, birinci dünya savaşı sırasında Almanya dan kaçarak Türkiyeye gelmiş fakat kabul görmeyince Amerikaya yerleşmiştir..."

Bu ileti JaguaR tarafından May 3 2004, 03:16:31 PM yeniden düzenlenmiştir.
+Quote Post
venomaer
mesaj May 3 2004, 05:36:05 PM
İleti #8

ev erkegi
Group Icon

Grup: Veteran
Üye No.: 639

burda da güzel bir yazı var.

filmi izlemeyenler için keyif kaçırıcı bilgiler olabilir
+Quote Post
sun_under_curtain
mesaj May 5 2004, 04:19:42 PM
İleti #9

7/24 SeeDer

Donnie Darko'dan en hoşuma giden replikler : (söyleme şekli ile birlikte hoş geldi tabi )
-Gretchen Ross: "Donnie Darko" ? Ne biçim bir isim bu böyle ? Sanki bir süper kahraman|veya o tür birşeysin gibi.
-Donnie Darko: Sana olmadığımı düşündüren ne?
---
-Donnie Darko: Neden o salak tavşan kostümünü giyiyorsun?
-Frank: Neden o salak insan kostümünü giyiyorsun?

:D
+Quote Post
sun_under_curtain
mesaj May 6 2004, 01:15:20 AM
İleti #10

7/24 SeeDer

Filmle bir kısmı epey ilgili bir link verecegim, sonuçta okumanız gerektiğine inandığım güzel bir teori ;) (Hawking zeki adam canım..)

http://www.focusdergisi.com.tr/bilim/00151/

Not:Solucan deliklerini, paralel evren kavramını, zaman yolculuğu ve farklı evrenleri ya da boyutlar arası geçişi daha iyi anlamanızı sağlayacaktır.

--Unutmadan bir şey daha: Bu film nasıl bu kadar çok rating almış anlamıyorum hatta top 250de 94. sırada imdb'de.. (ratingi 8.3).. Kesinlikle bu ratingin epey altında bir film ben 6.5 veririm sorarsanız (soran olamdı ya neyse)

Bu ileti sun_under_curtain tarafından May 6 2004, 01:43:03 AM yeniden düzenlenmiştir.
+Quote Post
Akihito
mesaj May 12 2004, 12:44:12 PM
İleti #11

Nese Palamudu
**

Üye No.: 1,001

donnie darko ile ilgi bir kitap varmış sanırım bilgisi olan varmı?
birde internet sitesini mutlaka ziyaret edin
+Quote Post
myz
mesaj May 12 2004, 01:01:58 PM
İleti #12

Altı sırf kas
**

Üye No.: 1,413

burda da güzel bir yazı var.

filmi izlemeyenler için keyif kaçırıcı bilgiler olabilir

hakikaten filmden daha çok anlam çıkartmamı sağladı bu yazı. saol venomaer.

benim aslında donnie darko ve onun tarzı filmlerde takıldığım nokta filmin iyi, kötü olması değil. düşündüğümüzde bir filme sinemaya gitmek, divx ini çekmek, dvd sini kiralamak gibi para ve zaman sarfiyatı yapıyoruz. ben filmi izlediğimde şahsen anlamadım. daha sonra okuldaki gösteriminde arkadaş saolsun biraz anlattı o zaman bir şeyler çözdüm. ancak bu yazıyı okuduğumda dahada mana kazandı. e peki bu kadar şeye değdi mi? sorun burada işte. ben filme paramı, zamanımı veriyorum. anlamayacaksam neden böyle bir şey yapayım? neden bir film anlaşılmamazlık üzerine kurulsun yada anlaşılmayacak kadar kompleks olsun?
+Quote Post
Agent
mesaj May 12 2004, 03:40:36 PM
İleti #13

Member
**

Açıkçası ben bu tür filmleri daha çok seviyorum. Yani boş Hollywood filmlerini izliyorum, 1 saat sonra filmi unutuyorum.

Oysa ben Donnie Darko'yu 2-3 kere izledikten sonra boş zamanlarımda sürekli filmin mantığını çözmeye çalıştım. Açıkçası bana inanılmaz bir zevk veriyordu bu. Bir nevi bulmaca çözmek gibi bir şey.
+Quote Post
Odessa
mesaj Jun 2 2004, 08:29:07 PM
İleti #14

The First Casualty Of War Is Innocence

Üye No.: 3,087

Dostlar bu film garip bir şey. Ben bu filmi hiç beğenmemiştim. İkinci kez de izleyeceğimi hiç zannetmiyorum. Bilim kurguyu falan severim ama bu film napacağını şaşırmış. Sanki yönetmen senaryoyu beğenmiş çekmeye başlamış sonra bir bakmış Stephan Hawking olmadığının farkına varmış en iyisi ben bu karakteri öldüreyim de bir Matrix rezaleti yaşatacak üçleme ortaya çıkmasın demiş. Hayırlı da olmuş. Neyse beğenenin yanına kar kalmıştır bu da sevindirici bir şeydir tabii ki.

İyi günler.
+Quote Post
Hayali İcraat
mesaj Jun 2 2004, 08:35:12 PM
İleti #15

It hurts when I remember me...

Grup: Validating
Üye No.: 255

Bence kesinlikle bir başyapıt. Olayları bitiren olay aynı zamanda her şeyin başlangıcı. Yani bir paradoks. Ben senaryoyu çok beğenmiştim. Jake Gyllenhaal'i zaten öteden beri severim. Konuk oyuncuların hepsi birer yıldız. Bayılmıştım filme.
+Quote Post
8 Sayfa V  1 2 3 > » 
Konuya Cevap EkleYeni Konu Baslat
1 kullanıcı bu başlığı okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanıcı)
0 Üye:

rss Basit Görünüm Şuan: 31st October 2014 - 08:09:02 AM