left DivX Sinema Forum logo_right

Hoşgeldin Misafir ( Giriş | Kayıt Ol )

Sinema Filmleri

> Lütfen Dikkat!!!

ÇEVİRİ İSTEĞİNDE BULUNURKEN UYULMASI GEREKEN GENEL KURALLAR

• Çeviri isteğinde bulunmadan önce sitenin Altyazı bölümünde ve bu oda altında muhakkak arama yapınız. Aksi durumda, ilgili başlıklar ve mesajlar gerekli görüldüğünde yöneticiler tarafından silinebilir.
• Çevrilmesini istediğiniz filme ait user posted image adresini ve gerekli olabilecek diğer bilgileri (FPS değeri, CD sayısı vb.) vermeye özen gösteriniz.
• Çeviri isteklerinin şahsa veya e-mail adreslerine yapılması hoş karşılanmamakla birlikte, genelde ciddiye alınmaz. Üstelik kişiye özel hizmetimiz bulunmamaktadır.
• Forumun bu kısmı "Çeviri İstek" kısmıdır. Mevcut altyazıların nasıl senkronlanacağı konusunda yeterince doyurucu başlık mevcuttur. Senkronlama ile ilgili istekte bulunmayınız.
• 'Acil', 'Çok lazım' gibi pek gerçekçi olmayan ifadelere yer vermekten kaçınınız.
• Bu oda üyelerin isteklerinin karşılanmasına yardımcı olmak amacıyla açılmıştır. Hiçbir isteğin karşılanma mecburiyeti yoktur.
• İstekte bulunurken kullanacağınız dil ve üslûp, ilgili film hakkında yapacağınız yorum isteğinizin karşılık görmesini o denli kolaylaştıracaktır.
• Bu kurallara uygun olarak açılmamış başlıklar açıklama yapılmadan silinecektir.

Altyazı Düzenleme Grubu

IMDB En İyi Diziler Sıralaması

3 Sayfa V  1 2 3 >  
Konuya Cevap EkleYeni Konu Baslat
left > IMDB En İyi Diziler Sıralaması, Çoğunun Altyazısı Yok seperator Ayarlar V right
the 4th fabregas
mesaj Jun 7 2011, 03:01:58 AM
İleti #1

"see you in another life bradha "

Grup: Üyeler
Üye No.: 70,653

Bir süre önce IMDB Top #250 Film Listesine benzer dizi listesi yayınladı

http://www.imdb.com/search/title?num_votes..._type=tv_series

Yayınlanan listede en az 5000 oy almış dizilerin sıralaması şeklinde. Listede popüler diziler kadar bilinmeyen/az bilinen/eski dizilerde yer almakta. Özellikle listenin ilk sıraları genel olarak Türkiye'de fazla rağbet görmemiş diziler.

Bilindiği gibi IMDB çoğu insanın kullandığı bir site. Bir dizi veya filme başlamak için çoğu kişi IMDB puanına da bakar. Ona göre diziyi/filmi seyredir.

DivxPlanet'te IMDB'ye önem veren bir site. IMDB Top #250 listesinde bulunan 1931 yarımı(80 sene öncesi) bir filmin bile birçok sürüm için çevirisi bulunmakta. Ama aynı değer dizilere verilmemekte.

IMDB'nin yayınladığı listede özellikle ilk 50'deki çoğu dizinin ya altyazısı yok yada vasat altyazıya sahip. İlk 50'de altyazı sorunu olan diziler;

#2 The Wire: 5 sezonluk dizinin 5. sezonuna ait hiçbir Türkçe altyazı bulunmamakta. 4. sezon çevirisine yeni başlanmış
#3 Arrested Development: 3 sezonluk dizinin 3. sezon altyazısı yok. 2. sezon yarım. İlk sezon genel olarak vasat çeviri
#7 Freaks and Geeks: 1 sezonluk bu dizinin ilk sezonu 18 bölüm sadece 6 bölümün çevirisi var
#8 Firefly: Çevirileri vasat durumda
#9 The Sopranos: Çevirileri vasat durumda/vasatın altında
#13 Twin Peaks: 2. sezon çevirileri vasat düzeyde
#14 Peep Show: 7 sezonluık dizinin hiçbir altyazısı yok
#16 Seinfeld: Birkaç sezonun çevirisi vasat düzeyde
#28 Father Ted: 3 sezonluk dizinin hiçbir altyazısı bulunmamakta
#31 Trailer Park Boys: Altyazısını geçin, kendi sayfası bile yok
#33 The Office(UK): İlk sezon çevirileri vasat düzeyde
#49 The Inbetweeners: 3. sezon altyazıları bulunmamakta
#50 The X Files: Çevirileri vasat düzeyde veya vasatın altında

Bunlar sadece ilk 50'de bulunan ve yayınlanma tarihi 1990'dan sonra olanlar. IMDB böyle bir liste yayınladığına göre büyük bir ihtimal diziler içinde bir Top #250 tarzı bir liste oluşturacaklar. Kullanıcılarda bir dizi seyretmeye başlayarken nasılki film için IMDB puanına bakıp bir de Top #250'de ise film öncelik veriyorlarsa seyretmeye, dizi seyredicileri de bu listeye göre dizi seyretmek isteyecekler. Ama listenin üst sıralarında ki dizileri altyazı sorunu nedeniyle çoğu kişi seyretmeyecek, seyretmekten vazgeçecek.

Dizi altyazısı hazırlama tabiki de film altyazısı hazırlamaya göre daha zor. Hiç değilse IMDB'de yüksek puan almış dizilerin çevirilerine öncelik verilme gibi bir durum dizi severlerin hoşuna gider diye düşünmekteyim.
User is offlineProfiline GitÖM
Go to the top of the page
+Quote Post
Bl@ckh@wk
mesaj Jun 7 2011, 03:38:17 AM
İleti #2

Şarlo

Üye No.: 70,466

QUOTE(the 4th fabregas @ Jun 7 2011, 04:01:58 AM) *

Hiç değilse IMDB'de yüksek puan almış dizilerin çevirilerine öncelik verilme gibi bir durum dizi severlerin hoşuna gider diye düşünmekteyim.

Katılıyorum. good.gif
+Quote Post
Prequel
mesaj Jun 7 2011, 03:43:58 AM
İleti #3

Başyapıt Avcısı
Group Icon

Grup: Etkin Üye
Nereden: Normandy SR-2
Üye No.: 63,248

Yayınlandı derken? Bu özel bir liste değil ki. Bu sadece IMDB Gelişmiş Arama'dan bir sonuç. Bu şekilde aramalar uzun süredir yapılabiliyordu. Ayrıca IMDb'de dizi puanları hiçbir anlam ifade etmiyor. IMDb'deki dizi puanları film puanlarındaki tutarlılıkla uzaktan yakından alakası olmayan derecede karavana sonuçlara sahiptir. Kesinlikle dizi izlerken dikkate alınacak birşey değildir.

Dizilerin hak ettiği puanlarda olması için diziyi beğenmeyenlerin de dizilere devam etmesi gerekir, beğenmemeye rağmen izlemek de beklenemez. Filmleri beğenmeyenler de izleyebilir çünkü süresi buna elverişlidir. Diziler, beğenmeyenler tarafından izlenmez ve izlemeyenler için de bu diziler çok az bir öneme sahiptir, çoğu kullanıcı oy verme zahmetine girmez ve sonuç hemen her dizinin 9 ve üzeri puan alması olur.

Öyle herşeye 1 puan vermeyen biri olarak 9'un üzerinde pek çok diziye 1 puan verdim. 8'lik diziler hele çöpten beter bile çıkabilecek potansiyele sahipler. Dizilerde IMDb puanı diye birşeyi yoksaymanız yararınızadır.

IMDb'nin dizilere bir "Top" listesi yapacağını da hiç ama hiç sanmıyorum.
+Quote Post
Morfin
mesaj Jun 7 2011, 05:46:22 AM
İleti #4

Ripper.
Group Icon

Grup: Kıdemli Üye
Nereden: Aydın
Üye No.: 108,120

Yaz geliyor eksik dizilerin çevirilerinin tamamlanmasını ümit ediyorum. İnşallah tamamlanır
+Quote Post
Hâlid
mesaj Jun 7 2011, 09:21:14 AM
İleti #5

O'nun adıyla!..
Group Icon

Nereden: Ankara & Eskişehir
Üye No.: 63,621

"Vasat" durumdaki onlarca sezona sahip altyazısı bulunan diziler için altyazı istemek bence manasız.
+Quote Post
Lostris
mesaj Jun 7 2011, 09:35:17 AM
İleti #6

YuuRam
Group Icon

Grup: Çevirmen
Nereden: İzmir
Üye No.: 63,533

Ayrıca burası "Dizi Film Çevirileri" bölümü olduğundan, başlığı altyazı istek kısmına taşıyorum müsadenizle...
+Quote Post
wrigoo
mesaj Jun 7 2011, 04:47:38 PM
İleti #7

always laugh second
Group Icon

Üye No.: 86,226

IMDB'den puan bakarak dizi izlenmez. Bu puanlar tamamen dengesiz. Bölüm puanları orantılıdır tamam puanlarına bakarak dizi izlemek abesle iştigal. Oy kullanımıysa zaten yanında bir şey değil bunun. Çok tanınan dizilere bakıyorum 2000 oy, tanınmayan diziler 10000 oy. 1 sene önce 900 küsür oyu vardı Simpsons'ın. En iyi diziler sıralamasında çeşitli dergi, gazete,kişiler ve dengeli sitelerin yaptığı sıralamalar dikkata alınabilir ancak.

Yüzlerce güzel dizinin vasat çeviri sezon ve bölümleri bulunmakta. İyi kötü bir çevirisi var. Bunların tekrar çevrilmesi olamaz, ucu yok yani bu olayın. Bölümlerden değil sezonlardan bahsediyoruz. Bir iki dizi için bir kaç çeviren yapabilir ama sayılı olur. Çevrilmeyen, altyazı bekleyen onlarca diziler varken bir de.
+Quote Post
mahakrishna
mesaj Jun 7 2011, 05:00:36 PM
İleti #8

Member
Group Icon

Grup: Banned
Üye No.: 29,946

Saçmalık. X-Files gibi kült bir dizi 50. House 68. Star Trek TNG 80. Ve en önemlisi LOST 102. insaf diyorum.
+Quote Post
DarthSarge
mesaj Jun 7 2011, 05:02:47 PM
İleti #9

-.-
**

Üye No.: 85,800

QUOTE(wrigoo @ Jun 7 2011, 05:47:38 PM) *

IMDB'den puan bakarak dizi izlenmez. Bu puanlar tamamen dengesiz. Bölüm puanları orantılıdır tamam puanlarına bakarak dizi izlemek abesle iştigal. Oy kullanımıysa zaten yanında bir şey değil bunun. Çok tanınan dizilere bakıyorum 2000 oy, tanınmayan diziler 10000 oy. 1 sene önce 900 küsür oyu vardı Simpsons'ın. En iyi diziler sıralamasında çeşitli dergi, gazete,kişiler ve dengeli sitelerin yaptığı sıralamalar dikkata alınabilir ancak.

Yüzlerce güzel dizinin vasat çeviri sezon ve bölümleri bulunmakta. İyi kötü bir çevirisi var. Bunların tekrar çevrilmesi olamaz, ucu yok yani bu olayın. Bölümlerden değil sezonlardan bahsediyoruz. Bir iki dizi için bir kaç çeviren yapabilir ama sayılı olur. Çevrilmeyen, altyazı bekleyen onlarca diziler varken bir de.

kesinlikle katılıyorum. good.gif
+Quote Post
şeytanın avukatı
mesaj Jun 7 2011, 05:19:43 PM
İleti #10

Master

Üye No.: 14,127

Bir hatanız var sanıyorum. En az 5000 oy alan dizilere at kendinizin oluşturabildiğiniz bir liste bu. Yani top250'deki gibi "Şu kadar filmden fazlasına oy vermiş olanların oyu dikkate alınır, onların da istatiksel zımbırtısı hesaplanır" gibi bir liste değil bu.

Bu linki size kim verdiyse yanlış vermiş.
+Quote Post
Prequel
mesaj Jun 7 2011, 05:54:24 PM
İleti #11

Başyapıt Avcısı
Group Icon

Grup: Etkin Üye
Nereden: Normandy SR-2
Üye No.: 63,248

QUOTE(sonofdemon @ Jun 7 2011, 06:19:43 PM) *

Bir hatanız var sanıyorum. En az 5000 oy alan dizilere at kendinizin oluşturabildiğiniz bir liste bu. Yani top250'deki gibi "Şu kadar filmden fazlasına oy vermiş olanların oyu dikkate alınır, onların da istatiksel zımbırtısı hesaplanır" gibi bir liste değil bu.

Bu linki size kim verdiyse yanlış vermiş.

Dedim ya:

QUOTE(Prequel @ Jun 7 2011, 04:43:58 AM) *

Yayınlandı derken? Bu özel bir liste değil ki. Bu sadece IMDB Gelişmiş Arama'dan bir sonuç.
+Quote Post
anyonex
mesaj Jun 8 2011, 11:38:36 AM
İleti #12

Master

Üye No.: 18,643

Tamam Top250 gibi bir liste değil ama dediğiniz gibi Gelişmiş Arama'dan alınmış, birinin oluşturduğu bir liste de değil. Araştırmadan bu kadar kesin yorum yapmamak gerek. IMDB bir süre önce arkadaşın verdiği linki içeren "Best TV Series" isminde bağlantı koydu TV menüsü altına. Evet aynı link Gelişmiş Arama'dan da elde edilebilir doğrudur ancak "birisi gelişmiş arama'dan arama yapıp size bu linki vermiş, imdb'de böyle bir link yok" anlamına gelen yorumlarınız üzerine IMDB'nin Best Tv Series isminde bu linki sağladığını söyleyeyim dedim.

"Bu linki size kim verdiyse yanlış vermiş." diyen arkadaşa: forum resmi

Bu ileti anyonex tarafından Jun 8 2011, 11:44:51 AM yeniden düzenlenmiştir.
+Quote Post
the 4th fabregas
mesaj Jun 8 2011, 06:53:50 PM
İleti #13

"see you in another life bradha "

Üye No.: 70,653

Bu listeyi IMDB yayınlamıştı istenilirse arama sonuçlarından da çıkabilir. Sonuç olarak listeyi IMDB TV kısmının altına Best TV Series olarak yayınladı.

Bir de anlamadığım nokta; IMDB puanına bakılıp dizi seyredilmez demiş bir kaç kişi. IMDB'nin yayınladığı listede ilk 20deki 5 diziyi seyrettim/seyrediyorum(Game Of Throne, It's Always Sunny In Philadelphia, Seinfeld, Spaced, Dexter) Açıkçası ben bu 5 diziyi seyrettiğime hiç ama hiç pişman değilim. Bu dizilere başlangıçta tavsiye, etraftan duyma olarak başladım ama seyretmeye başlamadan önce IMDB puanlarına da baktım. IMDB puanlarını da görerek dizilere başladım.

Dizi puanları sanıldığının aksine orantısız değil. Listede 2. sırada yer alan The Wire sadece IMDB'de değil, diziler üzerine olan sitelerin listelerinde de ilk sıralarda. 3. sıradaki Arrested Development; aynı şekilde bu dizide seyreden herkesin hayran kaldığı bir dizi. Ve dizi listesi olan sitelerde yine ilk sıralarda. Seyreden kişilerin hepsi de diziye hayran

Dizi puanları film puanlarına göre biraz yüksek. MEsela IMDB'de 7 ve üzeri puan alan film gerçekten güzel bir filmdir. Dizilerde ise bu sınır 8 sayılabilir. 8 puan ve üstü güzel dizilerdir. 7 küsür puana sahip diziler eğlenceli, fazla birşey beklenmeyecek, iyi vakit geçirilecek diziler.

İlk mesajda ilk 50de olup altyazısı olmayan veya altyazısı vasat düzeyde olan 1990 ve sonrası yapımı olan dizileri göstermiştim.

#2 The Wire: 5 sezonluk dizinin 5. sezonuna ait hiçbir Türkçe altyazı bulunmamakta. 4. sezon çevirisine yeni başlanmış
#3 Arrested Development: 3 sezonluk dizinin 3. sezon altyazısı yok. 2. sezon yarım. İlk sezon genel olarak vasat çeviri
#7 Freaks and Geeks: 1 sezonluk bu dizinin ilk sezonu 18 bölüm sadece 6 bölümün çevirisi var
#8 Firefly: Çevirileri vasat durumda
#9 The Sopranos: Çevirileri vasat durumda/vasatın altında
#13 Twin Peaks: 2. sezon çevirileri vasat düzeyde
#14 Peep Show: 7 sezonluık dizinin hiçbir altyazısı yok
#16 Seinfeld: Birkaç sezonun çevirisi vasat düzeyde
#28 Father Ted: 3 sezonluk dizinin hiçbir altyazısı bulunmamakta
#31 Trailer Park Boys: Altyazısını geçin, kendi sayfası bile yok
#33 The Office(UK): İlk sezon çevirileri vasat düzeyde
#49 The Inbetweeners: 3. sezon altyazıları bulunmamakta
#50 The X Files: Çevirileri vasat düzeyde veya vasatın altında

Bu listedeki diziler hakkında her yerde seyredenler iyi yorumlarda bulunuyor. Yani seyredilebilir düzeydeler. Mesela listenin 7. srıasında yer alan Freaks and Geeks ve 14. sırasındaki The Peep Show. Bu iki dizi her ortamda seyredenlerin çok beğendiği diziler. İngilizcesi yeterli düzeyde olmayan kişi ama bu dizileri izlemek istese izleyemeyecek çünkü altyazıları yok
+Quote Post
lonelyloner
mesaj Jun 12 2011, 01:25:57 PM
İleti #14

quod severis metes
Group Icon

Grup: Çevirmen
Üye No.: 111,388

Diğerlerini bilemeyeceğim ama Peep Show'un çok iyi bir dizi olduğunu birçok yabancıdan duyup daha sonra çevirisinin olmadığını görünce ben de çok şaşırmıştım doğrusu. Hatta 6. sezonun İngilizce altyazısı bile yok. Neyse İngilizce seyrederim dedim, diziyi de torrent'de bulamamıştım, iyi mi? fool.gif

Edit: O zaman baktığımda bulamamıştım, bir daha baktım şimdi varmış, az da olsa seeder var, bekleyecez artık... oleyo.gif

Bu ileti lonelyloner tarafından Jun 12 2011, 01:59:46 PM yeniden düzenlenmiştir.
+Quote Post
1023
mesaj Jun 12 2011, 02:35:40 PM
İleti #15

Carpe Mortem
Group Icon

Grup: Veteran
Üye No.: 84,443

İmdb'nin dizi puanlarına bakılarak dizi izlenilmeyeceğine ben de katılıyorum. Zaten liste güvenilir değil. Ama aralarında iyi diziler de var tabii ki. Bunun nedeni de dizilerin süresi.
Zaten burada yazılan dizilerin çoğunun çeviri istek kısmında başlığı var diye hatırlıyorum ben. Umarım en kısa zamanda çeviriye kavuşurlar. smile.gif
+Quote Post
3 Sayfa V  1 2 3 >
Konuya Cevap EkleYeni Konu Baslat
1 kullanıcı bu başlığı okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanıcı)
0 Üye:

rss Basit Görünüm Şuan: 2nd August 2014 - 06:28:38 AM