left DivX Sinema Forum logo_right

Hoşgeldin Misafir ( Giriş | Kayıt Ol )

Sinema Filmleri

> Oda Kuralları

Sağlık odasının amacı üyelerimizin sağlık konusunda merak ettikleri noktaları aydınlatmaktır. Başlık herhangi bir tanı/teşhis/tedavi amacı gütmemektedir. Sorularınıza Cevap verecek olanlar da sizler gibi üye'ler oldukları için sorunuza cevap verilmesi gibi bir şart yoktur, aksi davranışlarda bulunan üyeler forumdan uzaklaştırılacaktır.

Diş Bakımı ve Zirkonyum Kaplama

Konuya Cevap EkleYeni Konu Baslat
left > Diş Bakımı ve Zirkonyum Kaplama seperator Ayarlar V right
alavraza
mesaj Sep 10 2011, 10:00:18 AM
İleti #1

Master
Group Icon

Grup: Emekli
Üye No.: 268

Uzun süredir bazen aman ne gerek var dediğim bazen de korkudan bakmadığım, bir diş hekimine baktırmadığım dişlerime baktırmak istiyorum. Bu bağlamda birkaç sorum olacak cevaplayabilirseniz sevinirim.

1. Ön dişlerimde açıklıklar ve az seviyede çarpıklıklar mevcut. Bunlar için zirkonyum kaplama yaptırmak en uygun seçenek midir yoksa başka seçenekler var mıdır? Varsa başka seçenek ortalama fiyatlar nelerdir?

2. Zirkonyum Kaplamanın ortalama diş başı fiyatı ne civardadır?

3. Bir ilçede ikamet ediyorum. Burada bir diş hekimine yaptırmak yoksa daha teşekküllü, daha teknolojik bir yerde mi yaptırmak daha doğrudur?

4. Eskişehir, Bursa civarında tavsiye edilebilecek diş hekimleri yada merkezler mevcut mudur?

Açıkçası böyle bir işe kalkmışken ön dişlerin doğal ve daha çok estetik görünmesini istiyorum bunu belirtmek isterim. Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.
User is offlineProfiline GitÖM
Go to the top of the page
+Quote Post
alavraza
mesaj Mar 20 2012, 05:49:06 PM
İleti #2

Master
Group Icon

Cevap verilmeyen kendi başlığımı kendim bir daha hortlatayım bakalım. flaugh.gif

Bir diş hekimine göründüm. Ne yapılabilirliği hakkında konuştuk; Bonding olmaz bu dişlere dedi ya zirkonyum yada lamine kaplama yapmamız gerektiğini söyledi. Şöyle kısa bir araştırma yaptığımda lamine kaplamanın daha doğal ama daha kırılgan bir yapıda olduğu kanısına vardım. İkisi arasındaki başka farklar var mıdır? Hangisi daha rahat ve daha mantıklı olur?

Her iki yöntem için de konuşursak, sadece alt yada sadece üst dişlerin yapımında diğer tarafla uygunsuz, sırıtan bir tablo çıkar mı? Ve aşağı yukarı maliyetleri ne civardadır?
+Quote Post
DeHLiZ
mesaj Mar 20 2012, 08:33:14 PM
İleti #3

Diş Hekimi
Group Icon

Grup: Etkin Üye
Nereden: İstanbul
Üye No.: 1,349

QUOTE(alavraza @ Sep 10 2011, 10:00:18 AM) *

Uzun süredir bazen aman ne gerek var dediğim bazen de korkudan bakmadığım, bir diş hekimine baktırmadığım dişlerime baktırmak istiyorum. Bu bağlamda birkaç sorum olacak cevaplayabilirseniz sevinirim.

1. Ön dişlerimde açıklıklar ve az seviyede çarpıklıklar mevcut. Bunlar için zirkonyum kaplama yaptırmak en uygun seçenek midir yoksa başka seçenekler var mıdır? Varsa başka seçenek ortalama fiyatlar nelerdir?

2. Zirkonyum Kaplamanın ortalama diş başı fiyatı ne civardadır?

3. Bir ilçede ikamet ediyorum. Burada bir diş hekimine yaptırmak yoksa daha teşekküllü, daha teknolojik bir yerde mi yaptırmak daha doğrudur?

4. Eskişehir, Bursa civarında tavsiye edilebilecek diş hekimleri yada merkezler mevcut mudur?

Açıkçası böyle bir işe kalkmışken ön dişlerin doğal ve daha çok estetik görünmesini istiyorum bunu belirtmek isterim. Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

alavraza eğer dişlerinde açıklık ve çapraşıklık haricinde bir problem yok ise lamina veya zirkonyum yaptırma. Problemler sadece bunlar ise, ortodontik tedavi seçeneğini gözden geçir ;)
+Quote Post
KingAMRA
mesaj Mar 20 2012, 10:30:16 PM
İleti #4

Master
Group Icon

Grup: Kıdemli Üye
Üye No.: 988

QUOTE(DeHLiZ @ Mar 20 2012, 08:33:14 PM) *

alavraza eğer dişlerinde açıklık ve çapraşıklık haricinde bir problem yok ise lamina veya zirkonyum yaptırma. Problemler sadece bunlar ise, ortodontik tedavi seçeneğini gözden geçir ;)

Katılıyorum, bir ortopediste görünmenizde fayda var smile.gif . Kardeşimin dişlerinde açıklık yoktu ama çok fena çarpıklık vardı biggrin.gif , bir yıl felan taktı heralde teli, inci gibi sıralanmıştı dişleri. Ama tel ile açıklıkların da tedaviye bağlı olarak bir düzene kavuştuğunu biliyorum.
+Quote Post
DeHLiZ
mesaj Mar 21 2012, 10:28:55 PM
İleti #5

Diş Hekimi
Group Icon

QUOTE(KingAMRA @ Mar 20 2012, 10:30:16 PM) *

QUOTE(DeHLiZ @ Mar 20 2012, 08:33:14 PM) *

Katılıyorum, bir ortopediste görünmenizde fayda var smile.gif . Kardeşimin dişlerinde açıklık yoktu ama çok fena çarpıklık vardı biggrin.gif , bir yıl felan taktı heralde teli, inci gibi sıralanmıştı dişleri. Ama tel ile açıklıkların da tedaviye bağlı olarak bir düzene kavuştuğunu biliyorum.

Aman KingAMRA ortopedist olmaz biggrin.gif Dişler için ortodontist lazım smile.gif
+Quote Post
KingAMRA
mesaj Mar 21 2012, 10:55:03 PM
İleti #6

Master
Group Icon

Grup: Kıdemli Üye
Üye No.: 988

Hahah fool.gif , prd ya, dalgınlığıma gelmiş. Hayır abim ortodontist, ortopedistsin desem vurur herhalde beni oleyo.gif .
+Quote Post
alavraza
mesaj Mar 22 2012, 01:08:19 PM
İleti #7

Master
Group Icon

Cevaplar için teşekkür ederim. Aslına bakarsanız ortodonti seçeneğini pek düşünmüyorum zira çok uzun vadede tamamlanacak. Ama yine de aklımın bir köşesinde. Bunun haricindeki lamine ve zirkonyum kaplama seçenekleri için gerek uygulayanlar gerekse de uygulatanlar var ise yorumlarını paylaşırlarsa ona göre bir yol çizmeyi planlıyorum.
+Quote Post
DeHLiZ
mesaj Mar 23 2012, 11:54:27 AM
İleti #8

Diş Hekimi
Group Icon

QUOTE(alavraza @ Mar 22 2012, 01:08:19 PM) *

Cevaplar için teşekkür ederim. Aslına bakarsanız ortodonti seçeneğini pek düşünmüyorum zira çok uzun vadede tamamlanacak. Ama yine de aklımın bir köşesinde. Bunun haricindeki lamine ve zirkonyum kaplama seçenekleri için gerek uygulayanlar gerekse de uygulatanlar var ise yorumlarını paylaşırlarsa ona göre bir yol çizmeyi planlıyorum.

Laminate veneer ve zirkonyum uygulayan biri olarak söylüyorum: BÖYLE BİR DURUM İÇİN YAPTIRMA! smile.gif biggrin.gif wallbash.gif gleam.gif shake2.gif

Ortodonti uzun vadelidir ama, laminate ve zirkonyumda sağlam diş dokusu kaldırılıyor sonuçta ve sonuç her zaman istediğin ya da hayal ettiğin gibi olmuyor.

Zirkonyum ya da lamiate veneerleri dişlerin mine yüzeylerinde veya mine dentin kombine bozukluklarında yapıyoruz. Fotoğrafta görüldüğü gibi ;)

+Quote Post
şeytanın avukatı
mesaj Mar 23 2012, 12:01:37 PM
İleti #9

Master

Grup: Üyeler
Üye No.: 14,127

QUOTE(alavraza @ Mar 20 2012, 06:49:06 PM) *

Bir diş hekimine göründüm. Ne yapılabilirliği hakkında konuştuk; Bonding olmaz bu dişlere dedi ya zirkonyum yada lamine kaplama yapmamız gerektiğini söyledi. Şöyle kısa bir araştırma yaptığımda lamine kaplamanın daha doğal ama daha kırılgan bir yapıda olduğu kanısına vardım. İkisi arasındaki başka farklar var mıdır? Hangisi daha rahat ve daha mantıklı olur?

Her iki yöntem için de konuşursak, sadece alt yada sadece üst dişlerin yapımında diğer tarafla uygunsuz, sırıtan bir tablo çıkar mı? Ve aşağı yukarı maliyetleri ne civardadır?

Muayene eden diş hekimi ortodonti seçeneğinden bahsetmemiş zaten confused1.gif Demek öyle bir opsiyon uygulanabilir değil.

Çok (veya az) seyrek dişlerde ortodonti uygulanabiliyor mu?
+Quote Post
alavraza
mesaj Mar 23 2012, 03:20:02 PM
İleti #10

Master
Group Icon

QUOTE(sonofdemon @ Mar 23 2012, 12:01:37 PM) *

QUOTE(alavraza @ Mar 20 2012, 06:49:06 PM) *

Muayene eden diş hekimi ortodonti seçeneğinden bahsetmemiş zaten confused1.gif Demek öyle bir opsiyon uygulanabilir değil.

Çok (veya az) seyrek dişlerde ortodonti uygulanabiliyor mu?

Ben hekime ne yapabiliriz bu dişlere diye sordum ve hemen arakasından bonding uygulanabilir mi diye devam ettim. O da bonding uygulanamayacağını diş aralıklarının fazla olduğunu az aralıklarda ve küçük boyutlardaki sorunlarda kullanıldığını söyledi. Arkasından kaplamalardan bahsetti, ortodonti seçeneğinden bahsetmedi bende sormadım. smile.gif
+Quote Post
Tyrung
mesaj Mar 23 2012, 10:37:51 PM
İleti #11

Tasarımcı adayı
Group Icon

Üye No.: 12,688

Diş aralığı fazla dediyse gerçek dişle yer bile değiştirse sırıtır. KOcaman ön dişleriniz olur.

Ortodonti tedavisi görmüş biri olarak kesinlikle tavsiye ederim. Siz kaplamayı şimdi yaptırıp kurtulabilirsiniz ama sonrasında neyin ne olacağını kimse bilemez. En sağlam seçenek dişleri doğal olarak bırakmaktır.

Zaten dürüst bir hekim açıklık fazla ise size kaplama vs önermez. Ortodonti der gerisinden bahsetmez.
+Quote Post
DeHLiZ
mesaj Apr 3 2012, 09:59:09 AM
İleti #12

Diş Hekimi
Group Icon

QUOTE(Tyrung @ Mar 23 2012, 11:37:51 PM) *

Diş aralığı fazla dediyse gerçek dişle yer bile değiştirse sırıtır. KOcaman ön dişleriniz olur.

Ortodonti tedavisi görmüş biri olarak kesinlikle tavsiye ederim. Siz kaplamayı şimdi yaptırıp kurtulabilirsiniz ama sonrasında neyin ne olacağını kimse bilemez. En sağlam seçenek dişleri doğal olarak bırakmaktır.

Zaten dürüst bir hekim açıklık fazla ise size kaplama vs önermez. Ortodonti der gerisinden bahsetmez.

Bu durumda ben dürüst bir hekim oluyorum biggrin.gif Beni dinleyin derim biggrin.gif
+Quote Post
Konuya Cevap EkleYeni Konu Baslat
1 kullanıcı bu başlığı okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanıcı)
0 Üye:

rss Basit Görünüm Şuan: 28th August 2014 - 01:08:20 PM