left DivX Sinema Forum logo_right

Hoşgeldin Misafir ( Giriş | Kayıt Ol )

Sinema Filmleri

Sefer Görev Emri

2 Sayfa V  1 2 >  
Konuya Cevap EkleYeni Konu Baslat
left > Sefer Görev Emri, Askerlik şubesinden gelen mektup.. seperator Ayarlar V right
Chaplin
mesaj Sep 28 2011, 08:43:58 PM
İleti #1

a.k.a. OhDeSu
Group Icon

Grup: Etkin Üye
Üye No.: 983

Arkadaşlar..
Askerlik görevimi 2000 yılında Bingöl'de yaptım..Bugün adresime 'Sefer görev emri' başlıklı bir mektup geldi..Yazıda en kısa zamanda en yakın askerlik şubesine başvurmam gerektiği aksi taktirde ciddi cezai işlemlerin başlatılacağı yazıyor..
Merak ettiğim konu;
Sefer görev emri'nde tekrardan eğitime mi tabii tutulacağım yoksa seferberlik halinde görevlendirileceğim yer mi belirtilecek?
Bahsedilen cezai işlem ne olabilir?

Konu başından geçmiş veya bilgisi olan arkadaşlarım cevap yazarlarsa memnun olurum..
User is offlineProfiline GitÖM
Go to the top of the page
+Quote Post
doctor_jivago
mesaj Sep 28 2011, 08:51:10 PM
İleti #2

Selam sana Bosna, minnet sana Alija
Group Icon

Grup: Veteran
Üye No.: 10,369

Savaş çıkmış ve cepheye çağırılıyorsun. oleyo.gif
Üye ForumdaProfiline GitÖM
+Quote Post
Chaplin
mesaj Sep 28 2011, 08:59:03 PM
İleti #3

a.k.a. OhDeSu
Group Icon

QUOTE(doctor_jivago @ Sep 28 2011, 09:51:10 PM) *

Savaş çıkmış ve cepheye çağırılıyorsun. oleyo.gif

nep.gif
+Quote Post
jimmorrison
mesaj Sep 28 2011, 09:02:36 PM
İleti #4

There are things known and things unknown and in between are The Doors

Grup: Üyeler
Nereden: Los Angeles California
Üye No.: 74,267

Seferberliktir o. Gidiyosun sana bir bilet veriyorlarve yerini söylüyorlar.
O bilet çagrıldıgın zaman hangı otobus fırmasına verırsen ver senı mutlaka goturmek zorunda gibi bişeyler yazıyo hatta benimkinin üzerinde
+Quote Post
goner
mesaj Sep 28 2011, 09:07:08 PM
İleti #5

Advanced Member

Üye No.: 12,833

benim bildiğim bir birliğe gönderilip 1 hafta içeride yatıp çıkıyorsun. Eğitim amaçlı ama genelde bir şey yapmıyorsun.
+Quote Post
SunGod
mesaj Sep 29 2011, 01:20:47 PM
İleti #6

Oyun hileli.
Group Icon

Grup: Uzman
Üye No.: 571

@Chaplin, askerdeyken göreviniz neydi? Yani 10 sene sonra çağırma sebeplerini merak ettim.
+Quote Post
yasuamniah
mesaj Sep 29 2011, 01:30:05 PM
İleti #7

Diline kurban...
Group Icon

Grup: Kıdemli Üye
Nereden: İzmir / Karşıyaka
Üye No.: 90,062

QUOTE(Chaplin @ Sep 28 2011, 09:43:58 PM) *

Arkadaşlar..
Askerlik görevimi 2000 yılında Bingöl'de yaptım..Bugün adresime 'Sefer görev emri' başlıklı bir mektup geldi..Yazıda en kısa zamanda en yakın askerlik şubesine başvurmam gerektiği aksi taktirde ciddi cezai işlemlerin başlatılacağı yazıyor..
Merak ettiğim konu;
Sefer görev emri'nde tekrardan eğitime mi tabii tutulacağım yoksa seferberlik halinde görevlendirileceğim yer mi belirtilecek?
Bahsedilen cezai işlem ne olabilir?

Konu başından geçmiş veya bilgisi olan arkadaşlarım cevap yazarlarsa memnun olurum..

Şöyle bir şey buldum. Başka bir siteden.

Beyler Ben askerliğimi 2005 yılında tamamladım Trabzonda İlçe Jandarmada. Olay şudur.Bu kağıt bir keresinde herkese gelen bir kağıt değildir.Ailenizde 2 erkek çocuk varsa,1 tanesine gelir.Eğer birine geldiyse diğerine gelmez.

Bu kağıdı aldıktan sonra ne yapıyoruz. Bu kağıdı alır almaz Askerlik şubesine gidiyorsunuz.Bu kağıt ile bilikte size form doldurtuyorlar ve 1 aylık seferberlik eğitimine tabi tutuluyorsunuz.Bu eğitimin nerede olacağı kağıdın üzerinde yazıyor.Ben Ankaralıyım ben Kütahyada 1 ay seferberlik eğitimi gördüm.Bunun amacı ileride olası bir terör durumunda sizi çağırıyorlar ek Asker ihtiyacı olduğundan.

Bu kağıt size geldiyse gitmezseniz arama emriniz bile çıkar.O yüzden sakın geciktirmeyin bu işi.Sanıldığı kadar saçma bir olay değil.1 Ay ek askerlik yapmış oluyorsunuz ama seferberlik kurs eğitimi veriliyor.
+Quote Post
MaTRiX
mesaj Sep 29 2011, 03:10:12 PM
İleti #8

Pucca & Garu

Nereden: Falez
Üye No.: 6,688

Benim anlamadığım adam çalışıyorsa ne yapacak? İş yerinden 1 ay izin mi isteyecek?

Komando olarak falan mı yaptınız askerliği?

Not: Ben asteğmen olarak yaptım, bize terhis olmadan önce 'sefer görev emri' yazılı bir kağıt verildi. Üzerinde seferberlik durumunda katılacağım birlik, rütbe, seferberlik parolası vs. gibi birşeyler vardı, bir tarafı da seferberlik durumunda kullanmak üzere bilet yerine geçen bir belgeydi. 2 Yıl önce karakoldan eve gelmişler, kağıt bırakmışlar. Sefer görev emrim iptal olmuş, bu belgeyi geri istediler, Allahtan saklamışım gittim geri verdim.

Bu ileti MaTRiX tarafından Sep 29 2011, 03:14:35 PM yeniden düzenlenmiştir.
+Quote Post
batigol-7
mesaj Sep 29 2011, 03:14:53 PM
İleti #9

Avant-Garde
Group Icon

Nereden: Bakırköy
Üye No.: 63,870

Geçen sene bir arkadaşıma gelmişti ama göreve çağrılmadı.
+Quote Post
sathaner
mesaj Sep 29 2011, 03:24:32 PM
İleti #10

Çalışan
Group Icon

Grup: Co. Moderator
Nereden: Mesai saatleri içerisinden
Üye No.: 62,246

Eğitim falan yok arkadaşlar.

Benim de sefer görev emrim vardı, yani herhangi bir savaşta ya da darbede direkt asker sayılacağınız bir emir o, olağan üstü bir durum yoksa hiç bir şey yapmanıza gerek yok.
3-4 sene durdu ben de o, sonra bir yazı geldi ve sefer görev emri süreniz dolmuştur, görev kağıdınızı birliğinize gönderin diye, ben de kendi askerlik şubeme geri gönderdim sefer görev emrini.

Bu ileti sathaner tarafından Sep 29 2011, 03:46:25 PM yeniden düzenlenmiştir.
+Quote Post
Chaplin
mesaj Sep 29 2011, 03:41:59 PM
İleti #11

a.k.a. OhDeSu
Group Icon

QUOTE(SunGod @ Sep 29 2011, 02:20:47 PM) *

@Chaplin, askerdeyken göreviniz neydi? Yani 10 sene sonra çağırma sebeplerini merak ettim.

Askerliğimi Yedek Subay olarak yaptım..İç güvenlik taburunda karakolda görevliydim..

Arkadaşlar bugün askerlik şubesine gittim..@jimmorrison ve @sathaner'in dediği gibi seferberlik ile ilgili bir evrak verdiler..Ayrıca seferberlik esnasında kullanmam üzere bir bilet..
Ancak bu iki gün içerisinde bir çok konuştuğum öğretmen arkadaşımın da benzer şekilde çağrıldığını ve 1 ila 30 gün arasında eğitime tabii tutularak tekrar yollandığını öğrendim..Yani yapılan yorumlar da doğru..Fakat bu çok ender görülen bir durummuş..
İlginize ve yardımlarınıza teşekkürler arkadaşlar flowers.gif

Düzeltme:Kelime hatası..

Bu ileti Chaplin tarafından Sep 29 2011, 03:42:51 PM yeniden düzenlenmiştir.
+Quote Post
efsanerhan
mesaj Sep 29 2011, 03:49:02 PM
İleti #12

Master
Group Icon

Grup: Kıdemli Üye
Nereden: Ayaklarının üstünden...
Üye No.: 63,650

QUOTE(batigol-7 @ Sep 29 2011, 04:14:53 PM) *

Geçen sene bir arkadaşıma gelmişti ama göreve çağrılmadı.

Yaklaşık 5-6 yıl önce benim de amcamın oğlu'na gelmişti. Ama ona piyango vurdu. Diyarbakır'da 1 hafta yeniden askerlik yaptı. oleyo.gif Ama eğitim, nöbet filan tutturmamışlar. Anlayacağınız paso yatmışlar. flaugh.gif Formalite icabı gitmişler. whistling.gif Hatta 2 yıl sonra aynı yere, yeniden göreve cağrıldı ama daha sonrada iptal edilmişti. flaugh.gif

Ekleme: Chaplin hayırlı teskereler. flaugh.gif

Ekleme 2 : @SunGod, bizimki er olarak gitti, er (hürgeneral) olarak geldi. flaugh.gif

Bu ileti efsanerhan tarafından Sep 29 2011, 04:09:57 PM yeniden düzenlenmiştir.
+Quote Post
SunGod
mesaj Sep 29 2011, 03:58:49 PM
İleti #13

Oyun hileli.
Group Icon

Grup: Uzman
Üye No.: 571

Tekrar meraktan soruyorum smile.gif

Bu eğitim dönemi vs.. sırasında rütbeniz ne oluyor? Ya da böyle gidenlerin rütbesi ne olmuştu?
+Quote Post
TRWW
mesaj Sep 29 2011, 04:00:00 PM
İleti #14

Member
**

Üye No.: 64,027

Benim bildiğim kadarı ile burada bahsedilen eğitim, "Personel Seferberlik Tatbikat"ı olarak adlandırılmaktadır. e-Devlet şifresi ile size ait bir görev olup olmadığını buradan kontrol edebilirsiniz:
https://www.turkiye.gov.tr/personel-seferbe...bikat-sorgulama

Size gelen Seferberlik Görev Emri ise olası bir savaş/seferberlik durumunda 6 saat içerisinde yola koyularak en çok 48 saat içerisinde orada yazılı bulunan görev yerinizde olmanız gerektiğini belirten emirdir. En yakın askerlik şubesine giderek imza karşılığı size tebliğ edilir.

Bu emir savaş/seferberlik durumunda etkin olmaktadır. Bir nevi yedekte bulunan askeri personelsinizdir.

Yakın zamanda aynı emir bana da ulaştı, askerlik şubemden tebligatımı aldım. Bundan dolayı biraz tecrübeliyim. smile.gif

Not: Burada yazılanların teyit edilmesi gereklidir. Hukuki açıdan hiçbir geçerliliği yoktur.

Bu ileti TRWW tarafından Sep 29 2011, 04:32:47 PM yeniden düzenlenmiştir.
+Quote Post
yabani
mesaj Sep 29 2011, 04:02:14 PM
İleti #15

Mafi Kalbi Gayrullah
Group Icon

Grup: Emekli
Nereden: Keçi-Armut-Yabani Diyarı
Üye No.: 659

Gelen bildiride belirli bir askerlik şube adı varsa oraya, yoksa kendi askerlik şubene (yada en yakın hangisi varsa ona) gidip, "sefer görev emrim gelmiş, nereden alıcam" diyorsun, seni herzamanki gibi bekletip eline bir kağıt parçası tutuşturacaklar, 20 yıl o kağıdı cüzdanında taşıdıktan sonrada atacaksın. o kadar.

Not: cüzdanda taşıma şartı yok oleyo.gif
+Quote Post
2 Sayfa V  1 2 >
Konuya Cevap EkleYeni Konu Baslat
1 kullanıcı bu başlığı okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanıcı)
0 Üye:

rss Basit Görünüm Şuan: 2nd September 2014 - 03:58:37 PM