left DivX Sinema Forum logo_right

Hoşgeldin Misafir ( Giriş | Kayıt Ol )

Sinema Filmleri

Akvaryum filtre malzemeleri

Konuya Cevap EkleYeni Konu Baslat
left > Akvaryum filtre malzemeleri, kullandığınız ve memnun kaldığınız! seperator Ayarlar V right
webdr
mesaj Oct 3 2011, 04:50:41 PM
İleti #1

buruş lee, oğlu var bilender lee
Group Icon

Grup: Kıdemli Üye
Üye No.: 28,583

Merhaba,

Biliyorum ki akvaryumla ilgilenen çok kimse var, ne tarz bir filtre ve filtrede ne gibi ürünler kullanıyorsunuz, ne gibi faydalarını gördünüz.

Burada önemli olan tecrübelerinizden yararlanabilmek...

Şu anda sump içinde biyolojik filtrasyon için seachem pond matrix kullanıyorum, benzeri ürünlerden daha ucuz ve bir o kadar da etkili, etkisini ölçebilmek için nitrat, nitrit gibi testlere ihtiyaç var ancak şu ara balıkların mutlu olduklarını söyleyebilirim.
User is offlineProfiline GitÖM
Go to the top of the page
+Quote Post
umudovski
mesaj Oct 3 2011, 04:58:56 PM
İleti #2

Avukat
Group Icon

Grup: Veteran
Üye No.: 21,548

Hocam balıklar hakkında da bilgi verebilirsen hangi malzeme vb bilgileri daha rahat yazabiliriz aslında.

Ben dış filtre olarak Jebo marka Çin malı filtreler kullanıyorum. Isıtıcı kesinler Jager. İnanılmaz iyi bu konuda. smile.gif Akvaryuma konulan malzemeler bin tane hangisini saysam ki. smile.gif
+Quote Post
Tyke
mesaj Oct 3 2011, 05:04:28 PM
İleti #3

Just Tyke
Group Icon

Grup: Etkin Üye
Nereden: Mersin
Üye No.: 69,663

Bu biraz kullanılan filtre sistemi, akvaryum boyutu, akvaryumdaki canlı yükü vs bir çok konu hakkında bilgi gereken bir mevzu. Hatta bütçe bile bu konuda etkilidir.

Bahsettiğiniz filtre malzemesi bitkili bir akvaryumda kullanılırsa bitkilerin ihtiyacı olan bazı maddelerin gereğinden hızlı ortadan kaybolmasına sebep olur.
+Quote Post
webdr
mesaj Oct 3 2011, 05:45:26 PM
İleti #4

Group Icon

Hocam balıklar hakkında da bilgi verebilirsen hangi malzeme vb bilgileri daha rahat yazabiliriz aslında.

Japon besliyorum (Altınbaş ve tül kuyruk) akvaryum 60 litre 7 tane balık. Siz ne besliyorsunuz?

Ben dış filtre olarak Jebo marka Çin malı filtreler kullanıyorum. Isıtıcı kesinler Jager.

Yarım ton tanka sanki sump daha iyi gitmez mi? Isıtıcı benim Atman 100..

Akvaryuma konulan malzemeler bin tane hangisini saysam ki.

Olmazsa olmazlar mesela... Dış filtreyi siz doldurmuyor musunuz? Şöyle girişten çıkışa doğru filtre malzemelerini sıralayarak başlayın, eleştirelim hemen smile.gif

Bu biraz kullanılan filtre sistemi, akvaryum boyutu, akvaryumdaki canlı yükü vs bir çok konu hakkında bilgi gereken bir mevzu.

Bunların hiçbir zaman standartı olmaz ki, o yüzden kendi filtre sisteminizi anlatmanızı istedim. Siz mesela akvaryumunuz, filtre sisteminiz, böylece birbirimize katarız birşeyler...

Bahsettiğiniz filtre malzemesi bitkili bir akvaryumda kullanılırsa bitkilerin ihtiyacı olan bazı maddelerin gereğinden hızlı ortadan kaybolmasına sebep olur.

Bunu anlayamadım, bahsettiğim madde, ağır metal tutucu ya da iyon tutucu değil, biyolojik filtrasyon için içerisindeki boşluklarda bakteri kolonileri oluşmasını sağlayan, sera siporax ve eheim substrat gibi bir madde, bunun dışında bir özelliği yok tek avantajı o boşlukların gerçekten çok fazla alan sağlaması.

Hatta şöyle söyleyim, akvaryumda yine filtrasyon amaçlı şanslı bambu yetiştiriyorum, bu maddeyi koyduktan sonra gelişimlerinde ne artma ne azalma var, hatta biraz daha fazla kök çıkarmışlar gördüğüm kadarıyla.
+Quote Post
TeRLiK
mesaj Oct 3 2011, 06:43:02 PM
İleti #5

Kırgın...
Group Icon

Üye No.: 15,244

Bende de 200 litre akvaryum, 2 sepetli atman dış filtre var. Malzemeleri de seramik - elyaf - elyaf- bio ball - elyaf olarak sıraladım.

Akvaryumun ilk kurulumunda karbon kullanıp 1 ay sonra çıkartıyorum. Başka da malzeme kullanmadım.
+Quote Post
Tyke
mesaj Oct 3 2011, 07:07:27 PM
İleti #6

Just Tyke
Group Icon

Nereden: Mersin
Üye No.: 69,663

QUOTE(webdr @ Oct 3 2011, 06:45:26 PM) *

Bunu anlayamadım, bahsettiğim madde, ağır metal tutucu ya da iyon tutucu değil, biyolojik filtrasyon için içerisindeki boşluklarda bakteri kolonileri oluşmasını sağlayan, sera siporax ve eheim substrat gibi bir madde, bunun dışında bir özelliği yok tek avantajı o boşlukların gerçekten çok fazla alan sağlaması.

Hatta şöyle söyleyim, akvaryumda yine filtrasyon amaçlı şanslı bambu yetiştiriyorum, bu maddeyi koyduktan sonra gelişimlerinde ne artma ne azalma var, hatta biraz daha fazla kök çıkarmışlar gördüğüm kadarıyla.

Şöyle söyliyeyim Siporax, eheim substrat ve seachem pond matrix sadece sudaki amonyak ve nitrit'i çok hızlı bir şekilde nitrata çevirmekle kalmaz ayrıca nitrat'ı da parçalar. Yoğun olmalarından dolayı bu işlemler çok hızlı gerçekleşir. Bunun için bitkili akvaryumlarda sera biopur tarzı daha az yoğun olan seramik malzeme kullanılması gerekir.

Şanslı Bambu bitkisi besin ihtiyacı çok düşük olan bir bitkidir bu nedenle arada farkı anlamanız zor olur. Fakat orta ve üst seviye bitkilerde aradaki farkı çok rahat bir şekilde anlarsınız.
+Quote Post
umudovski
mesaj Oct 3 2011, 11:36:34 PM
İleti #7

Avukat
Group Icon

Grup: Veteran
Üye No.: 21,548

QUOTE(webdr @ Oct 3 2011, 06:45:26 PM) *

Japon besliyorum (Altınbaş ve tül kuyruk) akvaryum 60 litre 7 tane balık. Siz ne besliyorsunuz?

Ben dış filtre olarak Jebo marka Çin malı filtreler kullanıyorum. Isıtıcı kesinler Jager.

Yarım ton tanka sanki sump daha iyi gitmez mi? Isıtıcı benim Atman 100..

Akvaryuma konulan malzemeler bin tane hangisini saysam ki.

Olmazsa olmazlar mesela... Dış filtreyi siz doldurmuyor musunuz? Şöyle girişten çıkışa doğru filtre malzemelerini sıralayarak başlayın, eleştirelim hemen smile.gif

Bu biraz kullanılan filtre sistemi, akvaryum boyutu, akvaryumdaki canlı yükü vs bir çok konu hakkında bilgi gereken bir mevzu.

Bunların hiçbir zaman standartı olmaz ki, o yüzden kendi filtre sisteminizi anlatmanızı istedim. Siz mesela akvaryumunuz, filtre sisteminiz, böylece birbirimize katarız birşeyler...

Japon besliyorsunuz balık sayınız bir kere inanılmaz fazla. Japon balığı havuz balığıdır ve normal ölçüler her 25 litre su için 1 japon öngörür. Sizde en az 4 japon gitmeli akvaryumdan. Bu kadar fazla japon beslerseniz balıklarınız için sıkıntı olur bundan emin olabilirsiniz. sad.gif

Ben sump sistemlerini güvenilir bulmuyorum taşma ihtimali her zaman var. Dış filtre en sağlıklısı. smile.gif Benim dış filtremde en üstte elyaf ve sünger var alt sepette karbon sonraki sepetlerde ise seramik ve elyaf. Onun dışında kaya kullandım malawiler için ama suyun PH değerini beğenmeyince iptal ettim. smile.gif

Yalnız japon besleyen ve japon balıklarını fazla araştıran birisi olarak söylemeliyim ki balık sayınız gerçekten çok fazla. Akvaryumunuz bu kadar sayıda japon için en az 200 lt. olmalı.
+Quote Post
webdr
mesaj Oct 4 2011, 12:13:57 AM
İleti #8

Group Icon

Şöyle söyliyeyim Siporax, eheim substrat ve seachem pond matrix sadece sudaki amonyak ve nitrit'i çok hızlı bir şekilde nitrata çevirmekle kalmaz ayrıca nitrat'ı da parçalar. Yoğun olmalarından dolayı bu işlemler çok hızlı gerçekleşir. Bunun için bitkili akvaryumlarda sera biopur tarzı daha az yoğun olan seramik malzeme kullanılması gerekir.

Şanslı Bambu bitkisi besin ihtiyacı çok düşük olan bir bitkidir bu nedenle arada farkı anlamanız zor olur. Fakat orta ve üst seviye bitkilerde aradaki farkı çok rahat bir şekilde anlarsınız.

Bu konuyu çok araştırdım, nitratla ve nitrit ile beslenen bitkileri (akvaryumun bu bileşiklerden arındırmak için), hangi orta üst seviye bitki nitrat veya nitritle besleniyor? Şanslı bambu'nun özelliği nitratı kullanmasıdır diye biliyorum.

Malzemeleri de seramik - elyaf - elyaf- bio ball - elyaf olarak sıraladım.

Akvaryumun ilk kurulumunda karbon kullanıp 1 ay sonra çıkartıyorum. Başka da malzeme kullanmadım.

Gerçi 1 ayda çıkartıyorsunuz ancak çok fazla elyaf var, alt kattaki elyaflar çabuk tıkandığı için belki debi düşme sorunu yaşıyorsunuzdur.

Biobalların o kadar faydalı olmadığından bahsedilir. Onun yerine biyolojik sünger ya da bahsettiğim seachem matrix kullanabilirsiniz.

Karbonun filtrede durma süresi çok fazla, 1 hafta 10 gün sonra tuttuğu maddeleri suya salmaya başlıyor. Şu hayvanlar günü yazısında bahsettiğim bir dükkan var, orada seachem purigen var, 25 tl'den 11 tl'ye düşmüş, ömürlük, ondan deneyebilirsiniz.

Bu doğrultuda sıralama şöyle olsa

Seramik - Bulaşık Teli - Biyolojik Sünger - Elyaf ?

Japon besliyorsunuz balık sayınız bir kere inanılmaz fazla. Japon balığı havuz balığıdır ve normal ölçüler her 25 litre su için 1 japon öngörür. Sizde en az 4 japon gitmeli akvaryumdan. Bu kadar fazla japon beslerseniz balıklarınız için sıkıntı olur bundan emin olabilirsiniz.

Hocam ben bu işe eşimin fanusta 1 japonla eve gelmesinden sonra başladım, baktım ki olacak gibi değil, hayvan acı çekiyor, olay taaa buralara geldi ben 10 litreye 1 japon mantığını güdüyorum. Neticede 25 litre bir kural olmadığı gibi, ne kadar fazla alan bırakırsak gelişmelerinde o kadar yardımcı oluruz biliyorum..

Ben sump sistemlerini güvenilir bulmuyorum taşma ihtimali her zaman var. Dış filtre en sağlıklısı. Benim dış filtremde en üstte elyaf ve sünger var alt sepette karbon sonraki sepetlerde ise seramik ve elyaf. Onun dışında kaya kullandım malawiler için ama suyun PH değerini beğenmeyince iptal ettim.

Taşırma sistemi vs... Birgün gerçekten çok hırs yaptım (ne adamlar sump yapıyor dedim, ben mi yapamıyacağım), gittim camcıya cam kestirdim.. Silikon aldım ... Sumpu yaptım.. Yüz defa elektirikler kesilmiş provası yaptım... Ölçtüm tasarladım.. Bir sıkıntı olmadı.. Akvaryumun en zevkli yanı DIY projeler...200 litre tankım olsa (en az, yapmayı düşündüğüm akvaryum bu) kesin sump kulllanırdım..

Sizin filtrede de (giriş neresi bilmiyorum ama) her iki uçta elyaf var, çıkış doğruda bence girişte elyaf doğru değil bence, karbonun uzun süre kalması ise hiç doğru değil. Terlik'e önerdiğim medyayı öneririm size de..

Hatta seachem purigen ile ilgili şu yazıya bakın, adam çamaşır suyu ile yıkıyor vs.. ömürlük kullanım sunuyor..
http://www.aquariumadvice.com/articles/art...igen/Page1.html

Kaya derken canlı kaya mı edindiniz?
+Quote Post
BronzER
mesaj Oct 28 2011, 04:10:16 PM
İleti #9

too Lost in you...
Group Icon

Nereden: Eskişehir
Üye No.: 63,730

En başta kesinlikle dış filtre kullanmanızı öneririm.
Hem daha temiz oluyor hem de akvaryum içini meşgul etmiyor böylece.
+Quote Post
webdr
mesaj Oct 28 2011, 04:25:01 PM
İleti #10

Group Icon

Meşgul etmek derken?
+Quote Post
S@S@
mesaj Dec 20 2011, 12:39:46 PM
İleti #11

Advanced Member

Grup: Üyeler
Üye No.: 63,606

Fluval 205 dış filtre aldım. Ancak şu an tedarik sürecinde. (Sağolsun Hepsiburada tongue.gif ) Hakkında çok iyi yorumlar gördüm. Kullanan arkadaşlar var mı? İnşallah memnun kalırım.
+Quote Post
BronzER
mesaj Dec 23 2011, 01:20:55 PM
İleti #12

too Lost in you...
Group Icon

Nereden: Eskişehir
Üye No.: 63,730

QUOTE(webdr @ Oct 28 2011, 04:25:01 PM) *

Meşgul etmek derken?

Gereksiz büyüklükte iç motor, borular v.s.
+Quote Post
S@S@
mesaj Dec 24 2011, 10:18:31 PM
İleti #13

Advanced Member

Grup: Üyeler
Üye No.: 63,606

Filtre arayan arkadaşlar Fluval 205 dış filtre kullandığım ve gördüğüm en iyi filtre. Gram ses yok. Oldukça iyi işçiliği var. 3 yıl bütün parçaları garantili. İtalyan malı. Kesinlikle ihtiyacınız varsa tavsiye ederim. Bundan önce Life-Tech kullandım. Fluval'ın yanından bile geçemez. 250 litrelik akvaryumum için kullanıyorum.
+Quote Post
Konuya Cevap EkleYeni Konu Baslat
1 kullanıcı bu başlığı okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanıcı)
0 Üye:

rss Basit Görünüm Şuan: 29th July 2014 - 04:44:29 PM