left DivX Sinema Forum logo_right

Hoşgeldin Misafir ( Giriş | Kayıt Ol )

Sinema Filmleri

Geri Hizmet ve Çürük Raporu Hakkında

2 Sayfa V  1 2 >  
Konuya Cevap EkleYeni Konu Baslat
left > Geri Hizmet ve Çürük Raporu Hakkında seperator Ayarlar V right
detays
mesaj Nov 6 2011, 09:03:28 PM
İleti #1

RaMMS+EiN

Grup: Üyeler
Üye No.: 5,326

Alerjik astım hastasyım.
Özellikle alerji kısmı beni mahvediyor evsel koşullarda bile.
Astım olarak ise şapkasız çıkmam abi misali ventolinsiz çıkamıyorum sokağa.
Tüm bunların yanında bir de obsesif kompulsif demişti 2-3 sene önce doktor.
Hoş hala devam ediyor. Gerçi As Good as It Gets filmindeki gibi yoğun bir obsefif değilim çok şükür ama bazen sıkıntı verecek şekilde rahatsız edebiliyor beni.

Neyse efendim sorum şu;
Tüm bu başı bitten kurtulmayan moddaki ben için askerde ne gibi bir durumla karşı karşıya kalırım.
Geri hizmete mi atarlar yoksa çürük raporu mu verirler.

Gerçi amacım çürük raporu değil. Aksine asla düşünmediğim bir olgu.
Ama evde bile bazen benim yaşamımı kısıtlayan bu olguları askerde düşününce eyvah diyorum.
Kısacası her ihtimali gözönünde tutmak istiyorum.
Gerçi hizmette ise ne gibi durum bekler beni.

Cevaplar için şimdiden teşekkürler.

Bu ileti detays tarafından Nov 6 2011, 09:03:49 PM yeniden düzenlenmiştir.
User is offlineProfiline GitÖM
Go to the top of the page
+Quote Post
dracarys
mesaj Nov 6 2011, 09:26:52 PM
İleti #2

Master

Nereden: nikomedya
Üye No.: 94,740

Geçmiş olsun...
Astımın durumuna göre normal bir askerlikten çürük raporuna kadar her şey olabilir.Astım hastalığınızın boyutu belirler bunu.Bunun için nefes testi yapılır bakılır duruma.Egzersin tetiklemesine bağlı astım var ise eğer o zaman çürük raporu muhtemel olur.Ama benim şahsi fikrim spor dan raporlu olacak şekilde askerlik yapmaya yollarlar gibime geliyor.
+Quote Post
Önder
mesaj Nov 6 2011, 09:31:27 PM
İleti #3

Master
Group Icon

Grup: Etkin Üye
Nereden: Smyrna
Üye No.: 67,888

Geçmiş olsun;

İleride iş hayatını veya sosyal hayatını etkilemeyecekse macera aramana gerek yok. Bence önceliğin "Sağlık Raporu ile Teskere" almak olmalıdır.

Askerde geri hizmete geçmenin garantisi asla olmayacaktır. En iyi ihtimalle Revirci, Yazıcı ,Depocu, Koğuşçu olabilirsin. Ama depocu veya koğuşçu olman tozdan dolayı sağlığına kötü yönde etki eder. Yazıcı ve Revirci olmak ise çok düşük bir ihtimaldir.

Bu ileti Ö.N.D.E.R tarafından Nov 6 2011, 09:33:19 PM yeniden düzenlenmiştir.
+Quote Post
melmur
mesaj Nov 6 2011, 09:31:59 PM
İleti #4

BabazuLA
**

Üye No.: 65,686

Geçmiş olsun diyorum öncelikle. smile.gif Obsesif kompulsif acemi birliğinde duyduğum kelime ordan tanıdım. Büyük olasılıkla çürük verirler acemiliği yaptıktan sonra. Yaşadığım tabur tecrübesi ile sabit.
+Quote Post
detays
mesaj Nov 6 2011, 09:54:26 PM
İleti #5

RaMMS+EiN

"Sağlık Raporu ile Teskere" nedir. ? İlk defa duydum.
Yok zaten dediğim gibi asla düşünmediğim ve istemediğim bir durum çürük durumu ama olabilitesi varsada öğrenmek isterim hali ile.
Çünkü cidden bazı evreler evde o kadar kontrollü olmamıza rağmen alerji durumu beni delirtme noktasına geliyor maalesef.

Obsefif olarak ise ananem vefat ettikten sonra başlamıştı.
Şu sıralar babam vefat etti. Zaten bu tarz psiklojik hastalıklar travma ile hız alıyor ve çıkıyor.
Zaten genel olarak sorma sebeblerim bunlardı.
Sonra asker ben oraya gitmem, onu yapmam deyip bazı şeyleri çift olarak tekrar yapan birinin askerliği herhalde 10 yılda bitmez.
+Quote Post
Önder
mesaj Nov 6 2011, 10:21:16 PM
İleti #6

Master
Group Icon

Grup: Etkin Üye
Nereden: Smyrna
Üye No.: 67,888

QUOTE(detays @ Nov 6 2011, 09:54:26 PM) *

"Sağlık Raporu ile Teskere" nedir. ? İlk defa duydum.
Yok zaten dediğim gibi asla düşünmediğim ve istemediğim bir durum çürük durumu ama olabilitesi varsada öğrenmek isterim hali ile.
Çünkü cidden bazı evreler evde o kadar kontrollü olmamıza rağmen alerji durumu beni delirtme noktasına geliyor maalesef.

Obsefif olarak ise ananem vefat ettikten sonra başlamıştı.
Şu sıralar babam vefat etti. Zaten bu tarz psiklojik hastalıklar travma ile hız alıyor ve çıkıyor.
Zaten genel olarak sorma sebeblerim bunlardı.
Sonra asker ben oraya gitmem, onu yapmam deyip bazı şeyleri çift olarak tekrar yapan birinin askerliği herhalde 10 yılda bitmez.

Çürük demek hoşuma gitmediği için öyle bir cümle kurmuştum.
+Quote Post
_Pisces_
mesaj Nov 6 2011, 10:31:15 PM
İleti #7

Advanced Member

Nereden: İzmir
Üye No.: 51,172

"Sağlık Raporu ile Teskere" almak çürük almak oluyor.

Askerlik meclisine girip orada muayene olmadıysanız bu şikayetlerinizi orada mutlaka belirtin, hatta varsa sağlık raporlarınızı yanınızda götürün. Bu raporları mutlaka orada sunun. Ha muayene olduysanız ve "sağlam" olarak sınıflandıysanız tek şansınız şikayetleriniz baş gösterirse birlikte muayene olmak.

Çürük raporu almak öyle kolay değil. Vicdani retçiler olabilir ama askerlik yasal olarak bir görev olduğu kadar sizin bir hakkınız.
+Quote Post
DIPTE
mesaj Nov 6 2011, 10:44:43 PM
İleti #8

Advanced Member

Üye No.: 59,731

Büyük ihtimalle çürük raporu verirler geri hizmette sağlık açısından sıkıntı yaşayabilirsin grip bile olsan askerde acayip eziyet ediyorlar.
+Quote Post
webdr
mesaj Nov 6 2011, 10:51:36 PM
İleti #9

buruş lee, oğlu var bilender lee
Group Icon

Grup: Kıdemli Üye
Üye No.: 28,583

Geri hizmete mi atarlar yoksa çürük raporu mu verirler.

Benim acemi birliğimde şizofren, güneş allerjisi vs... sorunları olan arkadaşlar vardı hatta bir tanesi epileptik atak (sara hastası) geçirmişti... Tüm bunlar acemi birliğine nasıl gelmişti ?

Acemi birliğinde kalp hastası olduğunu (Aort Yetmezliği) söyleyen bir arkadaş vardı, çoğu kimsenin benzeri sıkıntıları olduğu için (bir şekilde)! tabi tabi der geçerdik, neyse bir gün operasyona çıkarken, u1300 üzerinde gidiyorum, ızgara tahtadan gluteuslarım acımış, elemanı gördüm, meğerse benimle aynı birliğe düşmüş ancak birliğe düştükten sonra sevk istemiş, GATA'ya gitmiş, adam askerlik bitene kadar yatmıştı. Büyük ihtimalle şizofren olan kardeşimde askerliğini tamamlamamıştır.

Gelelim sizin rahatsızlıklara OK bozukluk ve Astma, yoklamaya gittiğinde bu sıkıntılarla seni hastaneye gönderirler, hastaneye gittiğinde oradaki doktor arkadaşlar sana rapor yazabilirler, ...... 209389904854 nolu durumdan dolayı fiziksel güç gerektiren eylemlerden uzak durması ve askerliğini yapması uygundur gibi (silahlı nöbet tutmaya kadar yazabilir) ya da git 1 sene sonra gel seni bir daha muayene edelim diyebilirler..

Velevki bu rahatsızlıklarla ve aldığın raporlarla askere gittin, geri hizmette kalırsın doğrudur, rahat eder misin? Net bir şey şöyleyemem, multifaktöriyel, yani komutanından tut askerlik yaptığın yere kadar değişir!

Askerde kötü oldun ne olacak? Revire çıkarsın, revire raporlarını götür, doktor kardeşim seni sevk eder, hastane duruma bakar ya seni GATA'ya gönderir ya da yeni bir raporlar ya da ilaçlarla tedavi edip, birliğine gönderir.
+Quote Post
trmisaki
mesaj Nov 6 2011, 10:56:53 PM
İleti #10

Member
**

Üye No.: 67,586

Askerde benim bir arkadaşımda astım çıkmıştı. Çıkmıştı diyorum çünkü arkadaş acemi birliğini sağlam olarak, Manisa-kırkağaç 'ta yapmıştı. Usta birliğine geldik, 2 ay falan sonra göreve çıktığımızda rahatsızlanmıştı. Hastaneye yatırıldı, astım dendi. Fakat arkadaşa çürük vermediler. Timden aldılar, nizamiye çavuşu yaptılar. Orada hastalık yönünden sıkıntıda çekmedi ,askerliğinide yapmış oldu. Belki Size de hastalık yönünden rahat edebileceğiniz böyle sabit bir görev yeri verip orada askerlik yapmanızı sağlayabilirler.

not : Kelime ekledim.

Bu ileti trmisaki tarafından Nov 6 2011, 10:59:48 PM yeniden düzenlenmiştir.
+Quote Post
tarumoloji
mesaj Nov 6 2011, 11:07:42 PM
İleti #11

Gözlerini Kırpmayı Unutma

Nereden: Dünya
Üye No.: 34,362

Sen gitmeden işini sağlama al, nizamiyeden içire girince her şey olabilir, bakınız her şey diyorum orada kurallar falan çok değişkendir çünkü.
Üye ForumdaProfiline GitÖM
+Quote Post
Stakeout
mesaj Nov 6 2011, 11:19:25 PM
İleti #12

Member
**

Üye No.: 118,274

Sağlıkçıydım askerde.. Askerliğini yapamaz raporunu aldığım iki üç kişi vardı. Bu arkadaşlarda uzun dönem ve en az 5-6 aylık askerdi. Hatta bir arkadaşı da beynindeki tümör yüzünden İstanbul Gata'ya gönderdik. Derdini anlatış şeklin çok önemli askerde. Yanında rapor varsa ve karşındaki komutanı haklı olarak ikna edebiliyorsan sorun yok. Bu konuda çok şey yaşadım. Hastalık konusunda orada ne gibi durumlarla karşılaşırsın bunu bilemem. Çünkü askerliğini yapacağın yerle ilgili bir şey bu. Değişkenlik gösterir. Her yer her koğuş farklı. Ama kesinlikle kafanda bu konuda bir sıkıntı olmasın bir şekilde yoluna girer. Yukarıda Pisces'in dediği gibi raporlarını muhakkak yanında götür. Çok çok önemli.
+Quote Post
detays
mesaj Nov 6 2011, 11:34:48 PM
İleti #13

RaMMS+EiN

Cevaplar için teşekkürler.
Az da olsa kafama birşeyler oturdu.
Amacım askere gitmek tabiiki. Nihayetinde vatani görevimiz.
Ama özellikle alerjik astımı olan varsa veya etrafında olan varsa arada sırada ne çektiklerini bilen bilir.
Özellikle ortalama olarak herşeyin eşit ve genelde yürü ya kulum olan askerlik ortamında bu hastalığımın beni fazlasıyla hatta aşırı derecede zorlayacağından tereddüt ettiğim için böyle bir konu açma gereği duydum.

Zaten bu sene mezun olunca kısmetse kısa dönem yapacam bir değişiklik olmazsa.
Buna rağmen 6 ay bile gözümde büyüyor ne yaparım ederim diye.
Mesela yün battaniyeler bile bana alerji yapıyor. Askerde komutana "al ulan bunu bana alerji yapıyor" da diyemezsinzi ya. smile.gif
Zaten askerliğini gitmemek için uzattıkça uzatmamım sebebi bu.
Belki daha iyi olur diye diye ama nafile.
Neyse kader kısmet. Umarım hayırlısı ne ise olur.
+Quote Post
just717067
mesaj Nov 7 2011, 12:43:51 AM
İleti #14

Kahrolsun Bağzı Şeyler
Group Icon

Üye No.: 3,498

TSK yönetmeliğinin sağlık mevzuatından kendi hastalıklarının elverişsiz sayılıp sayılmadığına bakabilirsin. Obsesif Kompulsif bozukluk Ruh ve Sinir hastalıklarının D bendine girdiği için elverişsiz sayılıyor. Ama TSK tabiki bunu GATA doktorlarının onayıyla geçerli sayar. Herhalde askerlikten kaçmak için bu tarz bir hastalığı olduğunu söyleyen çok insan olacaktır. Büyük ihtimalle ciddi seviyede bir OK bozukluğunuz yoksa bu hastalıktan elverişsiz sayılmazsınız. Mevzuatta allerjik astım ile ilgili pek bir bilgi bulamadım ama GATA'da sizi yeterince bilgilendirirler.

Benim de çürük raporu almak için bir sağlık problemim bulunuyor ama öyle bir durum ki, Er ve Erbaş olarak gitsem muaf sayılıyorum ama yedek subay olarak askerliğe elverişsizim. Değişik bir durum. Bence mevzuatı okuyup bilgi sahibi olmak en iyisi.
+Quote Post
webdr
mesaj Nov 7 2011, 12:48:51 AM
İleti #15

buruş lee, oğlu var bilender lee
Group Icon

Üye No.: 28,583

"al ulan bunu bana alerji yapıyor"

Seni pamuklara sarmalar sararlar hocam, öyle güzel cümleler kurarsan. smile.gif
+Quote Post
2 Sayfa V  1 2 >
Konuya Cevap EkleYeni Konu Baslat
1 kullanıcı bu başlığı okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanıcı)
0 Üye:

rss Basit Görünüm Şuan: 20th August 2014 - 02:39:49 PM