left DivX Sinema Forum logo_right

Hoşgeldin Misafir ( Giriş | Kayıt Ol )

Sinema Filmleri

> Oda Kuralları

Sağlık odasının amacı üyelerimizin sağlık konusunda merak ettikleri noktaları aydınlatmaktır. Başlık herhangi bir tanı/teşhis/tedavi amacı gütmemektedir. Sorularınıza Cevap verecek olanlar da sizler gibi üye'ler oldukları için sorunuza cevap verilmesi gibi bir şart yoktur, aksi davranışlarda bulunan üyeler forumdan uzaklaştırılacaktır.

Karatay Diyeti önerir misiniz?

2 Sayfa V  1 2 >  
Konuya Cevap EkleYeni Konu Baslat
left > Karatay Diyeti önerir misiniz? seperator Ayarlar V right
Janus
mesaj Dec 6 2011, 05:35:45 PM
İleti #1

Kökü mâzîde âtî!
Group Icon

Grup: Root Admin
Nereden: Πτολεμαΐδα
Üye No.: 1,378

Arkadaşlar kilo vermem lazım. Kilo çoğumuzun sorunu. Son günlerin popüler diyetlerinden Karatay Diyeti'ni önerir misiniz? Hakkında bilgi sahibi olan var mı?

http://www.hurriyet.com.tr/yasasinhayat/17705862.asp?gid=245
Üye ForumdaProfiline GitÖM
Go to the top of the page
+Quote Post
prncfrn
mesaj Dec 6 2011, 05:53:06 PM
İleti #2

내가 제일 잘 나가
Group Icon

Grup: Kıdemli Üye
Nereden: İstanbul
Üye No.: 84,454

Canan Efendigil Karatay'ın kitabını okumuştum Janus. Çünkü dendiği gibi tüm beslenme şekillerine karşıt bir görüş oluşturmuştu. Şu sıralarda da kolestrol ile gündemde.
Mısır şerbeti başlığında konuşmuştuk, Karatay'în öğütlediği şey, fabrikasyon yiyeceklerden -salamdan, light ürünlere, makarnadan, simite kadar- kesinlikle uzak durmamız gerektiği. Ekmek asla yok. Muadili de yok, bunun yerine ceviz, fıstık vb. ürünleri tüketmek gerekiyor. Ara öğün kesinlikle yok. Süt ve gerçek tereyağı var, ufak omletler var. 8'den sonra meyve dahil hiçbir yiyecek yok. Pişirme yöntemleri değişik, yağı kızdırmak asla yok, ayçiçek yağı kesinlikle yok. Sadece zeytinyağına izin var sıvı olarak.

Maalesef işlenmemiş taze et ve tereyağı bulma imkanım yok. Çavdar ekmeğini çok severim, o bile yok. Ayrıca bir çok yiyeceğimiz şehirde fabrikasyon üretimi olarak karşımıza çıkıyor. Bir de pratik olmayan tariflerle öğrenci olarak uygulayabileceğim bir şey değildi. Ağzımı tutup salata yedim bunları uygulayana kadar, sonuç aldım evet. biggrin.gif

Ama ben organik yiyecek bulurum, halis dağ keçisi eti bulurum -etler otlanan hayvanlardan olacakmış, öyle fabrikada yedirilip büyütülenlerden değil- yağ dengesini kontrol ederim, pişirme yöntemlerimi ızgara ve fırın odaklı değiştirebilirim diyorsan, kitaba bir göz at derim ağabey. Tabi ki bir doktor gözetiminde...

Bu ileti prncfrn tarafından Dec 6 2011, 05:56:27 PM yeniden düzenlenmiştir.
User is offlineProfiline GitÖM
+Quote Post
leventt
mesaj Dec 6 2011, 05:54:10 PM
İleti #3

Member
**

Grup: Üyeler
Üye No.: 76,780

Aynı sorun bendede var sıkıntımı şu şekilde son verdim hızla kilo veriyorum. Arabamı kullanmıyorum gideceğim yerin uzaklığı 1-2 km ise kesinlikle yürüyorum.Akşam yemeğimi saat 19:00 da yiyorum sonra kesinlikle ağzıma hiç birşey atmıyorum (gece midem öyle kazınıyorduki ilk başlarda resmen benimle konuşuyorduki artık o da sustu alıştı yani) Akşam çay içme rituellerimide çözersem süper olacak..
+Quote Post
dracarys
mesaj Dec 6 2011, 05:55:03 PM
İleti #4

Master

Nereden: nikomedya
Üye No.: 94,740

http://www.haberturk.com/polemik/haber/693...i-mi-tartismasi

Bu link de Türk kardiyoloji derneğinin bir açıklaması var Karatay hakkında.
Ben açıkcası Karatay hocanın anlattıklarını akıl karı olarak bulmadım.Lütfen iyice araştırarak aklınıza ve bedeninize uygun diyet programını uygulayın.Karatay hocanın söyledikleri Dünya tıp literatürüne aykırı bir görüştür.Bu riski alıp almamak sizin tercihiniz olacaktır.Sonuçta uzun süreli yan etkileri konusunda herhangi bir çalışma yok.
Mesela 10 yıllık sürede kalp krizi ve felç görülme riskini azaltıyor mu arttırıyor mu gibi.
Ayrıca popüler olmak hevesiyle ortaya atılmış bir diyet programı olduğu hemen tüm doktorlar tarafından kabul görmekte.
@Janus Gizli şekere olayına çok takılmayın.Gizli şeker testi başka türlü yapılır.

Bu ileti dr12345esk tarafından Dec 6 2011, 05:58:51 PM yeniden düzenlenmiştir.
+Quote Post
webdr
mesaj Dec 6 2011, 07:13:52 PM
İleti #5

buruş lee, oğlu var bilender lee
Group Icon

Üye No.: 28,583

Hocam sen bu işin içine böyle girersen çıkamazsın, o diyeti bu diyeti şu diyeti ile olmaz! Yol yakınken aşağıda anlattığım yola bir U dönüşü çek!

Bundan bilmem kaç mesaj önce, başka bir konu başlığında daha bu konu açılmadan önce diyetisyen demişmiyim demişim! Mantık şu, hastanenin diyetisyenine gidilir, elde bilimsel açıdan kanıtlanmış diyet programları vardır onlardan bir adet temin edilir ve kendine baz oluşturursun. Üzerine ise eklemeler ya da çıkarmalar yaparsın!

Senin vücudunu senden iyi kimse bilmez! Yarın birgün bu diyet yüzünden birinin başına birşey gelir, gelmedi mi daha önce diyet kamplarında, o zaman çil yavrusu gibi dağılma modlarına girer herkes.

Bu ileti webdr tarafından Dec 6 2011, 07:14:54 PM yeniden düzenlenmiştir.
+Quote Post
SPAWN
mesaj Dec 12 2011, 06:55:17 AM
İleti #6

The X-Files Translator
Group Icon

Nereden: Nowhere, Sakhalin
Üye No.: 44,799

Sadece diyet yaparak kilo verilmez. Verilse bile çok da sağlıklı olmaz. Mutlaka ama mutlaka egzersiz yapılması gerekmektedir. Sağlıklı kilo almak için de egzersiz gereklidir.

Basitçe, aldığımız kalori, harcadığımızdan fazla ise kilo alırız. Kalori de yağdan, proteinden ve karbonhidratlardan gelir. Yaklaşık olarak, 1gr yağ 9 kal/g, 1 gr protein 4 kal/g, 1gr karbonhidrat da 4 kal/g'ye tekabül eder. Buradan hareketle günlük kalori harcama ve alma hesabınızı yapmanız gerekir. Haftalık olarak 200-500gr arası kilo vermek sağlıklıdır. Kilo almak için de aynı şey geçerlidir.

Çok fazla detaylara burada giremeyeceğim ama kalorinizin %20'sini yağdan, geri kalan %80'lik kısmı da eşit olarak karbonhidrat ve proteinlerden alabilirsiniz.

Beden yapınız da önemli. Bazımız ince yapılı, bazımız toplu ve bazımız da hibrid yapılara sahibiz. (Ectomorph, Endomorph ve Mesomorph) Bunu da göz önünde bulundurmak gerekir.

İşlenmiş yiyeceklerden, gazlı içeceklerden, cipslerden uzak durmak, sık ve az yemek, haftada bir gün özgür gün ilan etmek, mutlaka ama mutlaka egzersiz yapmak ve bol bol bol bol bol bol şu içmek işin anahtar noktaları. (O kadar "bol" yazım hatası değil smile.gif)

Herkes kardio egzersizleri yapın tavsiyesinde bulunur. Halbuki kardio egzersizlerinde genelde beden esas kalori harcama noktasına gelir. Kardiodan sonra compound egzersizler yapmak gerekir. Mesela power cleans, squat, push press gibi.

Tabi yazacak daha çok şey var ama konu çok geniş bir konu.

Bu ileti SPAWN tarafından Dec 12 2011, 06:56:37 AM yeniden düzenlenmiştir.
+Quote Post
alpalp84
mesaj Dec 12 2011, 09:23:55 AM
İleti #7

Kaptan
Group Icon

Grup: Etkin Üye
Üye No.: 8,779

SPAWN'ın yazdıklarına katılıyorum. Egzersiz çok önemli. Tempolu bir şekilde 100 veya 200 metre koşun. Biraz dinlenin tekrar koşun. Yürümeyin, yürümenin pek bir faydası olduğuna inanmıyorum. Tabi boğazıda tutmak lazım. Ama yaptığınız işe göre değişir. Komple oturarak iş yapıyorsanız az yesenizde sorun olmaz. Ama bir oraya bir buraya gidiyorsanız tabi yemeniz lazım. Biraz arayın hangi yemekte kaç kalori var, bir günde yaklaşık ne kadar kalori almanız gerekiyor hemen bulabilirsiniz. Tatlı yemeyin, yağlı yemeyin, hamur işinden elinizden geldiği kadar uzak durun (ekmek yemeden doymuyorum malesef). Her gün 1-2 km de koşarsanız en ufak kilo sorunu kalmaz.

Az yiyerek tabi kilo verilir ama biraz egzersizlede vücut azda olsa şekillenebilir. Güzel olan herşey zordur shake2.gif
+Quote Post
Mickey Mouse
mesaj Jan 16 2012, 03:41:30 PM
İleti #8

SSRI
Group Icon

Grup: Moderator
Üye No.: 66,889

Diyet ile ilgili bir sorum olacaktı. Konuyla ilgili olduğu için yeni bir başlık açmak istemedim. flaugh.gif

Spora uzunca bir süre ara verince doğal olarak hızla kilo almaya başladım. Bunun üzerine fazla kilolardan kurtulabilmek adına 30 Aralık'ta 85,3 kg ile çok sıkı bir diyete başladım. Nitekim 11 Ocak'ta 78,5 kg'ye zayıflayabildim. (aynı baskülde sabahduşu öncesi tartılıyorum)

Ancak aynı diyete sıkı sıkıya devam etmeme karşın ( fiziksel aktivite durumunda ve yemek menüsünde değişen hiçbir faktör yok)11 Ocak'taki kilomun altına inemedim. (başlangıç hedefim 75-76 kg olmak) Hergün aynı şekilde tartılmama rağmen kilom 78,3-78,6 kg arasında seyrediyor. Daha evvelde aynı diyeti yapmış ve bu şekilde bir duraksama yaşamamıştım.

Bunun sebebi ne olabilir?

+Quote Post
dracarys
mesaj Jan 16 2012, 04:01:27 PM
İleti #9

Master

QUOTE(Mickey Mouse @ Jan 16 2012, 03:41:30 PM) *

Diyet ile ilgili bir sorum olacaktı. Konuyla ilgili olduğu için yeni bir başlık açmak istemedim. flaugh.gif

Spora uzunca bir süre ara verince doğal olarak hızla kilo almaya başladım. Bunun üzerine fazla kilolardan kurtulabilmek adına 30 Aralık'ta 85,3 kg ile çok sıkı bir diyete başladım. Nitekim 11 Ocak'ta 78,5 kg'ye zayıflayabildim. (aynı baskülde sabahduşu öncesi tartılıyorum)

Ancak aynı diyete sıkı sıkıya devam etmeme karşın ( fiziksel aktivite durumunda ve yemek menüsünde değişen hiçbir faktör yok)11 Ocak'taki kilomun altına inemedim. (başlangıç hedefim 75-76 kg olmak) Hergün aynı şekilde tartılmama rağmen kilom 78,3-78,6 kg arasında seyrediyor. Daha evvelde aynı diyeti yapmış ve bu şekilde bir duraksama yaşamamıştım.

Gayet normal bir durum.Diyet yapınca vücüt bazal metabolizma hızını azaltır.Buna bağlı olarak da az yemenize rağmen kilo vermeniz yavaşlar.Ayrıca daha önce de diyet yaptığınız için vücüdunuz direnç gösterir.Kaldı ki daha önce diyet yaptığınız yaşda da değilsiniz.Yaş ilerledikçe kilo vermek zorlaşır.
Uzmanların hep uyarısıdır diyet yapıp kilo verdikten sonra asla ucunu kaçırıp tekrar kilo almayın bir daha ki sefere daha zor kilo verirsiniz diye.
+Quote Post
Mickey Mouse
mesaj Jan 16 2012, 04:05:53 PM
İleti #10

SSRI
Group Icon

Üye No.: 66,889

QUOTE(dr12345esk @ Jan 16 2012, 04:01:27 PM) *

Gayet normal bir durum.Diyet yapınca vücüt bazal metabolizma hızını azaltır.Buna bağlı olarak da az yemenize rağmen kilo vermeniz yavaşlar.Ayrıca daha önce de diyet yaptığınız için vücüdunuz direnç gösterir.Kaldı ki daha önce diyet yaptığınız yaşda da değilsiniz.Yaş ilerledikçe kilo vermek zorlaşır.
Uzmanların hep uyarısıdır diyet yapıp kilo verdikten sonra asla ucunu kaçırıp tekrar kilo almayın bir daha ki sefere daha zor kilo verirsiniz diye.

Anladım. Bu durumda zaten sıkı olan diyet programının dozajını arttıracağım. Yanlış hatırlamıyorsam bir yerde metabolizmayı hızlandırmak için kafein drajeleri kullanıldığını okumuştum. İşe yarayabilir mi?
+Quote Post
Nightstalker
mesaj Jan 16 2012, 04:25:30 PM
İleti #11

Master
Group Icon

Nereden: Altunizade
Üye No.: 25,230

Bende gaza gelip bu karatay diyeti kitabını almıştım ama, okudukça bana daha az mantıklı gelmeye başladı confused1.gif

Bununla birlikte, bütüüüüüüüüüüüün diyetler eninde sonunda gelip tek bir noktada takılı kalıyor, o da "irade". Eğer yeterince güçlü bir iradeniz yoksa hiçbir diyetin faydası olmuyor, olamaz. Öyle basında her hafta da en az bir kere çıkan "mucize diyet"lerin tamamı yalan. Yok öyle birşey.

En mucize diyet iradenize hakim olabilmek.

Az yemeyi de, çok yemeyi de irade kontrol ediyor. Spora başlayıp 1 hafta sonra bırakmakta, 10 sene hiç ara vermeden sürdürmekte irade vasıtasıyla. Hatta hiç başlayamamakta yine iradeyle.

Yani demem o ki, bizim mucize bir diyet tarifine değil, mucize bir "irade" tarifine ihtiyacımız var.

Varsa bileniniz, yazıversin bir zahmet biggrin.gif

Bu ileti Nightstalker tarafından Jan 16 2012, 04:26:29 PM yeniden düzenlenmiştir.
+Quote Post
gameofspy
mesaj Jan 16 2012, 04:27:59 PM
İleti #12

Member
**

Üye No.: 166,589

yaşıma göre sağlıklı ve ideal kilodayım. hayatımda diyet yapmadım. kendimi sınırlandırılmış hissediyorum diyetle felan. cips, kola ..vs gibi yüksek oranda doğal olmayan ürünleri nadir tüketiyorum. onun dışında günde 3-4 öğün yoğun yemek yerim.yemek seçmem, ama zeytinyağlıların, et yemeklerinin her türüsünün hastasıyım, fena da iştahlı yerim. fındık fıstık cezerye ezme büzme hiç eksik olmaz masamdan. haftada bir alkolümü de alırım.

Hayatımda inanmadım bu diyet olayına, insan yediğini eritirse zayıf ve sağlıklı kalır arkadaş, ötesini bilmem. Diyet diyet diye millet bunalıma girdi açlıktan, aç kalarak zayıflanmaz arkadaş yok öyle bir dünya. insan doyacak. doymadan mutlu olamazsınız. Hamuru az tüket, yemeği bol ye, alın size benim diyetim. hem aç kal hem mutsuz ol hem de kilolardan kurtulama, resmen çile. ben aç kalmaktansa haftada 2 gün yüzmeyi tercih ederim arkadaş. yemeğimi de yerim mis gibi;)
+Quote Post
balkir
mesaj Jan 16 2012, 05:04:18 PM
İleti #13

Member
**

Üye No.: 66,910

Haftada 3-4 gün kardio ve ağırlık çalışması yapıyorum. Her çalışmadan önce L-carnitine içiyorum. Yağlı yiyeceklerden, ekmek, tatlı ve tuzdan uzak durmaya çalışıyorum. Haftada bir gün de istediğimi yiyorum. Sonuç: 4 ayda 8,5 kilo, çok değil ama bence sağlıklı. Ağırlık da çalıştığım için verdiğim yağ oranının 8,5 kilodan çok daha fazla olduğunu sanıyorum. Çok diyet denedim, ama sporsuz olmuyor, kilo verseniz de fazlasıyla geri alıyorsunuz.
+Quote Post
bizarro
mesaj Jan 16 2012, 05:23:44 PM
İleti #14

New Member
*

Üye No.: 67,859

Açıkçası ben karatay diyetine türk kalp vakfından daha çok güveniyorum.Kitabı bende okudum.Bazı yerler olmasada çoğu yerin doğru olduğuna inanıyorum.Belki aranızda bilen varsa food matters diye bir belgesel var.Adamlar diyorki "Sen ne yersen osun" kolestrolun vücut için gerekli birşey olduğunu kanıtlarıyla gösteriyorlar ve ilaç firmalarının kolestrolün asıl kaynağı yani karaciğere inmesi gerekirken sadece kolestrol düzeyini dengeleyici ilaçlar çıkardıklarından bahsediyorlar.Demek istediklerini basite indirgemek gerekirse karaciğeri iyileştirmiyorlar sadece dengeli bir durumda tutuyorlar ne iyi nede kötü.Bu yüzden insanlar sürekli kolestrol ilaçları kullanmak zorunda kalıyorlar.Bu sayede cepleri para doluyor.Belgeselde 1940 larda bir doktorun kendi kanser hastalarının sadece beslenme şekillerini değiştirmesi ile %50 sinin kanseri yendiğinden bahsediyor.Fakat bununla ilgili kayıtlar amerikada dünyanın en büyük tıp kütüphanesinde yok.Kanserin nedenini bilmiyoruz diyorlar 1900 lerde bir doktor kanserin ne olduğunu tam anlamıyla açıklamıs ve anlatmıs.Benim aklımda kaldığı kadarı ile kanser vücudun iyileştirme mekanizmasının kontorlden çıkıp aşırı bir şekilde çalısması ve hücrelerin çoğalmasının durmaması.(tümör vb)

Bunun dışında ben kilo verecek arkadaşa şekerden ve karbonhidrattan uzak kalmasını ve spor yapmasını öneriyorum.Şekerden ve karbonhidrattan 1.5-2 ay kadar uzak durup hiç yemezsen vücudun insülin direncini kırıcak ve karnın kolay kolay acıkmayacaktır.Bunun yanında programlı bir şekilde spor yaparsan 2-3 ay içinde çok iyi derecede kilo verebilirsin.
+Quote Post
dracarys
mesaj Jan 16 2012, 06:21:04 PM
İleti #15

Master

QUOTE(Mickey Mouse @ Jan 16 2012, 04:05:53 PM) *

QUOTE(dr12345esk @ Jan 16 2012, 04:01:27 PM) *

Anladım. Bu durumda zaten sıkı olan diyet programının dozajını arttıracağım. Yanlış hatırlamıyorsam bir yerde metabolizmayı hızlandırmak için kafein drajeleri kullanıldığını okumuştum. İşe yarayabilir mi?

Kafein metabolizmayı hızlandırır doğrudur draje yerine kahve içmeyi dene daha kolay olur smile.gif
+Quote Post
2 Sayfa V  1 2 >
Konuya Cevap EkleYeni Konu Baslat
1 kullanıcı bu başlığı okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanıcı)
0 Üye:

rss Basit Görünüm Şuan: 18th September 2014 - 11:38:51 AM