left DivX Sinema Forum logo_right

Hoşgeldin Misafir ( Giriş | Kayıt Ol )

Sinema Filmleri

> Bölüm Kuralları

1-Hukukçu olmayanlar bu odada açılan iletilere hukuksal içerikli ve/veya hukuki yol gösteren cevap yazmamalıdır.

2-Gruba üye olmayan Hukukçu arkadaşların cevap verdiği başlıklara grup üyelerinden hiçkimse ayrıca herhangi bir cevap yazmayacaktır.
Hukukçu olup da gruba üye olmayanların cevaplarında hukukçu olduklarını belirtmeleri halinde iletileri silinmeyecektir.

Bu kurallara uymayan iletiler haber verilmeden silinecektir.

Hukukçular Grubu

Savcının Mütalaa Vermesi Hakkında

Konuya Cevap EkleYeni Konu Baslat
left > Savcının Mütalaa Vermesi Hakkında seperator Ayarlar V right
denizaya
mesaj Jun 1 2012, 10:52:20 PM
İleti #1

Member
Group Icon

Grup: Banned
Üye No.: 165,021

Savcının Mütalaa Vermesi Ne Anlama geliyor acaba? Malum gündemi izledim ve çok merak ettim, bundan sonraki aşamalar neler? Hemen haftaya veya kısa süre içersinde yargıç'ın kesin kararı mı beklenmeli? Savcı'nın mütalasındaki ceza istemi genelde kabul edilir mi?
User is offlineProfiline GitÖM
Go to the top of the page
+Quote Post
Janus
mesaj Jun 2 2012, 07:15:19 AM
İleti #2

Kökü mâzîde âtî!
Group Icon

Grup: Root Admin
Nereden: Πτολεμαΐδα
Üye No.: 1,378

Mahkeme sürecinin tamamlanmasıyla, iddianamesinde belirttiği hususlara ilişkin düşüncelerini açıklamasına mütalaa deniyor. Savcı tanık ifadeleri, mevcut deliller vs ışığında birisi için 1000 yıl hapis cezası verilmesini isteyebilir, ama hakim o kanaatte değilse beraat bile verir.
+Quote Post
mutlukedi
mesaj Jun 3 2012, 12:41:08 PM
İleti #3

Member
**

Grup: Üyeler
Üye No.: 90,266

Ben de teorik bilgimle şunları ekleyeyim:

Duruşma aşamasına tüm deliller değerlendirildikten, tanıklar dinlendikten sonra savcı mütalaasını veriyor. Yani mahkemenin ne yönde karar vermesi konusunda beyanını iletiyor. Daha sonra savunma makamı kendini savunuyor. En son olarak da duruşmada hazır bulunan sanığa zorunlu olarak son bir söz hakkı veriliyor. Bunların hepsi, hakimin vicdani bir kanaate ulaşması için yapılıyor. Hakim bir vicdani kanaate ulaştıktan sonra kararını açıklıyor. Hakim mütalaa ile bağlı değil. Hatta savcı beraat talep ettiği durumda, hakim, atıyorum 15 yıl verebilir.

Yargılama yapılırken belli bazı ilkeler var. Bunlardan biri de iddia makamının ve savunma makamını eşit silahlara sahip olması gerekliliği. Ülkemizde bu ne kadar sağlanıyor tartışmaya açık. 2 sene önce zorunlu olmayan stajımda bir baro dergisinde şöyle bir şey okumuştum: "C. savcılarının duruşma salonunda hakimlerin yanında oturması başlı başına savunma makamı ile eşit silahlarla donatılmadıkları anlamına gelir." Yazıda özetle savcının savunma makamına göre uygulamada daha üst konumda olduğu için hakimi daha kolay etkileyebileceğinden bahsediyordu.

Savcının temyize başvurması zorunlu değil. Ancak uygulamada hakim, savcıların talep ettiklerinden aksine bir karar verdiğinde savcılarda "görevimi gereği gibi yerine getiremedim" düşüncesi oluşuyormuş. Bu düşünce de savcının temyize başvurması ile neticeleniyormuş. Halbuki savcının temyize başvurması zorunlu değildi.

+Quote Post
FBI
mesaj Jun 3 2012, 01:04:34 PM
İleti #4

İktisadi Bilimler Fakültesi
**

Grup: Üyeler
Nereden: HD
Üye No.: 67,235

Malum gündemde Savcı, mütalaasını savunmalar tamamlanmadan önce hazırladığına göre hukukta bunun yeri var mı?

Bu ileti FBI tarafından Jun 3 2012, 01:04:58 PM yeniden düzenlenmiştir.
+Quote Post
Janus
mesaj Jun 4 2012, 11:15:03 PM
İleti #5

Kökü mâzîde âtî!
Group Icon

Grup: Root Admin
Nereden: Πτολεμαΐδα
Üye No.: 1,378

Savunmalar tamamlandı ama? Eğer şike davasını kastediyorsanız?
+Quote Post
Konuya Cevap EkleYeni Konu Baslat
1 kullanıcı bu başlığı okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanıcı)
0 Üye:

rss Basit Görünüm Şuan: 29th July 2014 - 04:44:27 PM