left DivX Sinema Forum logo_right

Hoşgeldin Misafir ( Giriş | Kayıt Ol )

Sinema Filmleri

Kim kimi seslendiriyor..

Konuya Cevap EkleYeni Konu Baslat
left > Kim kimi seslendiriyor.., perde arkası.. seperator Ayarlar V right
cat
mesaj Aug 10 2005, 04:29:01 PM
İleti #1

Lilja 4-ever
Group Icon

Grup: Etkin Üye
Üye No.: 6,808

Seslendirmelere, seslere karşı çok duyarlı olduğum içim merak ettiğim bir konuyu sizlerle paylaşmak istedim. he ne kadar dublajlı izlediğim film sayısı azda olsa yinede benim için çok dikkat çekici bir konu..bir nevi perde arkası, emeği çok fazla dile getirilmeye bir meslek..

Abdurrahman Palay - (Eski Türk filmlerinde "Nayır Nolamazların" aranan seslendirme sanatçılarından. Ama jön yönüyle tabi)

Adalet Cimcöz - (Türk filmlerinde bir esas kadın abidesi. "reca ederim bu bahsi kapatalım necdet bey" türünden replikleri selendirmiş.)

Ahmet Taşar - (Genç nesil seslendirmecilerinden .En azından sesiyle:)) Matt Damon, Leonardo Dicaprio vb.)

Alev Sezer - (Bruce Willis, Mel Gibson. Ama Sezer öldüğünden bu yana kimse Bruce Willis'i dublajlı izlemiyodur herhalde)

Ali Gül - (Yelpazesi çok geniştir. Robert De Niro, Jeremy Irons(Jeremy Irons' seslendirme zor olsa gerek:)),Danny De Vito, Laurance Fishburne, Wesley Snipes, Eddie Murphy, Anthony Hopkins'i seslendiren özellikle Hannibal Smith'i seslendiren kişidir.)

Arda Aydın - (Genellikle genç karakterleri seslendirir. Leonardo Di Caprio'ya sesi cuk oturur)

Aydoğan Temel - (Bu işin ustalarından yine. Kevin Spacey, Kevin Bacon, William Dafoe gibi oyuncuları başarıyla seslendirmesinin yanında hemen hemen her filmin kıyısında köşesinde mutlaka sesine rastlarız.)

Bedia Ener - (Birazda bayanlardan saysak.Kendisini en kolay hatırlayabileceğiniz karakter yada oyuncu diyim. Whopie Goldberg. Hayalet filminde daha çok yer etmiştir bu ses)

Bülent Yıldıran - (Tek bi tiplemesi akla gelsede. O da Taş Devri'nin Barny'si. Yinede Barny'e verdiği sesle bu işte ne kadar usta olduğunu gösteriyor.)

Çetin Tekindor - (Yine seslendirme yönüyle ele aldığımızda ağır karizmatik karakterlerin aranan sesi. Karizmanın ta kendisi. Yada oyuncu ismi vermek gerekirse Ruck Hudson, Paul Newman. Çok fazla seslendirme yaptığını düşünüyorum.)

Erol Amaç - (Mr.Spak'sız olurmu bu iş. İşte o seste budur)

Ferdi Tayfur - (Şarkıcı Ferdi Tayfur'la hiçbir akrabalığı olmamakla beraber, yine eski türk filmlerinin unutulmaz jön sesi)

Gazanfer Özcan - (Kendisini herkes tiyatrodan yada ekrandan tanısada Özcan'ın asıl uğraşlarından biriside Seslendirmedir.Uzun Yıllar Taş Devri(eski vers.) Fred'i seslendirmiştir.)

Güner Ümit - (Her ne kadar herkes onu Turnike yarışmasından tanısada kendisi yine bu işin ustalarındandır. Vakti zamanında Robin Williams'ı çok seslendirirdi.)

Haldun Boysan - (Kendisini anıtsatmak için yine aklıma direkt olarak bi karakter yada oyuncu gelmiyo ama şunu diyebilirimki Haldun Boysan bu işde bi marka denilebilecek kadar usta bi isim. Yada hatırlatmak için şunu diyebilirim. Gemide filminde Kamil, Kurtlar Vadisinde Tombalacı vs..)

Haluk Kurdoğlu - (Müthiş bi karizma daha.Yine sesini anıtmsatmak için doğrudan söyliyebileceğim bi oyuncu yok ama karizmatik bi sese sahiptir. Hakim Bey filmi desem.)

İstemi Betil - (Seslendirme yönünden ele aldığımız için olayı şöyle tanıtıyım kendisini Lotr'daki Gandalf, ya da eskilerden Kirk Douglas. Ama dahada tanımanız için meşhur namı diğer Laz Ziya)

Jeyan Mahfi Ayral - (Türk filmlerindeki esas kadın sesi desem.Yada Seni Seviyorum N-Ekrem, Nevet, Nayır, Nolamaz desem. Sesini herhalde hatırlarsınız.)

Kamran Usluer - (Karizmamı arıyodunuz? Buyrun size Kamran Usluer. Kendisini anımsamanız için Eşkıya filminin meşhur Berfo'su desem.(Nur içinde yatsın..))

Kerem Yılmazer - (HCBS saldırılarında geçen sene kaybettiğimiz Yılmazer, genellikle Ntv'deki belgeselleri seslendiriyodu..(Nur içinde yatsın..))

Mehmet Ali Erbil - (Oyunculuğunun yanısıra sesiylede seslendirdiği karakterin önüne geçen müthiş bir ses..özellikle Shrek'teki eşek ona çok uymuş diye düşünüyorum:))

Murat Şen - (Yeri gelir Johnny Depp olur, yeri gelir Keanue Revees, bazende Brat Pitt. Kısacası genç nesil oyuncuların hepsine uyar sesi. Ama en çokda Brat Pitt'e yakışır.)

Mümtaz Sevinç - (Bir Yudum İnsan'ın müthiş seslendirmecisi. Yada eskilerde Alain Delon'u seslendiren kişi.)

Müşfik Kenter - (Herkes Alf'teki sesiyle hatırlar ama o müthiş sesin kim olduğunu herkes bilir zaten)

Nur Subaşı - (Babacan bi sese sahiptir kendisi. Morgan Freeman'ı siyahi olmasına rağmen Türk hissetmemize sebep olur:)))

Okan Bayülgen - (Yine oyunculuğu kadar sesiylede bu işin hakkını veren bi isim)

Oya Küçümen - (Müzisyenliğinin yanısıra dublajdada mükemmel bir isim.Beter Böcekteki evdeki Bunalım Kız, yada Webster)

Oytun Şanal - (Uzay Yolu, Kaptan Kirk ve Dallas, J.R. vs... belki bu karakterler bişey hatırlatır. Böyle popüler karakterlere hayat veren birini bu listeye almazsak ayıp etmiş olurduk heralde:)))

Payidar Tüfekçoğlu - (Genellikle Russel Crowe, Indıana Jones'ta yada popüler haliyle Deli Yürek desek)

Rüştü Asyalı - (Olmaz böyle dedirten bi ses. Kendisini iki şekilde ele alalım. Gençlik yıllarında Keloğlan. Şimdilerde ise daha çok Trt'deki filmlerde ağır, karizmatik rollerin sesi.)

Sadettin Erbil - (Kendisi M.Ali Erbil'in babasıdır. Türk sinemasında başta Erol Taş olmak üzere birçok kötü adama sesiyle hayat vermiştir.)

Sezai Aydın - (İşte bu işin pirii. Bu işin markası.Herhalde büyük bi çoğunluk Sylvester Stallone'nin gerçek sesini bilmiyodur. Bundaki en büyük başarı kesinlikle Sezai Aydın'ındır. Sesini biraz değiştirdiğindeyse bu sefer Dustin Hoffman'a cuk oturur sesi. Bill Cosby ve Fred Çakmaktaş ise cabası zaten.)

Sezai Altekin - (Sesi hiç biyerde birbirini tutmaz. Buna en büyük kanıt Taş Devrindeki Barny(eski vers.) ile Hastane dizisindeki Sururi Bey tiplemesidir.)

Sungun Babacan - (İşte size bi marka daha. Vakti zamanında Herkülü, Kobra Takibindeki Semih, yada herşeyi geçtim Superman desem. Her zaman için aksiyon kahramanlarının aranan sesi, Tom Cruise dendimi akla gelen ilk ses. Belkide en popüler isim bu konuda.)

Tamer Karadağlı - (Oyunculukta yıldızı parlamadanda sesiyle onu bilen biliyodu zaten. Trt'deki Godfather gösteriminde Al Pacino'yu seslendirmesi oldukça başarılıydı. Bunuda ekliyim dedim..)

Toprak Sergen - (İşte şudur diyebileceğim bir karakter yok ama kendisini herkes tanıyo zaten. Reklamlarının aranan sesi)

Toron Karacaoğlu - (Yıllar sonra Cüneyt Arkın'ın kendi sesini duyduğumda hayal kırıklığına uğramamın başsorumlusu bu kişidir. Bu yönü başarılılığına işarettir.)

Volkan Ateş Akyılmaz - (Sonradan ünlü olmasına rağmen yerini bihayli sağlamlaştırdı bu işte. Genellikle Özcan Deniz'i seslendirmesiyle tanınır.)

Volkan Severcan - (Mükemmel canlı bi sesi vardır. Aynı zamanda oyuncudur kendisi.)

Yekta Kopan - (Müthiş bi ses daha. Nerden başlasak? Geleceğe Dönüş'mü, Herkul'deki yardımcı Iolus'mu, Jesse Dayı(Full House-Bizim Ev), TenTen, yada Harika Pazar'daki anlatımı mı vs... bu liste uzayıp gider.)

Ziya Kürküt - (Jim Carrey vb.karakterlere verdiği sesin yanında.T elefon Kulübesini dublajlı izleyenlere orjinalini aratmayan ses. Colin Farrel)

Liste böyle(Alfabetik:))).Elimden geldiğince göze batan, yada kulağımıza çarpan seslendirme sanatçılarını tanıtmaya çalıştım.Yanlışlıklarda olabilir. Karakterleriyle beraber eklemek istediğiniz olursa sevinirim.

Kaynak: www.beyazperde.com

User is offlineProfiline GitÖM
Go to the top of the page
+Quote Post
Jemil
mesaj Aug 10 2005, 04:59:05 PM
İleti #2

.
Group Icon

Grup: Emekli
Üye No.: 1,123

Bu listeye Parla Şenol'u da eklemeliyiz.Onun ses rengide çok belirgindi.Senelerdir de seslendirme işinde...

Ve Toprak Sergen'den ziyade, Babası Semih Sergen'i de eklemeliyiz smile.gif Semih Bey'in sesine de ayrıca biterim.Müthiştir...

Ve o listede diğer büyük isim, Çetin Tekindor. Uncle Saddam (2000)'da da editörmüş. ohmy.gif smile.gif

Bu ileti Jemil tarafından Aug 10 2005, 10:48:20 PM yeniden düzenlenmiştir.
+Quote Post
cat
mesaj Aug 10 2005, 05:04:45 PM
İleti #3

Lilja 4-ever
Group Icon

Emrah Özertem(Frodo),
Şükrü Türen(Bugs Bunny),
Burak Urans(Nemo),
Oya Küçümen(saymakla bitmez çocuk sesleri),
Ali Gül(Şeytan dizisindeki Şeytan...)
Yekta kopan(Beverly Hills 90210 da brandon...)
Fatih Özacun(Sesini hemen hemen bütün yabancı filmlerde(özellikle de polisiye) duyuyoruz...)
Engin Alkan(LOTr daki Sam. Yedi numarada Vahit Emmi yani.)

ben alf'i çok severdim dolayısıyla sesini..

Bu ileti cat tarafından Aug 10 2005, 05:05:59 PM yeniden düzenlenmiştir.
+Quote Post
Nekro
mesaj Aug 10 2005, 05:51:45 PM
İleti #4

Yapıştır!
Group Icon

Grup: Kıdemli Üye
Üye No.: 2,916

Ali Poyrazoğlu, Stuart Little'da kediyi ve Buz Devri'nde mamut'u muhteşem seslendirmiştir. Tabi bunlar şu an sadece aklıma gelenler
+Quote Post
cat
mesaj Aug 10 2005, 06:04:12 PM
İleti #5

Lilja 4-ever
Group Icon

Haluk Bilginer 'i de unutmamak lazım tabi..
Ayrıca TRT'de halen devam eden bizim evin halleri dizisindeki Ankara devlet tiyatrosu sanatçıları aynı zamanda seslendirme sanatçılığıda yapıyor..TRT'nin seslendirmedeki yeri her zaman ayrı zaten..

Bu ileti cat tarafından Aug 10 2005, 06:06:49 PM yeniden düzenlenmiştir.
+Quote Post
cat
mesaj Aug 10 2005, 06:17:17 PM
İleti #6

Lilja 4-ever
Group Icon

Bir keresinde özgür ruh adlı türkçe dublajlı bir animasyon izlemiştim..başroldeki kısrağı yanılmıyosam volkan severcan seslendirmişti (orjinalinde matt damon). orjinalinde müzikleri yorumlayan bryan adams idi. fakat şarkıları türkçeye çevirmişlerdi ve türkçesini levent yüksel yorumlamıştı. sesi aynen bryan adams ınkine benziyordu. gayet başarılıydı..

okan bayülgen i nasıl unuttum şaştım şimdi.. sad.gif

özgür ruh:
user posted image
+Quote Post
umudovski
mesaj Aug 10 2005, 09:03:24 PM
İleti #7

Avukat
Group Icon

Grup: Veteran
Üye No.: 21,548

Bu "Ali Gül" çocukluğumda izlediğim her on filmden dokuzunda seslendirme görevindeydi. Filmin sonunda yeteeeeer artıııık diye bağırdığımı hatırlarım. Bu arada gerçekten Bruce Willis'in yeni seslendirmeleri berbat....
+Quote Post
alanbates
mesaj Aug 10 2005, 09:18:56 PM
İleti #8

Member
**

Grup: Üyeler
Üye No.: 20,639

seslendirme de olduğu kadar tiyatroda da üstad rütbesine ulaşmış baykal saran ve zekai müftüoğlu'nu hatırlatmak isterim.

yaşı müsait olanlar zengin ve yoksul dizisindeki katil antoni falconetti'yi hatırlayacaklardır. işte onu seslendiren zekai müftüoğlu'nun sesi kulaklarımdan hala gitmez.

saygılar sunarım.
+Quote Post
cat
mesaj Aug 12 2005, 05:00:59 PM
İleti #9

Lilja 4-ever
Group Icon

avrupa yakasının sexi fatoşu şenay gürler in o şuh ses tonu gerçekten çok etkileyicidir.
ayrıca pepsi twist reklamında okan bayülgen ile özkan ın seslendirmeleri çok ii gitmiş(limonlar..)
bu arada araştırmadım ama merak ettiğim bişey var. bütün bir yıl boyunca vestel reklamlarındaki müşteri satıcı (ay beyefendi vıdı vıdı vıdı..ay olurmu hanfendi vır vır vır) ikilisini kimin seslendirdiği o kadar dikkat ememe rağmen çözemedim bilen varsa sevinirim..
+Quote Post
Konuya Cevap EkleYeni Konu Baslat
1 kullanıcı bu başlığı okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanıcı)
0 Üye:

rss Basit Görünüm Şuan: 2nd September 2014 - 01:20:29 AM