left DivX Sinema Forum logo_right

Hoşgeldin Misafir ( Giriş | Kayıt Ol )

Sinema Filmleri

Korumalı çoklu priz önerisi

2 Sayfa V  1 2 >  
Konuya Cevap EkleYeni Konu Baslat
left > Korumalı çoklu priz önerisi, Yüksek akım ve yıldırıma karşı korumalı seperator Ayarlar V right
Hitokiri_JohnDoeSai
mesaj Sep 21 2006, 01:16:36 PM
İleti #1

Better call Saul...

Grup: Üyeler
Nereden: Dağın başı...
Üye No.: 17,690

Arkadaşlar elimde MGE NOVA 600 AVR KESİNTİSİZ GÜÇ KAYNAĞI var ama bunun yüksek akım ve yıldırım düşmesine karşı koruma sağladığını sanmıyorum, netekim geçenlerde voltaj alçalması/yükselmesi meydana gelince Windows bozuldu, bilgisayar hiçbir şekilde açılmadı, her ihtimale karşı tamire gönderdim; harddiskte bir hasar yoktu. Bu ihtimalleri ortadan kaldırmak için yüksek akım korumalı 5li ya da 6lı bir priz almaya karar verdim. TV koruması da olması gerekiyordu. Şu ürünlere ulaştım:

1) MGE PULSAR CL 5 TEL+TV YÜKSEK AKIM KORUMASI

2) APC P5B-GR 5 ÇIKIŞLI AKIM KORUYUCU

3) APC PH6T3-GR 6 ÇIKIŞLI AKIM+TELEFON HATTI KORUYUCU

4) MGE PULSAR CL 8 TEL+TV YÜKSEK AKIM KORUMASI

4) APC PF8VNT3-GR 8 ÇIKIŞLI PROFESYONEL AKIM KORUYUCU

6) TUNÇMATİK SP-2 SURGE PROTECTOR + 4 PORT USB

Kullanan arkadaşlardan öneri bekliyorum. 1 Numara şu anda favorim. Bir de Weblebi'den alışverişi tavsiye eder misiniz?

Bu ileti Hitokiri_JohnDoeSai tarafından Sep 21 2006, 02:13:57 PM yeniden düzenlenmiştir.
User is offlineProfiline GitÖM
Go to the top of the page
+Quote Post
Dinosaur
mesaj Sep 21 2006, 01:59:18 PM
İleti #2

Oldest of Forum
Group Icon

Grup: Uzman
Nereden: Denize yakın,yeşil bir yer...
Üye No.: 27,483

Weblebiden alışverişi önermem.Hepsiburada yı tavsiye ederim..
+Quote Post
SilverShadow
mesaj Sep 21 2006, 02:10:06 PM
İleti #3

Злая Игра
Group Icon

Grup: Veteran
Nereden: Made in DP
Üye No.: 592

Ben Belkin 6'lı surge koruması kullanıyorum son derece memnunum. Telefon hattı ve kablo TV koruması da var. Fakat çok eskiden dijitalcenter'dan almıştım artık öyle bir yer yok nasıl bulunur bilmiyorum.

Alman markaları özellikle Belkin bu konularda çok iyi.
+Quote Post
Hitokiri_JohnDoeSai
mesaj Sep 21 2006, 02:15:22 PM
İleti #4

Better call Saul...

Belkın'ı ben de Ankara Metro Grossmarket'te görmüştüm bir ara. Ama Metro uygun fiyata bulduğu ürünleri sattığı için kalitesi konusunda bir fikir sahibi değilim.
+Quote Post
ash84
mesaj Sep 22 2006, 11:31:47 AM
İleti #5

Member
**

Üye No.: 62,348

Bunlar voltaj düşmelerindede işe yarıyor mu arkadaşlar yoksa sadece voltaj yükselmelerinde mi işe yarıyolar...teşekkürler..
+Quote Post
barcatamer
mesaj Sep 22 2006, 11:58:11 AM
İleti #6

Member
**

Üye No.: 25,054

Şebeke gerilimi (voltaj) dalgalarında prizlerin bir koruması yok (olamazda) . Dalgalanmalardan etkilenmek istemiyorsan regülatör (düzenleyici) özelliği olan UPS (kesintisiz güç kaynağı) kullanmalısın. (150V ile 300V arası dalgalanma olsa dahi çıkışını sabit tutması gerekir. Kasaların güç kaynaklarının da böle bir özelliği olmasına karşın, çifte önlem iyidir. ) Şebekenizde sürekli dalgalanma oluyor ise elektrik dağıtım şirketine başvur. Yoksa diğer elektrikli cihazlarınızda etkilenebilir. Bir önerim daha kasanızın güç kaynağını da iyi bir marka olmasını özellikle öneririm.(Asus, tagan vs.) Yüksek gerilim-akım çıkış korumalı olmalı ki, girişindeki her hangi bir yüksek değeri çıkışa yansıtmayarak bağlı bulunduğu birimleri korusun. (yoksa kasanın içindeki TÜM donanımları kaybedebilirsin.
Korumalı prizler sadece yüksek akımlarda hattı keserek kendisine bağlı bulunan cihazları bu akımdan yalıtıyor. (Yıldırım düşmelerinde oluşacak yüksek değerler için.) Ben de Infosec var . TV, telefon korumaları da var. Şu ana kadar sağlamlığını ve çalışıp çalışmadığını, korumasını test etme şansım olmadı.
+Quote Post
bahri1375
mesaj Sep 23 2006, 04:35:39 AM
İleti #7

Hürgeneral
Group Icon

Nereden: İzmir
Üye No.: 15,444

Biraz daha para verip düşük amperli iyi bi UPS alsanız daha mantıklı değil mi ?? (tunçmatik'i 50 ytl gördüğüm için bu tavsiyede bulunuyorum)
Ayrıca şebekenize tüm sigortaları bağladığınız yere bitane ana kaçak akım rolesi taktırmanız kısa devrelerde çok hayat kurtaracaktır wink.gif
+Quote Post
Hitokiri_JohnDoeSai
mesaj Sep 23 2006, 07:16:08 PM
İleti #8

Better call Saul...

Zaten ilk iletimde de belirttiğim gibi 600 VAlık bir UPS sahibiyim. Fakat arkadaşım bu aletin ani akım yükselmelerinde işe yaramadığını söylediği için (Dolayısıyla akım regülasyon özelliği de yok.) bu prizi almaya karar verdim. Eğer yanlış yapıyorsam söyleyiniz lütfen.

Bu ileti Hitokiri_JohnDoeSai tarafından Sep 23 2006, 07:20:44 PM yeniden düzenlenmiştir.
+Quote Post
bahri1375
mesaj Sep 23 2006, 08:21:24 PM
İleti #9

Hürgeneral
Group Icon

Özür dilerim o kısım gözümden kaçmış ( kocaman altı çizili şekilde yazılmış ama nasıl olduysa artık smile.gif )

sizin UPS niz 160V-290V aralığını destekliyor, dolayısıyla regüleli bi UPS. Size tavsiyem (benim de başıma geldi çünkü) iyi bi PSU (güç kaynağı) almanızdır. Çünkü UPS (bendeki 8ms) 4-8 milisaniyede devreye girer fakat PSU bu süreden daha kısa sürede etkileniyosa dalgalanmalardan PC kapanıp yeniden açılır ve ozaman devreye girer UPS elektrik kesilmesinde. Aldığım FSP marka PSU ise 12ms ye kadar idare ediyor elektrik dalgalanmalarında e zaten 8ms de de UPS devreye girdiği için ikisi çok iyi anlaşabiliyo wink.gif
En iyisi yeni bi PSU alın o paraya wink.gif
+Quote Post
Hitokiri_JohnDoeSai
mesaj Sep 23 2006, 08:30:02 PM
İleti #10

Better call Saul...

PSU dediğiniz Power Supply mı? (Bilgisayarın kendi güç kaynağı) Eğer öyle ise Aopen marka bir kasam ve güç kaynağım var ama teknik özelliklerini bilmiyorum. Yine de voltaj korumalı priz almamı önerir misiniz?

Bu ileti Hitokiri_JohnDoeSai tarafından Sep 23 2006, 08:30:43 PM yeniden düzenlenmiştir.
+Quote Post
bahri1375
mesaj Sep 23 2006, 09:11:34 PM
İleti #11

Hürgeneral
Group Icon

Kaçak akım rölesi denen bi alet var 2 sigorta büyüklüğünde ve evin tüm elektrik sigortaları ile şebekeden gelen elektrik arasına bağlanıyo.
Evde Tüm prizlerde topraklama hattı mevcutsa en ufak bi akım kaçağında (hani şu bazen buzdolabının boyası sıyrılmış biyerine dirseğimiz deydiğinde elektrik çarpması gibi) şebekeden gelen elektriği keserek hayatınızı kurtarır. Çalışma prensibi bu şekildedir fakat evde mutlaka topraklama hattının olması gerekir çünkü iletişimi topraklama mantığına dağanır aletin. Bunu test etmek için üzerinde zaten kendi test düğmesi vardır fakat prizinizdeki faz hattını topraklamaya değdirirseniz sigortanın atması gerekir. Atmıyorsa ya topraklama hattınız bozuktur ya da kaçak akım rölesi bozuktur.
Topraklama hattının görevi ise şebekeden gelen fazla elektriği toprağa vererek cihazınızı korur, ya da nötr hattınız yetersiz kalırsa nötürleme işlemi için gerekli olan enerjiyi topraktan alarak cihazınızı akım yetersizliğine karşı korur (iyi bi topraklama hattını nötr gibi kullanabilirsiniz, yani faz hattını ve topraklama hattınından yaklaşık 220V çıkış alabilirsiniz)
Sizin kesintisiz güç kaynağınızın özellilerinde koruyabileceği dalgalanma frekansını yazmışlar eğer çalışmıyor veyav yavaş kalıyor olabilir.
Kaldı ki onun regülasyonu yetersiz kalıyor bile olsa kasanızın (Aopen'lerin güç kaynakları fena değildir, FSP üretiyordu diye hatırlıyorum (asus'unkileri üretiyor da olabilir) ) güç kaynağının da akım koruması vardır. Fakat şöyle bir durum sözkonusu; güç kaynağınız tam kapasitede kullanıyorsa (veya biraz üstü) koruma için yedeklediği 12milisaniyelik (bendeki 12milisaniye koruması var o yüzden bu şekilde örnek verdim) gücü elektrik kesilmesinde 2-3 milisaniyede tükenecektir ve UPS nin koruması devreye girene kadar bilgisayar kapanacaktır. Güç kaynağınızın (kasanın) garantisi bittiyse açın bi içine bakın bakalım bazı devrelerin ürerinde veya bağlantı yerlerinde sararma,kararma gibi zorlanma ve yıpranma belirtileri varmı (eski PSU'mda 2-3 tane görüm bu şekilde sararma ve yanık izleri) hazır açmışken bir de tozunu alırsınız zarar veremden devrelere wink.gif
Güç kaynağınızın gücüne bakın (üzerinde yazar) ve sizin sisteminizin ihtiyaç duyduğu güce bakın eğer çok yakınsa bu değerler birbirine ve uzun süredir çalışıyorsa güç kaynağı yıpranmış olabilir, ilk günkü perfomansını sağlayamayabilir.
Kullanıdğınız tüm elektrik bağlantılarının topraklamasını olduğudan emin olun mutlaka.
Tüm bunlar mevcutsa sizde 3 aşamalı koruma sağlıyorsunuz zaten bu alacağınız 4. aşamsı olacak korumanın, faydası mutlaka olacaktır fakat az para değil vereceğiniz para (aylık 256 snırsız adsl faturası veya iyi bi PSU (kasa güç kaynağı) nin yarı parası veya orta halli iyi bir UPS nin yarı parası)

Seçim senin wink.gif
+Quote Post
Hitokiri_JohnDoeSai
mesaj Sep 23 2006, 09:38:51 PM
İleti #12

Better call Saul...

MGE voltaj korumalı (+TV girişi-çıkışı vs.) 8li priz için 80 YTL istediler. Bence çok para. 5li prizler de 55 YTL civarında.
+Quote Post
barcatamer
mesaj Sep 25 2006, 01:09:13 PM
İleti #13

Member
**

QUOTE(Hitokiri_JohnDoeSai @ Sep 23 2006, 06:30:02 PM) *

PSU dediğiniz Power Supply mı? (Bilgisayarın kendi güç kaynağı) Eğer öyle ise Aopen marka bir kasam ve güç kaynağım var ama teknik özelliklerini bilmiyorum. Yine de voltaj korumalı priz almamı önerir misiniz?

Korumalı prizler, -en piyasa açıklaması ile- şimşeğin yakınızda ya da elektrik hattınıza düştüğünde kendisine bağlı bulunan cihazları korumak içindir. (Tekrar oldu biggrin.gif ) Gerilim dalgalarında her hangibir kouması yoktur.
+Quote Post
goner
mesaj Sep 25 2006, 01:15:15 PM
İleti #14

Advanced Member

Üye No.: 12,833

Apc marka Ups alin 5 senedir kullanıyorum hala aküleri canavar gibi çalışıyor.
+Quote Post
barcatamer
mesaj Sep 25 2006, 06:51:13 PM
İleti #15

Member
**

Konu UPS önerisine döndüsanırım.
Makelsan'ı pek önermiyorum. İki kere sorun yaşadım. Aküleri uçtu. (servise götürmesi zaten çok yoruyor insanı)
İkinci önerim PC bağlantılı UPS al. PC başında olmadığında, elektrik kesildiğinde PC yi sağlıklı şekilde kapatan bir yazılıma sahip olmalı. Çok işe yarıyor gece sen uykudayken.
+Quote Post
2 Sayfa V  1 2 >
Konuya Cevap EkleYeni Konu Baslat
1 kullanıcı bu başlığı okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanıcı)
0 Üye:

rss Basit Görünüm Şuan: 2nd September 2014 - 11:15:29 PM