left DivX Sinema Forum logo_right

Hoşgeldin Misafir ( Giriş | Kayıt Ol )

Sinema Filmleri

Yusuf Üçlemesi: Yumurta, Süt ve Bal - Yumurta

2 Sayfa V  1 2 >  
Konuya Cevap EkleYeni Konu Baslat
left > Yusuf Üçlemesi: Yumurta, Süt ve Bal - Yumurta, Tür: Dram - Gösterim: 9 Kasım 2007 seperator Ayarlar V right
NHY
mesaj Mar 25 2007, 02:48:48 AM
İleti #1

MerDer
Group Icon

Grup: Veteran
Nereden: USA
Üye No.: 25,384

YUSUF ÜÇLEMESİ: "YUMURTA, SÜT, BAL"

Yusuf Üçlemesi projesi Meleğin Düşüşü'nden hemen sonra başladı. Yönetmen Semih Kaplanoğlu "Bundan bir yıl kadar önce 2005'in Şubat ayında 55.Berlinale'nin Forum Bölümünde Dünya Prömiyeri yapılan ikinci filmim "Meleğin Düşüşü" için Berlin'de iken bazı yönetmenlerin kendi taşralarına bakışları bana yeni ufuklar açtı." diyor. İşte bu üçlemenin başlangıcı oldu. Bal, Süt, ve Yumurta filmlerinden oluşan Yusuf Üçlemesi Anadolu kırsalında değişen sosyal ve ekonomik hayatı bir anne - oğul ilişkisi içinden anlatıyor. Her film Anadolu'nun farklı bölgelerinde çekilecek.

YUMURTA /SİNOPSİS

Şair Yusuf (35-38), onbeş yıl önce geldiği İstanbul'da sıfırı tüketmek üzeredir. Basılmış tek kitabı Bal'ı çok küçük bir çevre dışında kimse farketmemiştir. Sığındığı sahaf dükkanı da batmak üzeredir.

Tam bu sırada annesinin ölüm haberini alır ve yıllardır uğramadığı kasabadaki çocukluk evine geri döner. Bakımsızlıktan harap düşmüş bir evle karşılaşır. Evde onu genç bir kız, Ayla (17-19) beklemektedir. Yusuf beş yıldır annesi ile yaşayan bu uzak akrabadan habersizdir...

Geldiği sabah annesinin naaşı başında bir süre kalır. Genç Ayla'nın varlığı ölüm duygusunu bir parça da olsa hafifletir. Ancak cenazeden sonra Yusuf içini sarmaya başlayan suçluluk duygusuyla nasıl baş edecektir? Edebilecek midir? Benzer bir duyguyu Zehra'nın öldüğü sırada Haluk'la vakit geçiren Ayla da yaşamaktadır.

Anneye ait eşyalar, evin günlük alışkanlıkları, taşra hayatının durağan ritmi, eski sevgili, dostlar ve hayaletlerle dolu mekanlar... Bir zamanlar bütün bunlardan kurtulmak üzere terk ettiği kasaba, Yusuf'u yeniden ele geçirir. Kasabadaki herkes Yusuf'un çok önemli ve meşhur biri olduğunu zannetmektedir. Oysa, annesinin kasabalılara anlattığı Yusuf'la ve Yusuf'un İstanbul'daki hayatıyla gerçek çok farklıdır.

Yusuf, İstanbul'a döneceği gün, annesinin ömrü yetmediği için yerine getiremediği adağının mutlaka kendisi tarafından tamamlanması gerektiğini öğrenir. Annesinin son dileğini yerine getirmek için üç-dört saat uzaklıktaki bir yatır türbesinde yapılacak kurban kesimi için Yusuf Ayla'yı da alarak yola çıkar.

Kasaba dışına yaptığı bu ilk yolculuk Ayla'yı çok heyecanlandırır. Kurbanlığın seçileceği sürünün bulunamaması yüzünden geceyi bir krater gölünün kenarındaki otelde geçirirler ve katılmak zorunda kaldıkları düğünün atmosferi Yusuf'la Ayla'yı birbirlerine yaklaştırır.

Yağan ilk kar suçluluğu örterken, döndükleri yer artık o eski kasaba olmayacaktır.

SÜT /SİNOPSİS

Genç Yusuf (18-20), annesi Fatma ’nın (38-40) kasabadaki istasyon şefi ile yaşadığı gizli ilişkiyi keşfedince ne yapacağını şaşırır. İçinde yetiştiği erkek egemen kültürün gelenekleri yönünde mi davranacaktır yoksa son yıllarda Anadolu’da da yaşanan modernleşmenin getirdiği yeni bakış açısıyla mı?

Yusuf ile annesi, Yusuf’un yıllar önce ölen babasından kalan ineklerin sütüyle geçinmeye çalışmaktadırlar. Yaşadıkları İç Anadolu kasabası son yıllarda etrafta kurulan sanayi tesisleri nedeniyle modernleşirken geleneksel üretim yöntemleri ve bazı meslekler hızla yok olmaktadır.

Liseyi bitirdikten sonra üniversite imtahanını kazanamayan Yusuf’un büyük bir tutku ile yazdığı şiirler, adını sanını kimsenin duymadığı bazı edebiyat dergilerinde yayınlanmaktadır. Ama ne şiirin ne de değeri günden güne düşen sütün Fatma ve Yusuf’a bir katkısı vardır.

Fatma, istasyon şefine duyduğu aşkla kadınlığını hatırlar ve hızla değişir. Annesinin ilgisinin kendisinden başka bir erkeğe yöneldiğini geç de olsa fark eden Yusuf, askerlik yoklaması ve muayene için apar topar büyük şehre gitmek zorunda kalır.

Şehirde şiire meraklı, üniversiteli genç kız Semra ile tanışır ama bu heyecan kısa sürer; çocukken yaşadığı ateşli bir hastalık nedeni ile askerlik yapamayacağı ortaya çıkınca kasabaya geri döner.

Hem görmezden gelmek zorunda kaldığı Fatma’nın ilişkisi hem de çürüğe çıkarılmış olmanın ağırlığı, erkek kültürün egemen olduğu topraklarda Yusuf’u bir seçim yapmaya zorlar.

Genç Yusuf değişimin acısıyla baş etmenin yolunu bulabilecek midir?

BAL /SİNOPSİS

Yusuf Üçlemesi’nin son filmi Bal aynı zamanda bir ruhun kaynağına yaptığımız yolculuğun da son aşaması.

Yumurta’da olgunluğa erişen Yusuf, Süt’te yuvadan ayrılıp yetişkinliğe adım atıyordu. Bal’da ise şairin çocukluğuna gidiyoruz.

Doğu Karadeniz Bölgesinin en uzak ve doğa şartları bakımından da en vahşi yöresinde modern hayatın henüz ulaşamadığı bir noktada hayatı anlamlandırmaya çalışan bir çocuğun aniden ortadan kaybolan babasını arayışının içsel öyküsü, Bal.

Dünyanın en güzel balı olarak adlandırılan Karakovan Balı, karanlık ve ürkütücü bir ormanın derinliklerinde yüksek ağaçların üzerine kurulmuş el yapımı kovanlarda, sayısı son derece azalmış balcılar tarafından yetiştirilmektedir.

Nesli hızla tükenen Kafkas arısı ve balcı Yakup’un birlikte meydana getirdikleri bu şifalı Bal, orada yaşayan insanlar için eski dünyanın ve tahrip olmamış doğanın özü ve kutsal bilgisidir.

Bütün zorluklara ve maruz kalınan tehlikelere rağmen bu mucizeyi yüksek ağaçların üzerinden toplama maharetini gösteren Yakup, oğlu Yusuf’un gözünde kutsal bir kişidir. Yusuf için korkunç bir yaratık olan ormanı ve dev ağaçları dize getirip canavarın yuvasından Bal’ı getiren babanın kaybolması büyük bir düş kırıklığı yaratır.

Okulda öğrendiği harflerle yazdığı ilk şiirler Karakovan Balının tadındadır.

Uzaktaki ilkokulla evin arasındaki yol boyunca Yusuf ormana meydan okur. Babasını geri ister. Babaannenin sık sık anlattığı peygambere benzettiği babasının bir gün mutlaka geri döneceğine inanmaktadır..

Yusuf, babası Yakup’u bulmak niyeti ile bütün cesaretini toplayıp ormana adım attığında hiç bilmediği bir dünya ile karşılaşacaktır. Geceyi geçireceği ağaç ve ormanın karanlığı onun ruhunu sonsuza dek ele geçirecektir.
User is offlineProfiline GitÖM
Go to the top of the page
+Quote Post
NHY
mesaj Apr 25 2007, 10:18:49 PM
İleti #2

MerDer
Group Icon

Semih Kaplanoğlu’nun Yusuf Üçlemesi’nin ilk filmi Yumurta, 60. Cannes Film Festivali Quinzaine des Realisateurs Bölümü’ne seçildi. Aynı zamanda Yusuf Üçlemesi’nin proje aşamasındaki ikinci filmi Süt de Cannes Film Festivali’nin resmi bölümlerinden olan Cannes Atelier tarafından dünyaya sunulacak.
+Quote Post
BuRnOut
mesaj Apr 25 2007, 10:24:59 PM
İleti #3

Stockholm Syndrome

Grup: Üyeler
Üye No.: 2,545

Meleğin Düşüşü gibi muhteşem bir filmden sonra, benimde haliyle beklentilerim arttı yeni serisinden. Merakla bekliyorum, umarım filmler iyidir ve Cannes'da da ilgi görür. Geniş tanıtımlar için teşekkürler NHY.
+Quote Post
NHY
mesaj May 1 2007, 02:23:16 AM
İleti #4

MerDer
Group Icon

Yumurta
Gösterim Tarihi: 09 Kasım 2007
Yapım: Kaplan Film
Dağıtım: Kenda Film

forum resmi

IMDB
» Yumurta (2007)

Directed by: Semih Kaplanoglu
Genre: Drama
User Rating: 7.6 /10 (23 votes)
Runtime: Turkey:97 min
Awards: 2 wins
Cast (first 5) : Nejat Isler, Saadet Aksoy, Ufuk Bayraktar, Tülin Özen, Gülçin Santýrcýoðlu

IMDB: http://imdb.com/title/tt1021004/

Semih Kaplanoğlu’nun yönettiği ve Nejat İşler, Saadet Işıl Aksoy, Ufuk Bayraktar ile Tülin Özen’in oynadığı Yumurta, önümüzdeki günlerde Kaplan Film tarafından vizyona çıkarılıyor.

Şair Yusuf annesinin ölüm haberini alır ve yıllardır uğramadığı kasabadaki çocukluk evine geri döner. Bakımsızlıktan harap düşmüş bir evde onu genç bir kız, Ayla beklemektedir. Yusuf beş yıldır annesi ile yaşayan bu uzak akrabadan habersizdir...

Ayla’nın Yusuf’tan bir isteği vardır. Zehra’nın ölmeden önce adadığı adağı oğlu Yusuf yerine getirmelidir. Taşra hayatının durağan ritmi, eski sevgili, dostlar ve hayaletlerle dolu mekanlar ve içini kaplayan suçluluk duygusu yüzünden karşı koyamaz. Ve Ayla ile Yusuf üç-dört saat uzaklıktaki bir yatır türbesinde yapılacak kurban kesimi için yola çıkarlar.

Kurbanlığın seçileceği sürünün bulunamaması yüzünden geceyi bir krater gölünün kenarındaki otelde geçirirler ve katılmak zorunda kaldıkları düğünün atmosferi Yusuf'la Ayla'yı birbirlerine yaklaştırır.

Yağan ilk kar suçluluğu örterken, koçun kurban edilişi Yusuf’un kaderini değiştirecek midir?

» Tıkla Katili Öğren - Tekrar Tıkla Bilmiyormuş gibi yap - Click to show Spoiler - click again to hide... «

Web Sitesi FRAGMAN
+Quote Post
ali
mesaj Oct 14 2007, 07:55:28 PM
İleti #5

sade-sadece
Group Icon

Grup: Uzman
Nereden: bjk
Üye No.: 580

oldukça yavaş ve durağan ilerleyen bir film.
nuri bilge ceylan, zeki demirkubuz gibi minimal, aksiyonsuz film çekenleri sevenler için çok güzel film geliyor diyebilirim.

aksiyon vurdu kırdı arayanlarsa uzak dursun
+Quote Post
faithlesszombie
mesaj Oct 22 2007, 06:12:05 PM
İleti #6

No, peace sells...
**

Üye No.: 1,483

Fragmanını izledim, güzel bir filme benziyor. Drama kore filmleri tadında.
http://www.kaplanfilm.com/tr/yusuf_trilogy..._trailer_1M.asp
+Quote Post
entrapmen
mesaj Nov 2 2007, 06:10:16 PM
İleti #7

karga
Group Icon

Grup: Kıdemli Üye
Nereden: o kose yaz kosesi bu kose kis kosesi ortada su sisesi
Üye No.: 5,164

Fragmani gayet hos, merak ettim acikcasi filmi.
+Quote Post
AkrieL
mesaj Nov 3 2007, 12:15:56 PM
İleti #8

Master of shadows.
Group Icon

Grup: Çevirmen
Nereden: Bosna Hersek
Üye No.: 63,249

Nejat İşler en sevdiğim türk aktördür. Bu filminde güzel olacağını düşünüyorum.
+Quote Post
bardaktan
mesaj Nov 4 2007, 09:27:51 AM
İleti #9

Kırk Güzeller Çeşmesinden
Group Icon

Grup: Banned
Nereden: Tekirdağ
Üye No.: 40,146

Aldığı ödüllere gıpta ile bakarken, çok iyi bir film DVDsi gelse rahatlasak derken, bir kaç yorum beni cidden gerdi, "Drama kore filmleri tadında."dediniz, bütün hevesim gırtlağımda kaldı....

+Quote Post
ali
mesaj Nov 4 2007, 02:39:13 PM
İleti #10

sade-sadece
Group Icon

Grup: Uzman
Nereden: bjk
Üye No.: 580

Altın Portakal’ın yıldızı: YUMURTA

IPB Image
Şair Yusuf annesinin ölüm haberini alınca yıllardır uğramadığı kasabadaki çocukluk evine geri döner. Bakımsızlıktan harap düşmüş bir evde onu genç bir kız, Ayla beklemektedir. Yusuf beş yıldır annesi ile yaşayan bu uzak akrabadan habersizdir.

Ayla’nın Yusuf’tan bir isteği vardır. Zehra’nın ölmeden önceki adağını, oğlu Yusuf yerine getirmelidir. Taşra hayatının durağan ritmi, eski sevgili, dostlar ve hayaletlerle dolu mekanlar ve içini kaplayan suçluluk duygusu yüzünden Yusuf bu isteğe karşı koyamaz. Ve Ayla ile birlikte üç-dört saat uzaklıktaki bir yatır türbesinde yapılacak kurban kesimi için yola çıkar.

Kurbanlığın seçileceği sürünün bulunamaması yüzünden geceyi bir krater gölünün kenarındaki otelde geçiren Yusuf ve Ayla, katılmak zorunda kaldıkları düğünün atmosferi içine birbirlerine yakınlaşırlar.

Yağan ilk kar suçluluğu örterken, koçun kurban edilişi Yusuf’un kaderini değiştirecek midir?..

44. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde en iyi film ve en iyi senaryo ödülleri de dahil toplam beş dalda ödüle layık görülen “Yumurta”, “Herkes Kendi Evinde” ve “Meleğin Düşüşü” filmlerinin yönetmeni Semih Kaplanoğlu’nun son filmi. Senaryosunu Semih Kaplanoğlu ve Orçun Köksal’ın yazdığı filmin başrollerinde Nejat İşler (Yusuf), Saadet Işıl Aksoy (Ayla), Ufuk Bayraktar (Haluk), Tülin Özen (Sahaftaki Kadın), Gülçin Santırcıoğlu (Gül) ve Kaan Karabacak (Çapacı Çocuk) var.

Yumurta”, Kaplanoğlu’nun üçleme olarak planladığı serinin ilk filmi. Yönetmenin bu üçlemeye ilişkin sözleri şöyle:

“Adları sırasıyla ‘Bal’, ‘Süt’ ve ‘Yumurta’ olan üç uzun metrajlı film projesinden oluşan kronolojik üçlemeyi çekmeye, son hikaye ‘Yumurta’ ile başladım. Ki gösterimler de ‘Yumurta’, ‘Süt’ ve ‘Bal’ olarak geriye doğru programlanacak. Sinematografik anlamda uzun soluklu üç filmlik şimdiki zamanda bir geriye dönüş (Flash back) planlıyorum. Geçip giden zamanın ağırlığını ve acısını ancak bu şekilde anlatabileceğimi umuyorum ki, böylece herkesi kendi zamanı hakkında düşünmeye ve hatırlamaya davet edebileyim. Ne de olsa hepimizin annesi var ve her şey belki de onunla geçirdiğimiz ve artık geçiremeyeceğimiz zamanlarda saklı.

IPB Image

Sinemanın ham maddesinin zaman olduğuna inanıyorum. ‘Yumurta’, kahramanım Yusuf’un zamanı, mekanı ve dolasıyla kendini; Bresson’un, Tarkovski’nin, Satyajit Ray’in ve Ozu’nun sinematografik kuralları içinde arayışıdır.”

Ben filmi izlerken resmen "uzak" ile yakınlık kurdum. aynı uzaktaki gibi, kendine ve geçmişine uzaklaşmış bir adam yusuf.. Uzak tadında ağır ilerleyen, ağır bir dram..
+Quote Post
viperone
mesaj Nov 9 2007, 06:11:56 PM
İleti #11

Member
**

Nereden: Bayrampasa
Üye No.: 10,424

QUOTE(faithlesszombie @ Oct 22 2007, 06:12:05 PM) *

Eğer gerçekten dediğin gibi ise mükemmel olur bence clap2.gif clap2.gif
Drama da korelilerin üstüne film çevirebilen yok bence lac.gif
+Quote Post
dorki
mesaj Nov 9 2007, 07:51:41 PM
İleti #12

By the way didn’t I break your heart?
Group Icon

Grup: Banned
Üye No.: 2,323

QUOTE(faithlesszombie @ Oct 22 2007, 06:12:05 PM) *

Yazık olmuş o zaman bu güzel projeye.
+Quote Post
txms303
mesaj Nov 11 2007, 11:56:22 PM
İleti #13

Member
**

Üye No.: 59,679

Fragmanı hayatımda izlediğim en itici fragmanlardan biri.Umarım filmde bu kadar kendini beğenmiş değildir.
+Quote Post
aptus
mesaj Nov 16 2007, 12:01:37 AM
İleti #14

Member
**

Üye No.: 3,755

Arkadaşlar Yumurta yı izleyen var mı ? Şahsen izlemedim ama çok farklı duyumlar aldım. Birde sinemaseverlerin yorumlarını alalım bakalım.
+Quote Post
nuisance
mesaj Dec 5 2007, 10:42:58 AM
İleti #15

Üye No.: 24,815

Filmi geçen ay içinde seyrettim.Büyük bir umut ile gittim ve tamamen hayal kırıklığına uğradım desem yalan olmaz. Salon içindeki herkesten aynı tepkiyi almak ise yanılmadığımı gösteriyordu sanırım..

O akşam salonu dolduranlar ( salonun yarısı hafta içi olmasına rağmen dolu idi) sinemadan hiç bi şey anlamıyorlar ise film gerçekten berbat idi..

Kısaca; bence alınan altın portakalların hiç birini hak etmemiş , sıkıcı , gereksiz bir film.
+Quote Post
2 Sayfa V  1 2 >
Konuya Cevap EkleYeni Konu Baslat
1 kullanıcı bu başlığı okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanıcı)
0 Üye:

rss Basit Görünüm Şuan: 30th October 2014 - 05:52:21 PM