left DivX Sinema Forum logo_right

Hoşgeldin Misafir ( Giriş | Kayıt Ol )

Sinema Filmleri

> Genel Sohbet Odasında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

-Lütfen; "Posta kutuma şu geldi, paylaşayım" şeklinde başlık açmayınız, spam sayılabilecek elektronik postaları forumda paylaşmayınız...
Ve siyasi tartışmalardan kaçınınız...

- Dilimizde "dahi" anlamına gelen "de"nin ayrı yazılması gerekmektedir. Ayrıca dilimiz "w" ve "q" harflerini barındırmamaktadır. Bununla birlikte, "s" harfi süreksiz sert ünsüz değildir ve hiçbir durumda yumuşamaz, sonucunda "herkez" kullanımı hatalı bir kullanımdır. ( Bunları hepimiz biliyoruz, sadece hatırlatmak istedik. )

- "DiVXPlanet Genel Sohbet" odası "chat" odası değildir. Bu odada açılan konular diğer odalarımıza uymayan konulardır. Forum kuralları ve forum ilkeleri aynen bu oda için de geçerlidir. "chat" amaçlı olarak Yahoo, Hotmail, Google gibi içerik sağlayıcılarının "IM" araçları son derece işlevsel araçlardır.

- "Face'de şunu gördüm paylaşayım"."MySpace'imde bu var, bir bakın", "Face'de beni beğenin" tarzında sosyal içerik ortamlarındaki öğeleri bu oda altında paylaşmayınız.

Kimyasal Reaksiyonlar

Konuya Cevap EkleYeni Konu Baslat
left > Kimyasal Reaksiyonlar seperator Ayarlar V right
dj_tallboy
mesaj Apr 2 2007, 05:16:49 PM
İleti #1

Master

Grup: Üyeler
Üye No.: 12,576

Kimyasal Reaksiyonlarda Niçin Çökelme Olur ?

Bunun cevabını bulamadım internette unsure.gif Biraz açıklamalı bir dökuman arıyorum good.gif Lütfen yardım edin, acil sad.gif

shake2.gif
User is offlineProfiline GitÖM
Go to the top of the page
+Quote Post
Seize the Day
mesaj Apr 2 2007, 05:24:49 PM
İleti #2

Master
Group Icon

Grup: Etkin Üye
Üye No.: 25,382

Reaksiyona giren maddelerden bir ya da birden fazlasının artanı (mol sayılarının eşit ya da reaksiyon denklemine denk olmayışı) ya da oluşan ürünün molekül ağırlığının yüksek olması, mevcut çözücü ya da çözelti içinde çözünmemesi diye bir çırpıda attım, tutturabildim mi emin değilim. biggrin.gif

Düzenleme: Döküman istemişsin, pek döküman tarzında olmadı, idare et artık. smile.gif

Bu ileti Seize the Day tarafından Apr 2 2007, 05:26:14 PM yeniden düzenlenmiştir.
+Quote Post
dj_tallboy
mesaj Apr 2 2007, 05:29:35 PM
İleti #3

Master

Söylediklerin doğru ve mantıklı ancak daha ayrıntı isteyen bir öğretmen var karşımda weety.gif Sanki ben çökeltiyorum maddeyi tongue.gif Gereksiz şeyler diyorlar, bulamıyorum zaten unsure.gif
+Quote Post
ledzep
mesaj Apr 2 2007, 05:44:23 PM
İleti #4

Master

Üye No.: 9,065

Çökelme: Bir çözeltide iki tuzun etkileşimi veya sıcaklık değişiminin çözünürlüğe etkisi sonucu çözünmeyen katı bir bileşiğin oluşması.

Çökelti Oluşumu ve Çözünürlük Tipleri
Az çözünen tuzların hepsinde bir denge vardır. Dengede çözünme ve çökme hızı eşittir. Çözünürlük dengesinin kurulması, katının suda çözünmesiyle olabileceği gibi, çökelek oluşturacak iyonları içeren iki ayrı çözeltinin karıştırılmasıyla da olabilir. Örneğin 0,2 M KCl ve 0,2 M AgNO3 çözeltilerini karıştırdığımızda;
KCl(suda) + AgNO3(suda) AgCl(k) + KNO3(suda)
Tepkimesi olur. Bu tepkimede meydana gelen olayın net denklemini yazalım:
Ag+(suda) + Cl-(suda) AgCl(k)
Dikkat edilirse, denklemde dengeyi göstermek üzere çift yönlü ok kullandık. Çünkü, oluşan AgCl çökeleğinin bir bölümü yeniden iyonlarına ayrışır.
Az çözünen bir tuzun iyonlarını ayrı ayrı içeren iki çözeltinin karıştırılması her zaman çökelek oluşturmayabilir. Çökeleğin oluşabilmesi iyonların molar derişimleri yeterince büyük olmalıdır. İyon derişimleri yeterince büyük değilse az çözünen tuzun doymamış çözeltisi oluşacağından çökme olmaz. Bir çözeltideki iyonların molar derişimlerinin mol katsayılarına bağlı olarak çarpımına iyonlar çarpımı denir ve Qçç ile gösterilir.
AxBy(katı) xA+y(suda) + yB-x(suda)
dengesinin her hangi bir anındaki iyonlar çarpımı;
olur.
Qçç ve Kçç arasındaki ilişkiye göre sistemin denge hali için yargıda bulunulabilir. Yani;
Qçç = Kçç ise; çözünürlük dengesi kurulmuş demektir. Çözelti doygunluğa ulaşmıştır.
Qçç < Kçç ise; çözelti doymamıştır ve çökme olmaz. Qçç = Kçç oluncaya kadar çözünme devam eder.
Qçç > Kçç ise; iyonların derişimleri çarpımı büyük olduğundan aşırı doygunluk vardır.
Qçç = Kçç oluncaya kadar çökme devam edecektir.

Bu ileti ledzep tarafından Apr 2 2007, 05:48:44 PM yeniden düzenlenmiştir.
+Quote Post
recep34
mesaj Apr 2 2007, 05:56:10 PM
İleti #5

Emule Kullanıcısı
Group Icon

Grup: Uzman
Üye No.: 25,777

ledzep yazmış aşağıdaki belge yardımcı olacaktır,örneklerde var.En sonda sorunun cevabıda.
http://www.aof.edu.tr/kitap/IOLTP/2280/unite12.pdf
+Quote Post
vozgur
mesaj Apr 2 2007, 05:56:24 PM
İleti #6

Yorumsuz...
Group Icon

Üye No.: 33,556

Kısa ve kesin tanımı "Bir kimyasal reaksiyon sonucunda çözünürlüğü az olan bir birleşiğin meydana gelmesi ile gerçekleşir. Örneğin Pb(NO3)2 birleşiğinin sulu çözeltisine KI çözeltisi ilave edilirse suda çok az çözünen PbI2 meydana gelir ve çöker.*Buradaki ana etken oluşan son ürünün çözücü içindeki çözünürlüğüdür. Son ürünün çözünürlüğü düşükse çökme meydana gelir."

*: Üzerindeki yükleri kaybettikleri için koagülasyona uğrayan kolloidlerde de çökme meydana gelmektedir. Her iki halde de kimyasal yapı ünitelerinin sahip oldukları yükler (elektron) rol almaktadır.

Bu ileti vozgur tarafından Apr 2 2007, 06:19:45 PM yeniden düzenlenmiştir.
+Quote Post
dj_tallboy
mesaj Apr 2 2007, 06:26:44 PM
İleti #7

Master

QUOTE(recep34 @ Apr 2 2007, 06:56:10 PM) *
ledzep yazmış aşağıdaki belge yardımcı olacaktır,örneklerde var.En sonda sorunun cevabıda.
http://www.aof.edu.tr/kitap/IOLTP/2280/unite12.pdf

Verdiğiniz linkteki pdf dosyasını Adobe programı ile açamıyorum sad.gif
+Quote Post
recep34
mesaj Apr 2 2007, 06:57:16 PM
İleti #8

Emule Kullanıcısı
Group Icon

Üye No.: 25,777

Ben opera browser ile linke tıkladığımda direkt açılıyor.Kaydedip aşağıya yükledim.

Yüklenen Dosya(lar)
Yüklenen Dosya  unite12.pdf ( 281.5k ) İndirilme Sayısı: 140
+Quote Post
Mirage
mesaj Apr 2 2007, 07:04:32 PM
İleti #9

Member
**

Üye No.: 644

Dosyayı Foxit Reader'la açtım. Ufak bir program zaten denemenizi tavsiye ederim.

http://www.foxitsoftware.com/pdf/reader_2/down_reader.htm
+Quote Post
hayhan44
mesaj Apr 4 2007, 08:02:54 AM
İleti #10

Master
Group Icon

Nereden: Gotham City
Üye No.: 27,262

Analitik kimya kitabı bulabilirsen çok teferruatlı bir şekilde anlatılıyor.

+Quote Post
Konuya Cevap EkleYeni Konu Baslat
1 kullanıcı bu başlığı okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanıcı)
0 Üye:

rss Basit Görünüm Şuan: 2nd September 2014 - 03:48:14 AM