left DivX Sinema Forum logo_right

Hoşgeldin Misafir ( Giriş | Kayıt Ol )

Sinema Filmleri

Fifa 07 İçin Joystick Tanıtım Rehberi

Konuya Cevap EkleYeni Konu Baslat
left > Fifa 07 İçin Joystick Tanıtım Rehberi, herkes İstediği Joystick ile Oynayabilir... seperator Ayarlar V right
LoC_SyN
mesaj May 9 2007, 06:33:41 PM
İleti #1

Drop That Zero and Get with the Hero...
Group Icon

Grup: Etkin Üye
Nereden: Atakent
Üye No.: 62,688

FİFA 07 İçin Joystick Tanıtım Rehberi

herkese selamlar.2006 yılında çıkan fifa 06 ve world cup 2006 ile oyun içinde özel haraket yapmamızı sağlayan bazı tuşlar geliştirildi.Elimizde piyasada sıkça gördüğümüz yan ürün joystickler ile 2006dan itibaren çıkan fifa serilerinde maalesef özel haraketleri yapamaz duruma geldik.Bu durum oyun oynarken hem bize çile çektiriyor hemde joysticke karşı klavyede ikili maç yaparken dezavantajlı durumda kalıyorduk bunun en önemli nedeni ise biraz önce bahsettiğim yan ürün joystick yada kontroland gibi oyun kollarının yeni çıkan fifa oyunlarındaki klavyeye denk düşen “shift” tuşunun karşılığı olmaması idi.Bir başka problem ise vibration(titreşim)özelliğini ne kadar save edersek edelim aktif hale gelememesi sıkıntısıda vardı.

Uzun araştırmalarım,taradığım çoğu yabancı forum ve sitelerde gördümki EA yapımcıları dünya piyasasında bulunan belli-başlı bazı markaların joystick ürünlerini 2006 yılından itibaren oyun içinde oynanabilirliğini sağlamış ve belirlediği bir “jotstick” dosyasını oyuna monte etmiş böylece oyunda o listede bulunmayan kollarda “shift” tuşu ile yaptığımız depar,özel haraket vs gibi oyun içinde önemli yer tutan stratejik ve göze hoş gelen haraketleri yapamaz duruma sokmuşlar ne yazıkki.

1998 yılından beri takip ettiğim bir oyun olarak fifada 2006 yılından itibaren bu sorunla beraber arkadaşlarım ile ikili maç yaptığımda çok zorlanıyordum ve bunun mutlaka bir çözümü olacağına inandım bu yöndede içerikli ve kesin sonuç verecek mantıklı cevaplar aradım,en sonundada buldum.Bu ufak rehber ile artık herkes istediği kol ile fifada oyun oynayabilecek ve özel haraketleri hiç zorlanmadan yapabilecekler.

Joystick’i Sisteme Tanıtma
Öncelikle yapacağımız iş kullanılacak joystick’i PCye tanıtmak ancak burada çok önemli olan bir ayrıntı var oda denetim masası/oyun kumandaları kısmında kolunuz hangi ad ile sisteme tanınmış olduğunu bir kenara not alın burası çok önemli çünki.
Daha sonra ise http://www.controller-configurator.com/ sitesine gidiyoruz.Bu site 2006 yılından itibaren çıkan fifalarda çalışmayan kolların bir data dosyasını çıkarmaya yarıyor ve fifa 06,world cup 2006 ile son oyun fifa 07 de sorunsuz çalışan dat dosyaları hazırlıyor.
Siteye girdiğimizde hemen üst kısımdan “start” linkine tıklayıp dat dosyamızı hazırlamaya başlıyoruz.Ben burada elimde hazır olan kontroland marka 12 tuşlu “sahte PS standart kolu” joystick’in ayarlarını yapacağım.Listede hemen hemen her türden kolun olduğunu söylemeliyim burada markanın ne olduğu hiç önemli değil,önemli olan sizin elinizdeki kolun kaç tuşlu ve hangi markaya çok benzediği.Listeden değişik seçenekleri seçerek size uyabilecek kolları bulabilirsiniz hatta birden fazla joystick’e sahipseniz aynı anda o listeden birden fazla seçeneğe tıklayarak ayarlamalara geçebilirsiniz.

forum resmi

Next dedikden sonra artık fifa içinde basacağımız tuşları ayarlayabiliriz.İlk olarak yazımın başında söylemiş olduğum denetim masası/oyun kumandaları kısmında yüklemiş olduğunuz kolun ismini “name” kısmına yazıyoruz böylece fifaya girdiğimiz zaman “controls” kısmının “joystick” bölümünde artık o joystick görünecek ve tam uyumlu olacak.
“deadzone” kısmını %30 olarak bırakın ve alt kısımda bulunan kolun sağ yön ve ortada bulunun küçük kolların ayarlarına dokunmayın onlar zaten standart olarak yazılmış durumda biz sağ bölümde olan “12” tuşluk kısma istediğimiz tuş kombinasyonunu gireceğiz.

forum resmi

Hangi tuşun ,hangi tuşla karşılık geldiğini görmek istiyorsanız denetim masası/oyun kumandalarına girin ve seçili olan joystick’in özelliklerine girin burada test amaçlı tuşların kontrolleri mevcuttur hangi tuşun kaç numara olduğunu buradan bakarak görebiliyoruz ve hangi tuşun hangi komutu vereceğini tek tek sitedeki ayar kısmının sağ bölümüne giriyoruz.
forum resmi
Burada oyun içinde kullanılan menü ve haraket seçenekleri var istediğiniz tuşa istediğiniz atamayı yapıyoruz.Her tuşa 2 farklı atama yapıyoruz mesela şut tuşuna aktif değilken “accept” komutunu yada “ back” komutunu verebiliriz burada tercih size kalmış.
Benim joystick ayarlarımda 11 ve 12 nolu tuşlar kolun ortasında bulunan küçük kolları temsil ediyor bunlara bastığım zamanda bir “tık” sesi duyuluyor yani küçük kola bastığımız zamanda bir aktivite yapabiliyoruz ben de direkt olarak bu kısma klavyedeki “shift” tuşuna denk gelen “trickshift” komutunu verdim tabi ki bu tercihde size kalmış ben değişik bir varyasyon denedim.

Tuş atamalarını yaptıkdan sonra altaki “next” butonuna basıyoruz ve sonraki sayfadan “download” diyoruz indirlen dosya “devdata.dat” adında bir dosya oluyor ve bu dosya fifadaki kol ayarlarının olduğu dosyadır.

forum resmi

devdata.dat Dosyasını Değiştirmek
Şimdi ise son kısma geliyoruz burada indirdiğimiz dosyayı fifa 07 yüklü olduğu klasöre ve belgelerimde bulunan aynı dosyaya atacağız ilk önce fifanın yüklü olduğu klasöre gidiyoruz;
C:\Program Files\EA Sports\Fifa 07\data\input klasörünü açıyoruz buradaki “devdata.dat” dosyasının bir kopyasını alın derim sonra indirdiğimiz devdata.dat dosyasını buraya atıyoruz.
Aynı işlemi belegelerim içindeki FIFA 07\user klasörünede uyguluyoruz.

Artık işlemlerimiz bitti oyuna girebiliriz.Oyuna girdiğimiz zaman direkt olarak “controls” kısmına girin ve ordan “joystick” kısmına tıklayın bu kısımda dikkat çeken ayrıntı sisteme göstermiş olduğunuz joystick’in aynı isimle fifada tanınmış olduğudur.En altta bulunan “vibration” kısmını on hale getirip işlemlerinizi kayıt edin burada herhangi bir değişiklik yapmamıza gerek yok çünki tuş atamalarımızı oyun otomatik gördü burada yaptığımız sadece vibration(titreşim) özelliğini açmak oldu ancak şunu belirtmeliyim ki titreşim özelliği sadece sert şutların direklere çarpması,bir oyuncunun sakatlanma anında ve penaltı çekişmelerinde hissediliyor onun haricinde herhangi bir titreşim (vibration) özelliği yapılmamış.

Test Zamanı…
Artık kolumuzu test edebiliriz.herkesin çok istediği özel haraket olayını ben kendi joystick ayarlarımda kolun ortasında bulunan iki küçük kolun sağındaki kola atadım (zaten deafult olarakda atanmış vaziyette idi biz oraları ayarlamadık sadece o kolun üstüne tıklayınca hızlı depar atmak için “shift” komutunu verdim ben).Alıştırma bölümüne girip oynadığınız zaman yön tuşları ile beraber shift tuşunun atandığı küçük kolu oynattıkça çok kolay bir biçimde özel haraketleri yapabiliyorsunuz.Ben extra olarak eklediğim özel haraketlerin yapılış biçimlerini alttaki video ile görmenizi tavsiye ediyorum böylece klavyede dert olan özel haraket çilesinden kurtulacaksınız.

Uzun zamandan beridir kafamı kurcalayan bu konuyu nihayet çözüme kavuşturdum ve siz değerli DivxPlanet dostlarıma bunu konuyu paylaşmak istedim.Umarım faydam dokunmuşdur.Son olarakda bir dip not verecek olursam videoda görmüş olduğunuz “rabona” haraketini Ronaldinho ve Christiano Ronaldo yapıyor (ilk gördüklerim bunlar).

herkese iyi oyunlar dilerim.

offtp.gif
Şayet başlığı yanlış yere açmış isem forum yöneticilerimizden özür dilerim..

Bu ileti LoC_SyN tarafından May 9 2007, 07:09:27 PM yeniden düzenlenmiştir.
User is offlineProfiline GitÖM
Go to the top of the page
+Quote Post
Konuya Cevap EkleYeni Konu Baslat
1 kullanıcı bu başlığı okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanıcı)
0 Üye:

rss Basit Görünüm Şuan: 3rd September 2014 - 01:40:44 AM