left DivX Sinema Forum logo_right

Hoşgeldin Misafir ( Giriş | Kayıt Ol )

Sinema Filmleri

> Genel Sohbet Odasında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

-Lütfen; "Posta kutuma şu geldi, paylaşayım" şeklinde başlık açmayınız, spam sayılabilecek elektronik postaları forumda paylaşmayınız...
Ve siyasi tartışmalardan kaçınınız...

- Dilimizde "dahi" anlamına gelen "de"nin ayrı yazılması gerekmektedir. Ayrıca dilimiz "w" ve "q" harflerini barındırmamaktadır. Bununla birlikte, "s" harfi süreksiz sert ünsüz değildir ve hiçbir durumda yumuşamaz, sonucunda "herkez" kullanımı hatalı bir kullanımdır. ( Bunları hepimiz biliyoruz, sadece hatırlatmak istedik. )

- "DiVXPlanet Genel Sohbet" odası "chat" odası değildir. Bu odada açılan konular diğer odalarımıza uymayan konulardır. Forum kuralları ve forum ilkeleri aynen bu oda için de geçerlidir. "chat" amaçlı olarak Yahoo, Hotmail, Google gibi içerik sağlayıcılarının "IM" araçları son derece işlevsel araçlardır.

- "Face'de şunu gördüm paylaşayım"."MySpace'imde bu var, bir bakın", "Face'de beni beğenin" tarzında sosyal içerik ortamlarındaki öğeleri bu oda altında paylaşmayınız.

Kadının, evliyken kızlık soyadını kullanma hakkı.

5 Sayfa V  1 2 3 > »   
Konuya Cevap EkleYeni Konu Baslat
left > Kadının, evliyken kızlık soyadını kullanma hakkı., Eşlerin soyadlarının aynı olması gerekli mi? seperator Ayarlar V right
pirpir
mesaj Jun 18 2007, 11:39:24 AM
İleti #1

Masalcılar familyası...
Group Icon

Grup: Moderator
Nereden: tembel tenekelerin yanı!
Üye No.: 35,284

Haberi okuduğumda ilgimi çekti. Hazır polemik yaratacak konu yok flaugh.gif Bende bu sıcak yaz günlerine eşlik edecek sizinde katılımlarınızla ilginç olduğunu düşündüğüm bir konuyu paylaşmak istedim.

Evlilik kurumunda eşlerin farklı soyadları kullanması hakkında neler düşünüyorsunuz. Bunun için mücadele eden kadınlar şov mu yapıyor yoksa bireysel haklarını dünyaya ilan etme telaşı içinde mi? Ve neden illa erkeğin soyadı aile soyadı olarak devam ediyorda kadının ki kullanılmıyor? Kadınların kendi soyadlarını kullanması evlilik birliğini sarsar mı? Aklıma gelen sorular şimdilik bunlar.

Ama olayı kişiselleştirelim. Eşiniz ile soyadınız farklı olsun mu? olabilir mi?

Konuyla ilgili bir haberde ekleyeyim ;

EŞİNİN KIZLIK SOYADI KULLANMAK İSTEMESİNİ HABER YAPTI

Vatan Gazetesi muhabiri Kemal Göktaş, kızlık soyismini kullanmak isteyen ve bunun için mahkemeye başvuran karısı Oya Aydın Göktaş'ı haber yaptı.

Bugünkü Vatan Gazetesi'nde yayınlanan haberde, yerel mahkemenin kızlık soyisimini kullanmasına onay veren Oya Aydın Göktaş hakkındaki kararı Yargıtay'ın bozması, eşi tarafından "sürpriz" olarak değerlendirdi.

Kemal Göktaş, eşinden 'görüş' de alarak, AİHM'ye gideceğini okurlara duyurdu. Daha önce AİHM'nin benzer bir konuda Türkiye'yi tazminata mahkum
ettiğini hatırlatan Kemal Göktaş, eşinin de AİHM'ye başvuracağını belirterek, Türkiye'yi ağır bir tazminatın beklediği öngörüsünü de Vatan okurlarıyla paylaştı.

PISIRIK KOCA
Öte yandan haber Vatan Gazetesinin internet sayfasında da yayınlandı. Habere yorum yapan okurlardan biri "Bu hanfendinin pısırık kocası bu konuda ne düşünüyor acaba?" diye sordu

Bu ileti pirpir tarafından Jun 18 2007, 11:42:34 AM yeniden düzenlenmiştir.
User is offlineProfiline GitÖM
Go to the top of the page
+Quote Post
umudovski
mesaj Jun 18 2007, 11:48:52 AM
İleti #2

Avukat
Group Icon

Grup: Veteran
Üye No.: 21,548

Karar ile ilgili haber buradan okunabilir...
+Quote Post
vidanjör
mesaj Jun 18 2007, 11:51:56 AM
İleti #3

Şizofren dediğin psikopat değil ki.
Group Icon

Grup: Kıdemli Üye
Nereden: Avcılar
Üye No.: 61,866

Benim ablam da evlenmeden önceki soyadını kullanıyordu.. Aslına bakarsanız çok önemli bir uygulama değil.. Eşim isterse alsın isterse almasın..
Benim sormak istediğim konu ile iligli bilgisi olan arkadaşlara, Ayşe Arı ve Mustafa Yaprak ismlerinde iki kişi evlendi.. Bayan kişi kendi soy isminide kullanmak istedi..
İsmi şu şekilde oluyo.."Ayşe Arı Yaprak." peki resmi dairelerde soy ismi gerektiğinde Arı ve Yaprağı birliktemi kullanıcak yoksa sadece yaprağımı kullanıcak?
+Quote Post
tivix
mesaj Jun 18 2007, 12:02:39 PM
İleti #4

Advanced Member
Group Icon

Grup: Banned
Üye No.: 62,804

Yabancılarda bu olay yok herhalde.Kocasının ismini kullanmıyor mu bu avrupalılar bilmiyorum. Pekçounda evli çiftlerde soyadlar farklı. Çocuklar ise babalarının soyadını kullanıyorlar. Eşlerde herkes kendi soyadını kullanıyor.

Ben kendim için konuşayım, eer dese ki ben kendi soyadımı kullanacağım ben kabul etmem ama normal yöntemi kabul ederim.

İsim -kızlık soyadı- benim soyadım

+Quote Post
pirpir
mesaj Jun 18 2007, 12:05:07 PM
İleti #5

Masalcılar familyası...
Group Icon

Benim demek istediğim şu. Mesela ben pirpir kellepaçayım flaugh.gif Biriyle evlendim ve o da sanene ahbap flaugh.gif ben evlendikten sonrada pirpir kellepaça olarak aynı soyadı ile devam etmek istiyorum. Bay sanane nin soyadını "hiç" kullanmak istemiyorum. Ve diyelim huh.gif çocuğum oldu o da annesinin soyadını sadece kullansın dersem çok mu fenimist bir şey olur bu flaugh.gif oleyo.gif

yazan: havuz problemlerinden nefret eden sözelci pirpir
+Quote Post
lemur
mesaj Jun 18 2007, 12:06:54 PM
İleti #6

Member
**

Grup: Üyeler
Üye No.: 62,785

Sağlıklı insanların davranışlarına ya da ilişkilerine soyisimlerine göre yön vereceklerini sanmıyorum.
Tek soyad uygulaması büyük ölçüde sahip olunan taşınabilir ve taşınmaz mallarla ilgili bence. Kökeni de oldukça eskilere, kabile dönemine dayanıyor. Değişen ekonomik ilişkiler, kadının ekonomik hayata dahil olma süreci ve kadının toplumsal konumu gibi olgulara baktığımızda erkeğin soyadının ailenin soyadı olması da eski çağa ait bir uygulama gibi görünüyor.
+Quote Post
total
mesaj Jun 18 2007, 12:08:10 PM
İleti #7

Master

Üye No.: 62,722

Benim eşim de kızlık soyadını kullanmak istedi ve kullanıyor(ana sebebin babasına jest yapmak olduğunu söyledi).gönüller bir olsun,gerisi hikaye flaugh.gif işi inada bindirmemek lazım.
+Quote Post
lemur
mesaj Jun 18 2007, 12:18:49 PM
İleti #8

Member
**

Üye No.: 62,785

Katılıyorum @tatal.
+Quote Post
Dinosaur
mesaj Jun 18 2007, 12:20:13 PM
İleti #9

Oldest of Forum
Group Icon

Grup: Uzman
Nereden: Denize yakın,yeşil bir yer...
Üye No.: 27,483

Bence de bu sadece hayatlarını birleştirenleri ilgilendirir.
Ülkemizde kızlar genelde ''seve seve''sevdiklerinin soyadını almayı kabul etme temayülünü gösteriyorlar.

Şahsen ''ille de''kendi soyadımı taşırım diyen ve hatta dava açan bir eşim olsun istemezdim.
İlk olarak bu beni hafiften manevi yaralardı ve ilişkimizi sorgulatırdı doğrusu.
Ben biraz eski kafalı olabilirim,ama eşitlikçi de sayılırım.
İlk dediğim gibi ;kişisel ve çok mevzii hareketlerdir.Bir yerde ''feminist''değil de ''marjinal''olma çabasıdır diyebiliriz.
Hatunlara da ''marjinallik''yakışır :-)))

Bu ileti Dinosaur tarafından Jun 18 2007, 12:20:41 PM yeniden düzenlenmiştir.
+Quote Post
total
mesaj Jun 18 2007, 12:25:40 PM
İleti #10

Master

Üye No.: 62,722

QUOTE(Dinosaur @ Jun 18 2007, 01:20:13 PM) *

İlk dediğim gibi ;kişisel ve çok mevzii hareketlerdir.Bir yerde ''feminist''değil de ''marjinal''olma çabasıdır diyebiliriz.
Hatunlara da ''marjinallik''yakışır :-)))

+1.özellikle son cümleniz özlü söz gibi biggrin.gif
+Quote Post
tivix
mesaj Jun 18 2007, 12:26:39 PM
İleti #11

Advanced Member
Group Icon

Grup: Banned
Üye No.: 62,804

ahanda can alıcı nokta. Asıl mesele bence de bu.
+Quote Post
sinanaydin
mesaj Jun 18 2007, 12:32:07 PM
İleti #12

Master
Group Icon

Grup: Sinefil
Üye No.: 22,219

Yok kardeşim bana uymaz... smile.gif Kütüğe alırım, soy ismini veririm... biggrin.gif

Ne var buna kafayı takacak... biggrin.gif
+Quote Post
pirpir
mesaj Jun 18 2007, 12:38:28 PM
İleti #13

Masalcılar familyası...
Group Icon

QUOTE(sinanaydin @ Jun 18 2007, 01:32:07 PM) *
Yok kardeşim bana uymaz... smile.gif Kütüğe alırım, soy ismini veririm... biggrin.gif

Şöyle efem ; İnsan evlenene kadar birey, evlendikten sonra birinin karısı olarak tanımlanıyor. Yok mu burada bir sorun. Yani kişinin birey olma hakkını elinde tutması falan filan işte ........ flaugh.gif Ya odam çok sıcak güneş müneş Dinaousor abi senin dvd ler bu gün kargoya verilecek ben bir onu hazırlayam

Saygılar sevgiler...... bla blaa

yazan: serçe akıllı pirpir
+Quote Post
Crematory
mesaj Jun 18 2007, 12:40:30 PM
İleti #14

CЯ€Mæt0Яy
**

Üye No.: 26,121

QUOTE(sinanaydin @ Jun 18 2007, 01:32:07 PM) *

aynen katılıyorum. cheers.gif
gereksiz atraksiyonlara gerek yok. flaugh.gif
+Quote Post
umudovski
mesaj Jun 18 2007, 12:42:21 PM
İleti #15

Avukat
Group Icon

Grup: Veteran
Üye No.: 21,548

Ben evlendiğim bayanın soyadını almayı düşünüyorum. Eğer o benim soyadımı almak isterse izin vermem zaten buna. smile.gif O yüzden benim için sorun yok.

Ancak bana göre bir bayan istediği soyadı kullanabilmeli. Soyadı zorunluluğu AIHM kararı ve uluslararası sözleşmeler ile iptal edilmiş bir durumdur, Türkiye buna taraftır ve uymak zorundadır.
+Quote Post
5 Sayfa V  1 2 3 > » 
Konuya Cevap EkleYeni Konu Baslat
1 kullanıcı bu başlığı okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanıcı)
0 Üye:

rss Basit Görünüm Şuan: 2nd September 2014 - 03:49:31 AM