left DivX Sinema Forum logo_right

Hoşgeldin Misafir ( Giriş | Kayıt Ol )

Sinema Filmleri

Askerlik Yoklaması

3 Sayfa V  1 2 3 >  
Konuya Cevap EkleYeni Konu Baslat
left > Askerlik Yoklaması, Askerlik bitti ama yoklaması bitmedi... seperator Ayarlar V right
subway2
mesaj Aug 5 2007, 10:28:54 AM
İleti #1

Advanced Member

Grup: Üyeler
Üye No.: 12,930

Askerliği bitireli 7-8 sene oldu. Tezkereyi aldığımızda bir de kağıt vermişlerdi 1 sene sonra askerlik şubesine gidip yoklama yapılırken verilmek üzere. Tabi ben kışlanın kapısından koşarcasına çıkarken bir daha askerlikle ilgili bir işlem yapmayacağımı düşünüyordum. Ama bildiğiniz üzere her sene gidip bir de yoklama yaptırmak gerekiyor. crying.gif Hiç gitmedim... 40 yaşıma ulaşmayı bekliyorum yani önümde bir 8-9 sene daha var. Şimdiye kadar başarıyla gleam.gif kaçtım bu yoklama işlemlerinden flaugh.gif . Ancak geçen gün ailemin evine şubeden bir yazı gelmiş "Yoklama yaptırmama nedeni nedir?" diye soruyormuş yazı ve beni bir askerlik şubesine davet ediyormuş bu soruyu cevaplamak için. Hmmm. Kısaca tembellik desem, üşengeçlik desem, iş-güç desem veya aman sendecilik desem geçerli bir neden olur mu? Ne yapsam acaba?
Bir de para cezası var galiba bu işin. Gerçi arada bir af çıkıyormuş. Acaba o af zamanlarını kollayıp öyle mi gitsem diyorum.
Bir de çevremdeki arkadaşlara sordum herkes yaptırıyormuş bu işleri, sizler yaptırıyor musunuz bu yoklamayı her sene? Yoksa sadece ben mi yaptırmıyorum... Tecrübelerinizi ve tavsiyelerinizi bekliyorum.

Not: Aklıma Cem Yılmaz'ın Gora'daki repliği geldi "Kanundan kaçılmaz...Gidelim!"

Bu ileti subway2 tarafından Aug 5 2007, 10:30:10 AM yeniden düzenlenmiştir.
User is offlineProfiline GitÖM
Go to the top of the page
+Quote Post
Darth.Hades
mesaj Aug 5 2007, 10:45:21 AM
İleti #2

Master

Nereden: Ankara
Üye No.: 24,819

Fax la yaptırabilirsiniz yoklamanızı. Babam her sene yollar beni askerlik şubesine yoklamasını yaptırmam için bende her sene fax çekiyorum biggrin.gif
+Quote Post
subway2
mesaj Aug 5 2007, 10:52:22 AM
İleti #3

Advanced Member

Faksla "yoklanabildiğimizi" bilmiyordum gerçekten. Bu güzel bir bilgi. Çok zorda kalırsam faks yöntemini deneyeyim o zaman. teşekkürler..
+Quote Post
beta_x
mesaj Aug 5 2007, 11:10:50 AM
İleti #4

@.........
**

Nereden: Gayya Kuyusu
Üye No.: 1,024

Ceza için af demişsiniz ama ;

Tahsilat ve takip işlemi Maliye kontrolünde flaugh.gif

Siz de bilirsiniz ki sadece Trilyonları affediyor beyzadeler, ama sizin 3 kuruşluk cezanızı söke söke alıyorlar. confused1.gif
+Quote Post
thedeli
mesaj Aug 5 2007, 01:03:06 PM
İleti #5

HerYerKaranlık
Group Icon

Grup: Kıdemli Üye
Nereden: Cibran'ın Deli Gömleği..
Üye No.: 50,788

Kasımda askere gidip, bitirip bir daha "askerliği" düşünmeyeceğimi "düşünüyordum", yanılmışım. Ha bire kendimizi neden yoklatacakmışız anlamadım!
+Quote Post
gocik
mesaj Aug 5 2007, 01:10:47 PM
İleti #6

▓▓ Fight Club ▓▓
**

Nereden: Basement
Üye No.: 25,408

Bende 3 yıldan beri yoklamaya gitmedim. Askerde yazıcıydım bütün teskere verdiğim askerelere sıkı sıkı tembih ediyordum. Her yıl gidip yoklama yaptırcaksınız diye. Ama kendim kışlanın kapısından çıktıktan sonra bir daha yeşillik görmek istemediğim için hiç oralı bile olmadım. Bana henüz yoklama için davetiye gelmedi bakalım ne zaman gelirse o zaman giderim herhalde...
+Quote Post
savatager
mesaj Aug 5 2007, 04:13:27 PM
İleti #7

Believe

Nereden: istanbul
Üye No.: 12,797

Askerdeyken bölük astsubayı habire tehditkar konuşurdu.
Böyle böyle yapmazsanız şu şekilde cezalandırılırsınız diyerek yaptırmaya çalışırdı istediklerini.

Askerlik bitti evi aradı.
Tezkeremde hata olduğunu,
geri yollamamı ve yenisinin bana yollanacağını;
aksi takdirde 3 gün fazla askerlik yapmak zorunda kalabileceğimi belirtti.

Hem zamansızlıktan, hem de kişinin huyunu bildiğimden dediğini yapmadım!
Askerlik şubemle de temasa geçmedim.
Hadi hayırlısı diyorum ve oluruna bırakıyorum.Dediği gibi bir olaya ihtimal vermiyorum.
Sonuçta bir hata varsa beni ilgilendirmiyor ve benim dışımda gelişen olayların bedelini bana ödetmeye kalkacak kadar mantıksızlık olamaz diyorum.
Askerlik şubesine mevcut tezkeremi yollamamış olmam bu bakımdan hem artı hem eksi benim için;
ama yoklamayla uğraşlırsam bir de 3 gün fazla askerlik çıkmasın karşıma smile.gif
+Quote Post
subway2
mesaj Aug 5 2007, 05:25:15 PM
İleti #8

Advanced Member

QUOTE(savatager @ Aug 5 2007, 02:13:27 PM) *

aksi takdirde 3 gün fazla askerlik yapmak zorunda kalabileceğimi belirtti.

3 gün fazla askerlik diye birşey sözkonusu olamaz. Haa, askerliğinizi 3 gün eksik yapmış olabilirsiniz dolayısı ile o 3 gün eksiği tamamlamak için tekrar çağrılabilirsiniz askere fool.gif . Nereden mi biliyorum? Bizim bölükteki bir askerin annesi babası yemin törenine gelirken trafik kazasında vefat etmişti. Zavallıya 2-3 ay civarı bir hava değişimi verilmişti. O sırada hesaplarda bir karışıklık yapılmış herhalde ki çocuk tezkeresini alıp gittikten 3-4 ay sonra bi sabah bir baktım çocuk içtimada. Meğerse 1 hafta kadar eksik günü olduğu tespit edilmiş. Zavallıcığı onu tamamlaması için geri çağırmışlar. Zaten gariban da biriydi zar zor bulduğu işi bırakıp gelmişti tekrar askere. Bu arada bizim bölük komutanı ve bölük astsubayının çocuğu habire dövdüğünü de hatırlarım angry.gif . Birkaç sene sonra çocuğu ummadığım bir anda gördüm sokakta. Simit satıyordu sad.gif . İlk o tanıdı "Komutanım" diye seslendi. O halini görünce ve yaşadıkları aklıma gelince kendsine çok üzülmüştüm ve fazla konuşamadan uzaklaşmıştım yanından sad.gif... Ayrıca bu konu buraya kadar nasıl geldi ben de bilmiyorum... smile.gif
+Quote Post
doctor_jivago
mesaj Aug 5 2007, 05:47:55 PM
İleti #9

Selam sana Bosna, minnet sana Alija
Group Icon

Grup: Veteran
Üye No.: 10,369

Askerlik sonrası yoklama, zamanında ihtiyaçtan doğmuş fakat zaman içinde bu ihtiyaç ortadan kalkmasına rağmen hala devam eden saçmaların da saçması bir uygulamadır. Yoklama belgenizi teslim edersiniz ya da fax çekersiniz ama kimse bakmaz bile. Yıllarca orada durur, vadesi dolunca da imha edilir. Bana kalırsa yoklama falan yaptırmayın, ceza meza vermez kimse.
+Quote Post
bardaktan
mesaj Aug 5 2007, 05:51:40 PM
İleti #10

Kırk Güzeller Çeşmesinden
Group Icon

Grup: Banned
Nereden: Tekirdağ
Üye No.: 40,146

Ben 7 seneden beridir yaptırmadım, kimse neden yaptırmadın demedi...

Gerek olmayan bir uygulama...
+Quote Post
He-Man
mesaj Aug 5 2007, 05:55:13 PM
İleti #11

Member
**

Üye No.: 62,850

QUOTE(doctor_jivago @ Aug 5 2007, 06:47:55 PM) *

Bana kalırsa yoklama falan yaptırmayın, ceza meza vermez kimse.

Mamak askerlik şubesinde tanıdığım biri var senin ad soyadını verdim, cezayı yazacaklar sana. flaugh.gif
+Quote Post
doctor_jivago
mesaj Aug 5 2007, 05:56:34 PM
İleti #12

Selam sana Bosna, minnet sana Alija
Group Icon

Grup: Veteran
Üye No.: 10,369

QUOTE(He-Man @ Aug 5 2007, 06:55:13 PM) *

Mamak askerlik şubesinde tanıdığım biri var senin ad soyadını verdim, cezayı yazacaklar sana. flaugh.gif

Ver ver smile.gif Askerlikten muaf olduğumu öğrenince kapak olur sana oleyo.gif
+Quote Post
He-Man
mesaj Aug 5 2007, 05:58:47 PM
İleti #13

Member
**

Üye No.: 62,850

QUOTE(doctor_jivago @ Aug 5 2007, 06:56:34 PM) *

QUOTE(He-Man @ Aug 5 2007, 06:55:13 PM) *

Ver ver smile.gif Askerlikten muaf olduğumu öğrenince kapak olur sana oleyo.gif

Benden sağlamsın emmoğlu, ben 8 ay yaptım gidip yapsana askerliğini. flaugh.gif Yakında Irak'a girecez zaten.

Bu ileti He-Man tarafından Aug 5 2007, 06:05:44 PM yeniden düzenlenmiştir.
+Quote Post
holywars
mesaj Aug 5 2007, 06:02:53 PM
İleti #14

Koreli güzellerle
Group Icon

Grup: Kıdemli Üye
Nereden: Bilmiyorum, kayboldum
Üye No.: 59,960

Askerlik bitince kışla kapısından çıkarkenen elimde 3 kağıt parcası vardı.

1. Teskere evrakı
2. Kullanmadığım izin günleri için erken terhis için olan yol belgesi
3. İlişik kestiğimizi belirten imzaların olduğu evrak

Bunların haricinde hersene askerlik şubesine gidilecek diye bir ibare içeren evrak almadım ve imzalamadım. Bana tebliğ edilmemiş tabi varsa ve hala uygulanmakta olan bir hüküm tebliğ edildiğine dair belgeleri olmazsa ellerinde ozaman neye güvenerek ceza kesebilirler.

Zaten askerlik bitirildikten sonra askerliğini yaptığın yerde evrakların gerekli olanları ki teskere için verilen evraklar şubeye gönderiliyor. Tebliğ edilmiş asker tarafından imzalanmış dosyalar ve atış spor vs. evraklar bir müddet dosyada yer işgal edilip sonrasında imha ediliyor. En azından bizim kışlada yöntem bu yöndeydi. smile.gif

Bu ufak anektot; askerlik şubesinden bir görevli bizim kışlayı arayıp teskeresini almış bir askerin telefon numarasını sormuştu. Düşünün ki nasıl birevrak düzenlemeleri var şubelerin. smile.gif
+Quote Post
darker
mesaj Aug 6 2007, 10:01:09 PM
İleti #15

Member
**

Nereden: Ankara
Üye No.: 18,276

askerden gelince şubeyi aramıştım.. gelmeme vs ye gerek var mı diye.. yok demişlerdi..
+Quote Post
3 Sayfa V  1 2 3 >
Konuya Cevap EkleYeni Konu Baslat
1 kullanıcı bu başlığı okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanıcı)
0 Üye:

rss Basit Görünüm Şuan: 25th July 2014 - 06:57:56 AM