left DivX Sinema Forum logo_right

Hoşgeldin Misafir ( Giriş | Kayıt Ol )

Sinema Filmleri

Erikli Sahili-Keşan(Saroz Körfezi)

2 Sayfa V  1 2 >  
Konuya Cevap EkleYeni Konu Baslat
left > Erikli Sahili-Keşan(Saroz Körfezi) seperator Ayarlar V right
ColoneL
mesaj Aug 23 2007, 11:40:53 AM
İleti #1

...
Group Icon

Grup: Kıdemli Üye
Üye No.: 6,680

Keşan'a bağlı Erikli Beldesi hakkında biraz bilgi ve resim vermek istiyorum.Askerliğimi Keşan'da,üstelik Erikliye 20 km. mesafede yapmama rağmen,askere yasak olduğu için gidememiş,bu gezi de aklımın bir köşesinde yıllardır durmaktaydı .Bu duygularla 2 hafta önce gitmek nasip oldu biggrin.gif

Öncelikle ulaşımdan bahsetmek isterim.Arabada sıfırladığım km. saati ile, İstanbul-Erikli arası 250 km. gibi bir rakamla karşılaştım.Paralı otobanı kullanabileceğiz gibi,benim gibi gezerek normal yoldan da gidebilirsiniz.Yol, birkaç yerde yapılan çalışmalar haricinde tatmin edici.İstanbul'dan Edirne yönüne devam ediyorsunuz(İpsala sınır kapısına doğru),Keşan tabelasını gördüğünüz zaman yoldan sapıp,Keşan-Gelibolu istikametine dönüyorsunuz yaklaşık 5 km. sonra,Mecidiye-Erikli diye gördüğünüz tabelalardan girdikten 30 km. sonra sahile ulaşmış oluyoruz.

Ormanların ve köylerin içinden gezerek geldiğimiz Erikli'de,kalacak otel yada pansiyonu gelmeden önce ayarlamak oldukça yerinde olacaktır.Yaz sezonunda son dakika rezervasyonu(haftasonu),küçük bir yer olmasından dolayı kolay olmuyor.Bizim gibi kalınacak yer ayarlamasını,bölgeye gelmeden üstüne son dakikaya bırakıp,son bulduğunuz pansiyonu da dandik diye beğenmezseniz,sahilde yıldızları seyrederek yatabilirsiniz(ama çok keyifli oluyor söyliyeyim biggrin.gif ).İnternet üzerinden,Erikli bölgesindeki hemen tüm kalınacak otel ve pansiyonların telefonlarına ulaşabilirsiniz.Kendi arabanız yoksa,otogardan Keşan arabalarına binip,Keşan'dan Erikli minübüsleriyle sahile ulaşabilirsiniz rahatlıkla smile.gif

Yemek için,kebapçı tarzı lokantalar,balık lokantaları,büfeleri var.Özellikle balıkçılık yaygın olduğu için,taze balıkla ziyafet çekmeniz çok kolay ve yerinde olur.Ancak bütün balık lokantalarının,yazılı olmayan kurallarından olan;"balığı yemeden pazarlığını yapın"ı muhakkak dikkate alın,çünkü balığın rayiçi olmuyor.Şöyle bir örnek vereyim,Erikli'ye gelmeden önceki son yerleşim yeri Mecidiye beldesidir.4 kişi balık yemek için fiyat sorduğumuzda aldığımız 200tl cevabı üzerine,Erikli'ye doğru devam ettik.Erikli'de bulduğumuz başka bir balıkçıda ise,daha fazla balık yiyerek 50 tl verdik,siz mukayese edin smile.gif Ayrıyeten çevre köylülerinin,yol kenarında açtıkları sergilerde sattıkları taptaze sebze-meyvaları(kendi bahçelerinden) muhakkak deneyin.Hatta bir öğle yemeğini(daha doğrusu geç sabah kahvaltısını), onlardan aldığımız malzemeler ve yanına eklediğimiz kahvaltılıklarla yaptık,mükemmel oldu tavsiye ederim.

Geceleri etraf hareketli,zaten çok fazla gezilecek yeri olmadığından,millet akşam yemeğinden sonra vuruyor kendini çarşı bölgesine.Bir-iki tane disko tarzı mekan ve Trakya klasiği bolca birahane mevcut biggrin.gif Geceleri özellikle barlar bölgesi oldukça canlı.

Evet geldik denize biggrin.gif .Saros körfezi,yeraltı akıntıları ve sanayileşmemiş bir bölge olmasından dolayı,dünyada kendini temizleyebilen bir-iki bölgeden birisiymiş(ben de yeni öğrendim).Deniz çok temiz,berrak ve tamamen kum tabanlı.Ancak körfezin suyu oldukça tuzlu(Akdeniz'de bu kadar yanmamıştı gözlerim).Bölgede,rüzgar sörfü,jet-ski,su kayağı gibi aktiviteler ücret karşılığı yapılabiliyor.İlaveten bölge Türkiye'nin gözde dalış merkezlerinden bir tanesi.Çok güzel koyları olduğunu duydum,fakat kendi teknemiz olmadığından ve zaman kısıtlılığından görme şansımız olmadı haliyle.Bölge karasal iklim özelliğine ve nüfüsun çoğunluğunu evleri olan yazlıkçıların oluşturmalarına bağlı olarak,yaz sezonu canlılığı 3 ay gibi bir zaman sürüyor.

Uzun lafın kısası;İstanbul ya da yakın çevresinde yaşıyorsanız,haftasonu tatili yapılması düşünülecek yerlerin başında Erikli geliyor.Ulaşım kolay,denizi harika,zamanında rezervasyon yaptırdığınızda kalacak yer sorunu yok,taze balık ve sebze-meyva var,ee daha ne istiyorsunuz biggrin.gif Hayatınızda bir defa bile olsa görmenizi tavsiye ediyorum...

Son olarak cep telefonu ile çektiğim kalitesi çok iyi olmayan birkaç tane fotoğrafı koyuyorum.Ben araba kullandığım için yol üstünde resim çekme şansım olmadı maalesef.Daha güzel ve kaliteli resimler için internet üstünden arama yapabilirsiniz smile.gif Unutmadan; beni mahkemeye vermekle tehdit edip başlığı açtıran Pirpir hanıma da saygılarımı sunuyorum respect.gif biggrin.gif

Resim(ler) Küçültüldü
Yüklenmiş Resim Yüklenmiş Resim Yüklenmiş Resim Yüklenmiş Resim Yüklenmiş Resim Yüklenmiş Resim Yüklenmiş Resim
User is offlineProfiline GitÖM
Go to the top of the page
+Quote Post
pirpir
mesaj Aug 23 2007, 11:50:30 AM
İleti #2

Masalcılar familyası...
Group Icon

Grup: Moderator
Nereden: tembel tenekelerin yanı!
Üye No.: 35,284

Tanıtım güzel, su güzel, köpek şeker smile.gif sonuç karnım acıktı ben yemek yemeye gidiyorum flaugh.gif

Daha fazla gezi-seyahat ve tatil forumuzunda yazılarınızı bekliyoruz pek sevgili bay ColoneL smile.gif Çalışın lütfen biraz oleyo.gif

Bu kadar methinden sonra gezip görmekte farz oldu tabi-de. Acaba orada çadır bulunabiliyor mu? Sonracıma sahillerde giyinme kabinler, tuvaletler gibi sosyal imkanlar var mı? Efem gene aklıma gelen başka bir soruda sahile ulaşım kolay mı? Pansiyonlar sahile yakın mı?

Geri döndüğümde daha başka rahatsızlık verme gayeli.. OLMAYAN ;) yani şey öğrenmek için olan flaugh.gif sorularımla topiği işgal etmeye söz veriyorum.
Saygılar sevgiler bla bla...

yazan: kötü pirpir, cıs pirpir oleyo.gif
+Quote Post
ColoneL
mesaj Aug 23 2007, 12:05:13 PM
İleti #3

...
Group Icon

Pirpir,çadır kiralanabiliyor mu bilmiyorum ama,çadırcılar için ayrılmış bir kamp alanı var(işimiz olmadığı için kiralama yapılıyor mu diye sormadık).Sahilde benim gezdiğim bölümler içinde,umuma açık soyunma kabini ve tuvalet yoktu.Otel bölgelerinde olabilir diye düşünüyorum(emin olmamakla birlikte).Pansiyonlar genelde denizin arka caddelerinde sıralanmış halde,bunun yanında arabası olanlar için daha içerde kalan yerlerde var.Zaten çok büyük bir yer olmadığı için,iyot kokusunu izlediğinizde sahile cart diye kolayca çıkabiliyorsunuz oleyo.gif Evet şimdilik bu kadar smile.gif

Bu ileti ColoneL tarafından Aug 23 2007, 12:06:59 PM yeniden düzenlenmiştir.
+Quote Post
Berkdawg
mesaj Aug 23 2007, 12:21:00 PM
İleti #4

Hail to thee...
**

Grup: Üyeler
Nereden: İSTANBUL
Üye No.: 13,359

Arkadaşım ben de ne zamandır gitmek istiyordum.***************. Yoksa en kısa zamanda küçük bir tatile çıkmayı düşünüyorum.

Düzenleme: Bu çatı altında insanları eğitim seviyelerine, inanışlarına, düşüncelerine göre sınıflandırıp aşağılamaya kimsenin hakkı yok! Mesajlarınızı yazarken buna dikkat edin! Hakaret ve aşağılama ifadesi içeren kısımları *** şeklinde düzenlenmiştir!

Bu ileti Ke[R]eM tarafından Aug 23 2007, 12:48:31 PM yeniden düzenlenmiştir.
+Quote Post
ColoneL
mesaj Aug 23 2007, 12:33:09 PM
İleti #5

...
Group Icon

Hayır arkadaşım,orada bulunduğum 1.5 gün içinde öyle kimseye denk gelmedim.Herkes kendi halinde tatilini yapıyor.Yol yakın diyorum ama,gidiş-geliş ve arada yapılan kilometreler ile yaklaşık 600 km. topluyor gezi.Yani kroluk yapacak adam o kadar yol tepmez diye düşünüyorum biggrin.gif

Bir de aklıma geldi,incelemede eklemeyi unutmuşum.Haftasonu için değil daha uzun süreli tatil planları için,ev kiralaması da yapılabiliyor.Fiyatını bilmiyorum,haftasonu için deyince sallamadılar bizi çünkü biggrin.gif

Bu ileti ColoneL tarafından Aug 23 2007, 12:38:10 PM yeniden düzenlenmiştir.
+Quote Post
alaturka
mesaj Aug 23 2007, 07:42:50 PM
İleti #6

Nereden nereye!
Group Icon

Nereden: Ötelerden
Üye No.: 4,668

96 yılında gitmiştim yanılmıyorsam. Avrupa şampiyonası vardı. Aklımda kalanlar, temiz bir deniz, yeni yapılaşma ve sahilin üzerindeki küçük köy. O zaman tek tük villar vardı, pek kimse bilmiyordu.
+Quote Post
kirkedir
mesaj Aug 31 2007, 03:01:29 PM
İleti #7

Master

Nereden: İstanbul
Üye No.: 25,530

Erikli'de 2/3 dönem tatil yapma fırsatı bulmuştum.
Genelde 2 oda 1 salon şeklinde evleri haftalık veya günlük olarak makul bir fiyata kiralıyabiliyorsunuz.
Odalarda hertürlü ihtiyacınızı karşılayacak eşyalar mevcuttur.
Gençler için Erikli her yönüyle gayet güzel bir mekan olmakla birlikte yaşı 30 u geçmiş , yoğun iş sitiresini üzerinden atıp , kafa dinlemek için tatil yapmak isteyen arkadaşlara Enez'e gitmelerini tavsiye ederim. smile.gif
Keşan'ı geçtikten sonra yol Erikli ve Enez olmak üzere 2 ye ayrılıyor. Enez; en fazla 10 km daha uzak mesafededir. Özelikle Altınkum sahili harikadır. good.gif
+Quote Post
oldwoman
mesaj Sep 1 2007, 12:35:54 AM
İleti #8

Dr. Eşek Sıpası
Group Icon

Grup: Etkin Üye
Üye No.: 59,230

Tanıtım için çok teşekkürler ColoneL. İstanbul'a yakın sayılabilecek, 2 günlüğüne gidilip gelinecek tatil yerleri bulmak gerçekten zor. Bu yazdan geçti artık ama önümüzdeki sene için aklımıza yazalım Erikli'yi.

Konaklama ücretinin ortalama ne kadar olduğunu da öğrenebilir miyim, 250km de fena değilmiş hani, o bakımdan flaugh.gif
+Quote Post
ColoneL
mesaj Sep 1 2007, 08:40:53 AM
İleti #9

...
Group Icon

Oldwoman,sorduğumuz yerlerde 2 kişi günlük 50-100ytl(pansiyon-otel farklı fiyatlar) gibi fiyatlar söylendi.Önümüzdeki yılda pek fazla değişeceğini sanmıyorum.Ancak dediğim gibi gitmeden önce rezervasyon işini halletmeniz menfaatinize olacaktır smile.gif
+Quote Post
wes
mesaj Sep 3 2007, 01:22:35 PM
İleti #10

Gamer
**

Üye No.: 18,490

İkamet olarak anlattığınız yere yakın olarak yaşadığımdan dolayı bu güzel anlatımınızdan dolayı teşekkür ederim.
Çok aşırı derecede gürültü aramayan sakin bir tatil geçirmek isteyenler için birebir denebilir.
Buradaki tek eksiklik çevre düzenlemesinin eksik olması. Turizm üzerine fazla yatırım yapılmamış olması biraz da buradaki sezonun erken bitmesi.
Mesela bu haftasonu itibariyle hava sıcaklığı burda fark edilir derecede azaldı.
Erikliye kadar gelenler mutlaka Enez'e de uğramadan buradan ayrılmamalılar. Kaldı ki, Yunanistan'ın ışıklarını Enez'e girişte fark edebiliyorsunuz.

Not: Buralar Saroz Körfezi olarak değil de, Saros Körfezi olarak bilinir. Umarım yanlış anlaşılmam.
+Quote Post
Taurus
mesaj Sep 3 2007, 01:55:36 PM
İleti #11

Why So Serious?
Group Icon

Nereden: 12. Gezegen
Üye No.: 18,477

Hava koşulları daha iyi olsaydı, bu hafta içi bende Keşan sahillerinde olacaktım. Kuzenimin ailesinin Yayla beldesinde yazlıkları var. Dün konuştuğumda sezonun kapandığını, havanın bozduğunu ve beldede kimselerin kalmadığını, birkaç gün içinde geri döneceklerini söyleyince 3-4 günlük Saros Körfezi tatilim hayal oldu. Seneye inşallah. smile.gif
+Quote Post
ColoneL
mesaj Sep 3 2007, 02:53:16 PM
İleti #12

...
Group Icon

Wes düzeltme için teşekkürler.Ama başlıkta Saroz,yazı içinde her nasılsa Saros yazmışım biggrin.gif Nasıl alıştıysak öyle gidiyor işte kusuruma bakmayın smile.gif Ayrıca dediğin gibi Enez'e muhakkak uğramak lazımdı,ama vakit darlığı ve uzun yılların verdiği istekle güzergah doğru Erikli oldu.Önümüzdeki yıllarda biraz daha uzun bir süre ayarlıyarak, Enez dahil olmak üzere körfezi komple turlamak aklımın ucunda zaten...
+Quote Post
bardaktan
mesaj Oct 14 2007, 04:13:44 PM
İleti #13

Kırk Güzeller Çeşmesinden
Group Icon

Grup: Banned
Nereden: Tekirdağ
Üye No.: 40,146

Erikli yolu üzerinde askerik yaptım, methini çok duymama rağmen gitmek nasip olmadı, Enez ve Erikli görülmesi gereken yerlerden olduğunu hep duyarım, ve her sene niyetleniriz gitmeye fakat yola çıkamayız, Çanakkale şehitliğine gitme niyetimizin uzun zamandan beridir lafta kalması gibi smile.gif
+Quote Post
ColoneL
mesaj Oct 15 2007, 09:53:01 AM
İleti #14

...
Group Icon

Konu dışı;
Bardaktan hangi birlikteydin? Ben de Tank taburundaydım orada çünkü...
+Quote Post
pirpir
mesaj Oct 15 2007, 10:09:37 AM
İleti #15

Masalcılar familyası...
Group Icon

Grup: Moderator
Nereden: tembel tenekelerin yanı!
Üye No.: 35,284

Yahu sizin Askerlikle ilgili özel bir bölümünüz yok mu smile.gif kış kış flaugh.gif

Konu içi : Eee ColoneL bence buraya Saros u gösterir bir de harita koysaydın cuk otururdu vallahi smile.gif Coğrafyası zayıf olanlarımız var flaugh.gif

yazan: her zaman Tarih dersini sevmiş olan pirpir
+Quote Post
2 Sayfa V  1 2 >
Konuya Cevap EkleYeni Konu Baslat
1 kullanıcı bu başlığı okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanıcı)
0 Üye:

rss Basit Görünüm Şuan: 19th April 2014 - 09:36:11 PM