Yardım - Arama - Üyeler - Takvim
Tam Forum Görünümü: Askerlik ile ilgili bir kaç soru
Forum DivXPLANET > DivX > Genel Sohbet > Askerlik
Shoother
Merhaba arkadaşlar öncelikle okuyup değer verdiğiniz için teşekkürler. Benim askerliğe daha çok var gerçi ama sorumun nedeni sadece merak, şimdi yedek subay olarak askerlik yapıldığında, sanki bir memuriyet işi gibi mi oluyor durum yani sabah belli bir saate kışlada olup akşam da evine gidebiliyor musun ? Eğer böyle olursa evli olanlar sonuçta evlilik hayatlarını devam ettirebiliyorlar mı ? Peki lojman olayı nasıl oluyor ? Lojmanda eş varsa çocuk falan kalabiliyor mu ?
Sorularım saçmaysa kusura bakmayın, ama bir süredir kafamı tırmalıyorlar, askerlik ile de pek alakam olmadı bugüne kadar. Ama malum çocukluk bitti artık geleceğe dair planların yapılma faslı başladı

Saygılar
azizof

Askerliğimi yedek subay olarak yapmamama rağmen orada karşılaştığım yedek subayların durumu ile ilgili bir kaç şey söylemek isterim. Umarım yardımcı olur.
Bağlı bulunduğun birliğin (tugay olduğunu var sayarsak) kışla dışında subay ordu evi yakınlarında yedek subaylar için ayrılmış (genelde tek kişilik) odalar veya daireler bulunuyor. Ancak, medeni durumu evli ve eşinide askerlik yaptığı bölgeye getirmek istiyorsa bunun cevabını bilemeyeceğim.
Sabah tüm subaylar gibi yedek subayda lojmanından alınır ve kışlaya getirilir. Akşamda yine servis ile lojmanına kadar bırakılır. Ancak önemli olan şey o akşam nöbetin olup olmadığıdır smile.gif eğer nöbetin varsa (ki, bunun ne sıklıkta olacağı hiç belli olmaz) o gece kışladasındır.
Dediğim gibi evli bir yedek subay ile karşılaşmadığım için sadece o konuda tam cevap veremedim.
saygılar
emperor
Aslında azizof'un söylediklerine ekleyeceğim fazla bir şey yok. Evli olanların durumlarını ben de bilmiyorum. Bizim birliğimizdeki asteğmen önce lojman da kalıyordu daha sonra lojmandan çıkıp evde kalmaya başladı. Nöbet olayına gelince haftasonu nöbetlerini bazen diğer subaylar ve astsubaylar astteğmen e rica ederek onunla değiştirmeye çalışıyorlardı. Şu sıralar TRT de söylemişti galiba, yedek subayların acemilik eğitimi de 1 aya düşecekmiş (Ağustos ayından itibaren). Ben gitmeden önce hiç yedek subay olarak yapmayı düşünmemiştim ama bu durum yedek subaylığı oldukça cazip hale getiriyor. Ama zaten istenmesi durumunda bile çıkıp çıkmayacağı belli olmuyor.
orkunbjk
Asteğmen olarak yaptım. Evli Asteğmenlerin lojman hakkı var. çocuk da kalabilir. Ama nerede yapacağın önemli. mesela Jandarma Komando Asteğmen olursan dağ başında karakolda da yapabilirsin. TSK'da mesai 7 gün 24 saat esasına göredir. düştüğün yere göre değişir mesai saatleri. ben Diyarbakır'da haftanın 7 günü çalışıyordum. Sana tavsiyem meslek kurası çekmen. sınıf okulundayken bilgisayar ve ingilizce sınavları yapılır. başarılı olanlar OBİ(Ordu Bilgi İşlem) subayı, tercuman yada ingilizce öğretmeni olarak görevlendirir. yada mezun olduğun alana göre sana meslek kurası da gelebilir. Master yaptıysan meslek kurası olasılığı yükselir. Meslek kurasının avantajı genelde merkezi şehirlere düşmen ve kendi mesleğini yapman olur. öbür türlü dağ başında da askerlik yapabilirsin ve ailenden uzak kalırsın. Gerçi Ay Yıldız'ın dalgalandığı heryerde askerlik yapılır. Şimdiden hayırlı teskereler.
Shoother
teşekkürler arkadaşlar verdiğiniz bilgiler için smile.gif
okul inşallah böyle devam eder o zaman da doktor olarak yaparım, vatana hizmet kesinlikle yapılmalı, zaten mesleğimi yaparsam eğer çok zorlu olmayan bir askerlik geçireceğim tahminen, tabi neredeyse 10 yıl var, neyin ne olacağı belli olmaz, ama ne görev olursa yapacağız tabi ki, bu bir borç sonuç olarak, kaçmak olmaz, hele bir de sevdiklerin gözünün önünde olduktan sonra ...
muzikopat
Bende askerliğimi öğretmen-yedek subay olarak yaptım. Benimkisi daha rahttı. Bir aylık bir temel eğitimden sonra zorunlu hizmet bölgelerine öğretmen olarak gönderildik. Normal öğretmenliğimizi yaptık senin anlayacağın. Ama 1 aylık temel eğitim süresi benim için sanki 1 yıl gibiydi. Önce kısa dönem çıksın er olarak yaparım falan diye çok dua etmiştim. Ama işin içine girince iyiki çıkmamış dedim. Umarım seninde dilediğin gibi olur smile.gif
coolspot
Merhaba,

Bence yedeksubay olarak yapmak çok rahat. Herkese tavsiye ederim yani. Tabi ki zorluğu var, mutlaka oluyor, sonuçta askerlik. Benim askerliğim şu an devam ediyor. Askere gitmeden önce bir sınava giriyorsun, tercihlerde falan bulunuyorsun. Bu tercihler önemli. Mesela ben uzun dönem tercih ettim ve ilk tercihe muhabere yazdım. Bilgisayar mühendisiyim. Ankara Mamak'ta yaptım acemiliğimi. Tabi ki zor günler yaşadım orada, ama orada yapmanın bir şans olduğu gibi bir söylenti vardı. Diğer yerlere göre kolaymış. 1 Mart'ta asteğmen oldum. Ayda 930 milyon maaş alıyorum. Yeni görev yerim Ankara. Genelkurmay Başkanlığında görev yapıyorum. Bilgisayar mühendisi olduğum için acemilik zamanı TSK'nın bilgisayar sınavına girdim. O yüzden beni Genelkurmay Başkanlığı'na gönderdiler, atama geldi, kura çekiliyor yoksa normalde. O yüzden tavsiye ederim yani, yedeksubaylık güzel. Zaten bir de şöyle birşey var, 2009 yılında yedeksubaylık kalkıyor en geç. Kısa dönem yapılacak artık ve böyle maaş olayı da olmayacak. O yüzden bence yedeksubay yapmak en iyisi şu aralar. Tavsiye ederim. Tabi bu arada acemilik için sınıf okullarının yerlerini de yazayım, ona göre tercih yaparsınız.

Muhabere Okulu --> Ankara - Mamak
Personel Okulu --> Konya
İstihkam Okulu --> İzmir
Ulaştırma Okulu --> İzmir

Şu an için bunlar aklıma geldi. Neyse, kendinize iyi bakın.
DeHLiZ
Benim bir tanıdıktan duyduğum kadarıyla ev tutabiliyorsun. Evli ise kişi tabiki evi de ona göre tutar biggrin.gif Sanırım tanıdığın sınıf arkadaşlarından biri evlenip öyle gitmiş ve gittiği yerde de ev tutmuş, sanırım Adana'daydı smile.gif
menerio
QUOTE(orkunbjk @ Mar 20 2005, 02:10 AM)
Sana tavsiyem meslek kurası çekmen. sınıf okulundayken bilgisayar ve ingilizce sınavları yapılır. başarılı olanlar OBİ(Ordu Bilgi İşlem) subayı, tercuman yada ingilizce öğretmeni olarak görevlendirir. yada mezun olduğun alana göre sana meslek kurası da gelebilir. Master yaptıysan meslek kurası olasılığı yükselir.
*

Ben Nisan döneminde askerim
1 Nisan'da İzmir Narlidere İstihkam okulunda sinav var.
Askerlik subesinde sinif secimlerini falan yaptim
İngilizce işletme mezunuyum, ayrıca Fransızca biliyorum kolejden dolayi. CitiBank'ta çalışıyordum kredi pazarlama bolumunde askerlik dolayisiyla biraktim. Ayni zamanda Dokuz Eylul'de pazarlama yuksek lisansinda ogrenciyim ilk donem bitti. İkinci doneme devam etmiyorum askerlik dolayisiyla.
Bunlari askerlik subesinde sordular yazdim hepsini.
Ben kisa donem istiyorum diye isaretledim. Sinif olarak OrduDonatim, Personel, Ulastirma ve en son Deniz isaretledim.
Benim sormak istedigim meslek kurasi yada sinif okulundayken olan sinavlara nasil katilabilirim? Teslim olmadan once boyle bir imkan var mi ? Arkadaslarimdan bu OBİ sinavini duymustum rahat bir sekilde askerlik yapanlar olmus bu sekilde. Tercumanlik falan cok isime gelir cunku ingilizce ve fransizcada ceviri konusunda hic sikintim yok. whistling.gif
Tavsiyeleriniz nelerdir ? thinking.gif

dilemma
böyle bi konu açılmışken sorim dedm. şu anda üniversite öğrencisiyim ve okulu yaklaşık 29 yaşımda bitirebilecek gibiyim, lisans öğrencileri icin askerliğin tecil edilmesi en son kaç yaşına kadar yapıla biliyor....
pacaman
Bende AÖF'nde okuyorum ve 28 yaş itibariyle bitecek. Yani dilemma arkadaş gibi kaç yaşına kadar tecil alabiliyoruz?
chalyps
Bildiğim kadarıyla 29 yaş tecil için son yaş.. Tabii yüksek lisans vs durum yoksa.

Lojman, orduevi vesair kalma yerleri ile ilgili, Ankara'da asteğmenlere merkezi yerlerde orduevinde, misafirhanede kalmaya sınırlı süre dışında müsaade edilmiyormuş.. Arkadaşım meslek kurasıyla Ankara Jandarma Okullar Komuntanlığına yeni geldi ve kışla içersinde bulunan misafirhanede 3 kişilik odalarda (buzdolabı, tv, banyo, wc...) günlüğü 1.30YTL'ye kalıyor..
Meslek kurası çekenlerin rahatlık durumu mesleğe ve kuranın çıktığı yere göre değişiyor.. Misal benim arkadaş peyzaj mimarlığı mezunu ve bulunduğu yerde çok fazla iş olduğundan haftasonu 1 gün mesai almış durumda.. Aynı yerde diğer bazı meslek gruplarının mesaisi ise haftaiçi 4te bile bitebiliyormuş.. Ayrıca nöbet zamanları 15 günde bir, genelde devriye olarak ve gece 12den sonra yanlış anlamadıysam uyumak serbestmiş..

Asker yolcusu arkadaşlara hayırlı teskereler..!

Edit: Bu arada üniversiteniz teknik ise uzun dönem ve meslek çıkma olasılığı daha yüksek oluyor.. Bizden (KTÜ) şimdiye kadar gidenlerin hepsi uzun dönem çıktı..
orkunbjk
QUOTE(menerio @ Mar 21 2005, 04:36 PM)
Benim sormak istedigim meslek kurasi yada sinif okulundayken olan sinavlara nasil katilabilirim? Teslim olmadan once boyle bir imkan var mi ? Arkadaslarimdan bu OBİ sinavini duymustum rahat bir sekilde askerlik yapanlar olmus bu sekilde. Tercumanlik falan cok isime gelir cunku ingilizce ve fransizcada ceviri konusunda hic sikintim yok.  whistling.gif
Tavsiyeleriniz nelerdir ?  thinking.gif

sınavlar sınıf okulunda yanlış hatırlamıyorsam 3. haftadan sonra yapılıyor. ingilizce iyi ise kesin sınava gir. fransızca bilmen artı çünkü fransızca için de sınav yapılıyor. önce yazılı sınav yapılır başarılı olanlar mülakata alınır. mülakat yapan subay sana seni tercüman yada öğretmen olarak önericem falan der. ama sonuc kura çekimi günü belli olur. herkes kura için beklerken önce meslek kuraları açıklanır. meslek gelirse keyfin muhteşem olur...
Not: genelde işletme ve endüstri mühendisleri eğer uzun dönemlerse piyade oluyorlar. piyadelere de meslek kurası gelmiyor...
NAUGHTY
valla yedek subay yapmaya pek heveslenmeyin derim benden bi öğüt 1-2 ay güzel olur acemilikten sonra ama sonra şafak maffeder adami en iyisi kısa dönem 5 ay yap git evine buarada yedek subay olup olmaman sana ait bişey değil sinavda fasa fiso onu soyleyim ozamanki acığa göre yedek subay alımı yapıyorlar... öyle memur gibi olmuyorsun askerde yedek subay olursan bi emir verir amirin 1 ay dışarı cıkaman nedemek istediği anlamışssınızdır umarım

saygılarımla

şafak 220 ooofff
chalyps
Uzun dönem/kısa dönem kişiye, görev yerine, görev yerinde bulunan üstlerine, görevine göre değişir her ikisinin de avantaj ve dezavantajları vardır.. Belki kısa dönem 5 ayda eve dönersin ama en olmaz işleri de sen yaparsın (hakaret yeme, ağaca-ota bo*a selam verme komutanım çekme, üstün/asteğmen arazide senin başında oturup gazete okur çay içerken arazideki işleri yapma vs. vs.) ya da uzun dönem gidersin ve 12 ay görevini yaparsın 11 ay maaşını alırsın (nisan döneminden sonra) sabah gider akşam çıkarsın, araban varsa acemilikte bile haftasonu kışlada kalmazsın, tüm bunların yanısıra dolabında bir eşyan yan değil de dikine duruyor diye haftasonu cezanı da alırsın...
Kimse de paşa olmadıktan sonra "rahat" edemez, her iki durumda da görevin ne ise paşa paşa (!) yaparsın.

Vatan ve hizmet için oraya gidiyorsan çalışmaktan kaçıp da rahatı düşünmek de yanlıştır bence..

Saygılar
ostracoda
Bu konu ne kadar çok ilgimi çekti bir bilseniz smile.gif Hemen kısa bir bilgi vereyim. Hukuk fakültesi mezunuyum. Avukatım . Bu sene yüksek lisansım bitiyor. Çok iyi ingilizce ve bilgisayar bilgisine sahibim. Akibetim ne olur ? Saygılar
NAUGHTY
QUOTE(ostracoda @ Mar 21 2005, 05:56 PM)
Bu konu ne kadar çok ilgimi çekti bir bilseniz smile.gif Hemen kısa bir bilgi vereyim. Hukuk fakültesi mezunuyum. Avukatım . Bu sene yüksek lisansım bitiyor. Çok iyi ingilizce ve bilgisayar bilgisine sahibim. Akibetim ne olur ? Saygılar
*

Valla burda bi kısa dönem var elektronik üzerine artik mastermi ne yapmış yani adam aşmış olayı ve akibetini ben şöyle anlatayım biggrin.gif

Hava savunma batarya komutanı tüm kısa dönemleri gazinoda topluyor ve bi takım sorular soruyor 1. si elektrik ve bilgisayar müh.leri ayrılsın diyor ayrılıyor bu alanda master yapanlar diyor 3 kişi kalıyor bu alanda tecrübeli ve biyerde çalışmış olan diyor ve bi kişi kalıyor okısa dönem arkadaş cok kabarıyor görseniz sanki hava savunma radar kısmına geçceceğini ümit ederken birden batarya komutanı arkasını dönüp televizyonun önünden bi kumandayı alıp bu kısa dönem arakddaşa uzatıyor ve ekliyor artık bu televizyondan sen sorumlusun bişey olursa karışmam diyip gidiyor biggrin.gif
cheers.gif yahoo.gif
Tamamen gerçek tir

Birde Burada Bizim Kışladaki kısa dönemlerin bazıları çok iyi işlerde bazılarıda zor işlere veriyorlar sorumluluk almak kötüdür

Astek Olmanın avantajları çok Ama unutmayın Sırtınıza bi sorumluluk yuklenince helede askeriyede çok kötü sonuçlar doğura bilir askerliğinize kadar uzar ama kebab bi asteklik te düşe bilir tamamen şans işi...
shake2.gif
ostracoda
Bu gün kısa dönem yapan bir arkadaşımla konuştum aynen diyaloğu aktarıyorum.

-Olum bu dil sınavımı ne yapıyolarmış sen girdinmi ona?
-Manyakmısın abi ben türkçeyi çat pat biliyorum dedim.
-Niye lan?
-Olm bizden önceki dönemlere yapılan sınavda ingilizceden yüksek not alanları gönderdiler kuzey ırağa anaları ağlıyormus. Amerikalılara çevirtmenlik yaptırıyolarmıs. Bizim dönemde de aynısı oldu. 4 5 kisi kuzey ırağa gitti.
-Hacı o zaman bende hiçbir dil ve bilgisayar bilmiyorum . !

Aynen budur arkadaşlar. Gidecek olanların dikkatine.
menerio
Naptiniz yaw bende dil sinavina girer evrak ceviririm falan diyodum.
Dedigin gibi bisey olursa once bizimkiler fool.gif
Ondan sonra da sevgilim keçileri kaçırır heralde.
Aslinda degisik bir askerlikte olabilir bilmiyorum kafam karıştı. help.gif confused1.gif
orboris
Merhaba
@shooter : Türkiye'de hekimler askerliklerini-bedelli hariç- yedeksubay olarak yaparlar. 2 ay Samsun Sahra Sıhhıye Okulunda acemilik , ardından kurada çektiğiniz yerde şu an için 10 ay yedeksubaylık yaparsınız. Subay ve Assubaylar özel durumlar dışında mesai ve nöbet sisteminde çalışırlar. Hekimler çoğunlukla askerliklerinde de mesleklerini icra ederler. Uzmanlık yapmışsanız Askeri Hastanede , pratisyenseniz birliklerde çalışırsınız .Zorluk , kurada çektiğiniz yere ve sizin anlayışınıza göre değişir. Eğitim birliklerinde yüzlerce-binlerce askerin sağlık sorunlarıyla tek başınıza uğraşmak size kolay gelebilir ya da Kuvvet Komutanlığı'nda hergün yüzlerce kez selam vermek size zor gelebilir. Askerde neyle karşılacağınızı size kimse söyleyemez , belli olmaz yani ; ama hoş anılar kalacak , kötü anılar unutulup gidecektir . Yıllarca da muhabbet konusu olacaktır askerliğiniz. Yararlı olmak duygusunu en çok tattığım bölüm askerliğimdi hayatımda ...
Özellikle vatani görevini yapmakta olan herkese selamlar ...
ZeuS
Dün, askerdeki bir arkadaşım tatil için Ankara'ya döndü. 9 gün tatili varmış. Balıkesir'de, Medic olarak yapıyor askerliğini. Oldukça da rahat. Ama şöyle bir durumdan bahsediyor, askerde Onbaşı olmak bile çok sakat bir durum. Çünkü orada, bu forum'daki insan topluluğu gibi insanlar olmuyor. Eğer şans eseri, sorumluluğunuz altına, Hakkari'nin bir köyünden, evinden 100 metre bile uzaklaşmamış bir kişi düşerse, haliniz harap oluyor. Çünkü sorumluluk sizde, 10 kişi ne yaparsa, hesabı sizden soruluyor. Cahil kişilere de laf anlatmak çok zor oluyormuş. Bu adamlar, kafalarına göre takılıyorlar askerde. Çünkü, askerlik onlar için bir sıkıntı veya zorluk değil. Bana göre, hayatımdan koparılmış bir 1,5 sene gibi geliyor ama Hakkari'li bir adam için, böyle değil. Yemek önüne geliyor, yatağın var, mis gibi banyon da oluyor. Adam bunları hayatında görmemiş ki, orada keyif yapıyor ve hiçbirşeyi takmıyor. Sorumluluğu da sendeyse, yanıyorsun direk.

Önceden Askerlik Şubesi'nin hemen bitişiğinde oturuyordum ben, Bahçelievler'de. Oradaki askerler, hiç askerlik yapmadılar. Devamlı mangal yaptılar, film seyrettiler, kuruyemişçiden çekirdek aldılar, yediler. Devamlı bir muhabbet, eğlence. Ben de giderdim arada. Köpeğimle falan oynarlardı. Öyle bitirdiler askerliklerini. GATA askerleriydi bir de hepsi. Böyle de denk gelebiliyor. Ama bu kadar rahat yapmalarına rağmen, acemiliklerini özlediklerini söylediler. Çok eğlendiklerini de belirtiyorlar.

Yedek Subay'lık da tamamen o anki ihtiyaca göre karşılanıyor. Sınava giriyorsunuz. Büyük ihtimalle kısa dönem yapıyorsunuz ama yedek subay olam ihtimaliniz buna göre daha düşük. Kısa dönemler, daha rahata skerlik yapıyorlar uzun dönemlere göre. Fazla sıkmıyorlarmış duyduklarıma göre. Yedek subay konusunda da, aynen kamu hizmeti gibi, sabah gelip, akşam gidiyorsun. 1000YTL civarı bir maaş alıyorsun. İster evde kalırsın, ister otelde. İster evli ol, ister bekar. Fazla fark etmiyor. Sadece, evli olanlara, başka illerde görev verirlerken, birkaç ayrım yapıyorlarmış.

Naughty'nin anlattığı uzakta kumanda olayını, şu ana kadar 20 ayrı yerde askerlik yapmış arkadaşımdan duydum. Farklı yıllarda ve farkı illerde. Geleneksel birşey olmuş herhalde artık smile.gif

Eğer vücudunuzda, görünen yerlerinizde dövme varsa, askerlikte problem olacağını söyleyenler olabilir ama, sadece posta görevleri ve şoförlük yapmanıza engel oluyor bu durum. Diğer şartlarda, fazla bir sorun olmuyor. Bunu da merak edenler olabilir.

Tipiniz düzgünse, üslerinizle kibar konuşuyorsanız ve kültürlü biriyseniz, asla ayak işlerinde çalıştırılmazsınız. Mutlaka, size birşeyler anlatmak için zor görevler verilecektir sizlere ama ondan sonra rahata ereceğinize eminim.

Çoğu zaman da, eğer eleman sıkıntısı olursa, izinleri kilitliyorlarmış. Çeşitli bahaneler uydurup sizi uzun süre bırakmıyorlar ve çalıştırıyorlarmış. Bunu da aklınızda bulundurun smile.gif

Askerliğin en son tecili, 29 yaşınızı doldurduğunuz gün bitiyor. O zaman, halen okuyor olsanız bile, teslim olmamanız durumunda, kaçak durumuna düşüyorunuz ve bulunduğunuz yerin muhtarına bilgi veriliyor. Kısa süre içerisinde de jandarmalar kapınızı tıklıyorlar. Kaçarsanız da, trafik cezası yediğinizde, ev alırken, devir teslim işlerinde, pasaport işlemlerinde falan kesinlikle yakalanırsınız. O yüzden, kaçmayın derim wink.gif

Askerde iken sanırım en çok çekeceğiniz acı, açlık acısı olacaktır. Çünkü, günde 3 öğün yenilen yemeğin en sonuncusu, saat 17:30'da oluyormuş. Genelde heryerde aynıymış. Dışarıdan yemek almak da yasak. Bizim arkadaş pizza söylemiş, başı büyük belaya girmiş. Kantin denen meretin önünde sıra oluşturan yüzlerce asker sayesinde, arkada olanlara saatler sonra sıra geliyormuş ama o zaman da kantinde pek birşey kalmıyormuş. Yemek işi de özel catering şirketlerine verilmiş. Mutfakta patates soyma işi tarihe karışmış. Normal askerlerin ayda aldığı 14 YTL maaş ile, yemek işçilerine verilecek ufak bir ücret, yemeklerden size özel bir ayrımın yapılması için yeterli oluyormuş wink.gif ph34r.gif

Askerlikten muafiyet konusunda merakı olanlar için de şunu söyleyebilirim, düz taban olanlar, midesinin yarısından çoğunu kaybedenler, kalp hastaları, kalça çıkığı olanlar, hepatit B hastaları, genelde muaf oluyorlar askerden. Bir de şişmanlar tabi. Ama her sene kontrole gidiyorsunuz bazı geçici durumlar için. Muafiyet için, heyet raporu gerekiyor. Tahmin edersiniz ki, bu heyet, askeri doktorlardan oluşmakta wallbash.gif

Aklıma gelen değişik detayları sizlerle paylaşacağım. fool.gif
NAUGHTY
Zeus Doğru şeyler anlatmış biggrin.gif
yanlız bi yerde bi sorun var Yemek kısmı biggrin.gif valla Bab Hergün Lahmacun be Hamburger yemekten bıktım okadarını diyim Tatlıses Lahmacun Bize çalişiyor :hehehe Askerde uyanık olacan ama çaktırmıyacaksın Kural budur biggrin.gif yahoo.gif
quasimodo
Askerlikte kesin bir iyi yer kötü yer tanımı yoktur. Herşey komutanlarına baglıdır. Yani sana cennet gibi yerde cehennemi yaşatırlar. Yada tersi...
TuzsuzDELiBEKiR
Askerlik konusu sardı insanları ama benim soracağım bişey var. Aramızda kadrolu asker varmı acaba?. Şöyle yüzbaşı binbaşı hadi olmadı astsubay olsun. Belki böyle biri varsa daha iyi bilgiler verebilir. biggrin.gif
ZeuS
QUOTE(NAUGHTY @ Mar 30 2005, 07:45 AM)
Zeus Doğru şeyler anlatmış biggrin.gif
yanlız bi yerde bi sorun var Yemek kısmı biggrin.gif valla Bab Hergün Lahmacun be Hamburger yemekten bıktım okadarını diyim Tatlıses Lahmacun Bize çalişiyor :hehehe Askerde uyanık olacan ama çaktırmıyacaksın Kural budur biggrin.gif yahoo.gif
*

Oh ne güzel smile.gif Bizim arkadaşlar şanssız demek ki. Yakalanmışlar, fena halde ceza yemişler. Pizzaları da komutanları götürmüş sanırım clap2.gif

Naughty, boş bir zamanında, eğer imkanın varsa beni bir arasana wink.gif
Geodreieck
301 Kısa Dönem Muhabere Çavuş Geodreieck smile.gif

Şafak: 47

Diğer mesajlarım teskereden sonra...
ZeuS
E iyi hadi, fazla birşey kalmamış. 47 gün hemen geçer. Acaba son 1-2 günde ne olacak. O son günler asla geçmez. Kafayı yedirtir adama smile.gif
pozitive
orkunbjk nin dediği gibi jandarma komando alyınca yaparsan yandın demektir bizim asteğmenlerimiz feryat figanlardı adamlara koca bölüğü verip izne çıkan binbaşılar falan vardı ki olay şırnakta bi komando alayınca geçiyor oralarda olursan lojman falan hak getire erden farkın sadece omuzda bi çizgi olması
ZeuS
Şırnak'ta askerlik yapmak büyük başarı olur herhalde. Hakkari falan da öyle. Orada askerlik yapmak istemezdim doğrusu. Ama vatan görevi. Neresi çıkarsa, oraya gideriz artık wink.gif
edison_emre
Bide ben bişey sorucam,şuan 18 yaşındayım tsk'nin sitesinde askerlik çağı için 20.yaşın ocak ayının 1.günü diyor.Seneye benim yüksek okul biticek inşallah ama ilk sene dgs ile 4yıllığa devam edemezsem arada kalan o boş sene benim askere gitmemem için ne yapmalıyım? Sanırım tecil fln gibi bişeyler var seneye okuldan tecillettirsem mesela kaç sene uzatabilirim? smile.gif
ZeuS
Normalde, bildiğim kadarıyla, okulu bitirdikten sonra, 1 senelik bir tecil hakkın oluyor. Ondan sonra da gitmek zorunda kalıyorsun ama eğer okul falan olayı yoksa. O bir sene içerisinde, okula başlayıp da tecil ettirirsen, sorun kalmaz.

Bu konuda, askerlik şubesinden bilgi al diyeceğim ama, orada da böyle konuları sorunca, sana kanun kaçağı gibi davranıyorlar. Adamın asabı bozuluyor. Telefon açtığında da, telefona askerler baktığından, sana pek yardımcı olmuyorlar. Gelip bilgi almanı söylüyorlar. Sen yine de, bir git bakalım.
Analyzer
QUOTE(NAUGHTY @ Mar 22 2005, 11:12 AM)
Valla burda bi kısa dönem var elektronik üzerine artik mastermi ne yapmış yani adam aşmış olayı ve akibetini ben şöyle anlatayım biggrin.gif

Hava savunma batarya komutanı tüm kısa dönemleri  gazinoda topluyor ve bi takım sorular soruyor 1. si elektrik ve bilgisayar müh.leri ayrılsın diyor ayrılıyor bu alanda master yapanlar diyor 3 kişi kalıyor bu alanda tecrübeli ve biyerde çalışmış olan diyor ve bi kişi kalıyor okısa dönem arkadaş cok kabarıyor görseniz sanki hava savunma radar kısmına geçceceğini ümit ederken birden batarya komutanı arkasını dönüp televizyonun önünden bi kumandayı alıp bu kısa dönem arakddaşa uzatıyor ve ekliyor artık bu televizyondan sen sorumlusun bişey olursa karışmam diyip gidiyor biggrin.gif
cheers.gif  yahoo.gif
Tamamen gerçek tir

Birde Burada Bizim Kışladaki kısa dönemlerin bazıları çok iyi işlerde bazılarıda zor işlere veriyorlar sorumluluk almak kötüdür

Astek Olmanın avantajları çok Ama unutmayın Sırtınıza bi sorumluluk yuklenince helede askeriyede çok kötü sonuçlar doğura bilir askerliğinize kadar uzar ama kebab bi asteklik te düşe bilir tamamen şans işi...
shake2.gif
*

Selam,

Yazıcı ve depo çavuşu olmayın da ne oluyorsanız olun arkadaşlar.Askerlik öyle bir şey ki aynı alaydaki taburların askerlerinin bile durumları birbirine göre farklı olabiliyor.Yani 1. taburda askerler rahatken 2. taburda askerler çok zorluk çekebiliyorlar.Güzel yer yoktur, iyi komutan vardır arkadaşlar smile.gif Kısa dönemlik tavsiye ederim çünkü 301 gelen astek arkadaşla aramızda 200 gün var.Astekliğin acemiliği de hiç parlak geçmiyor, neredeyse kısa dönemlikle aynı hatta daha zor duyduğuma göre.Kısa dönem gelin, 2 ay daha dişinizi sıkın askerliği bitirin derim ben nacizane smile.gif

@Naughty : Bu arada Naughty Hv.Svn. olarak nerede yapıyorsun askerliğini? Erzurumda mı? Şafak kaç 200 küsür mü? smile.gif
Analyzer

emperor
QUOTE(Analyzer @ Apr 2 2005, 10:51 AM)
Selam,

Yazıcı ve depo çavuşu olmayın da ne oluyorsanız olun arkadaşlar.
*

Doğru demiş arkadaş. Benim görevim her ikisiydi smile.gif
Hem ikmal yazıcısıydım hem de depocuydum. Artıları da var eksileride. En büyük eksisi stres. Ama bana yine sorsalar yine yazıcı olurdum. Şimdiden gidecek arkadaşlara hayırlı teskereler dilerim.
eyoruk
Merak ettiğim birşey var ;
29 yaş olayında 29 yaşına girdiğinde 4.sınıfta okuyor oluyorsan hemen problem mi çıkıyor ?
Mesela ben 2.üniversiteye geçmeyi düşünüyorum.AOF değil.
1985 Temmuz doğumluyum.Bu yıl girdiğimde 2010-11 yılında başlayacağım 2013-14 de bitirmiş olacağım ..bir sorun çıkmayacak sanırım.. 2014 Mayıs gibi birtirmiş olacağım sonuçta.
Daha sonrası için ise yüksek lisans tecilini alabilir miyim ?
moonface
Daha önce bir lisans derecesinden mezunsanız ve 2. bir lisans okumak istiyorsanız bu malesef mümkün değil. 2. yılın sonunda askere alınırsınız. Tecil hakkınız bir lisans derecesinden sonra 2 yıldır. AOF veya başka bir üniversite olması durumu değiştirmez.
eyoruk
Evet öyle bir durumda geçerli olmuyor ama ben zaten bitirmeden geçeceğim.2.sınıftan bırakıldığında yani.
KoNFiCuS
Bizim okulda yaşanmış örnek oldu.

Arkadaş okulunu bitirmeden tekrar sınava girip bizim okulu kazandı sanırım 1-2 senede kaldı. Yaşı 30a geldiğinde Jandarma gelip okuıldan aldı. Elinede Üniversite terk diye yazı verip uzun dönem askere aldılar.

Bilgine yaş sınırı gelince eğer Master yada doktora yapmıyorsan askere alınırsın.
Asıl içeriğin sadece basit bir görünümüdür. Resimlendirilmiş tam halini görüntülemek için lütfen, buraya tıklayınız.
Invision Power Board © 2001-2014 Invision Power Services, Inc.